Data modyfikacji:

Oświetlenie szynowe: jakie lampy na szynach wybrać?

To świetna alternatywa dla klasycznych lamp oraz modny i funkcjonalny sposób na skuteczne oświetlenie wnętrz. Lampy na szynach to coraz popularniejszy element wystroju, który z powodzeniem można stosować nie tylko we wnętrzach użytkowych, ale też w domowym zaciszu.
oświetlenie szynowe
Radziliśmy już, jak wybrać lampkę biurkową i stołową, tym razem podpowiadamy ciekawe rozwiązanie dotyczące oświetlenia sufitowego.

Chociaż większości mogą się kojarzyć przede wszystkim z oświetleniem pomieszczeń użytkowych, to musisz wiedzieć, że lampy sufitowe na szynach świetnie sprawdzają się także w stylizacji pomieszczeń mieszkalnych. To designerskie i funkcjonalne rozwiązanie. Jakie ma wady i zalety? Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Co to jest oświetlenie szynowe?

To nowoczesny system lamp, który pozwala na efektywne oświetlenie nawet rozległych pomieszczeń. Jak sama nazwa wskakuje, są to lampy czy reflektory osadzone na szynach. Wewnątrz metalowej szyny ukryte są przewody instalacji, a ponadto stanowi ona system mocowania dla reflektorów.

Szyny z reflektorami można osadzać pojedynczo lub tworzyć bardziej złożone systemy, które, obok funkcji użytkowej, mogą też odgrywać funkcję dekoracyjną – minimalistyczne oświetlenie szynowe prezentuje się niczym instalacja artystyczna.
Położenie lamp na szynie oraz kąt padania światła można zmieniać i ustawiać zgodnie ze swoimi potrzebami. W sprzedaży znajdziesz lampy na szynach przeznaczone do montażu na sufitach oraz modele, które pełnią funkcję kinkietów.

Ich wzornictwo jest najczęściej minimalistyczne lub utrzymane w estetyce industrialnej, dlatego lampy na szynach są świetnym uzupełnieniem wnętrz urządzonych zgodnie z bieżącymi trendami.

Lampy na szynach – wady i zalety

Nowoczesne lampy na szynach zasłużyły sobie na swoją popularność nie tylko przez wzgląd na ciekawe wzornictwo. To przede wszystkim bardzo funkcjonalny system oświetlenia. Co przemawia na jego korzyść?

Zalety

  • Możliwość zmiany położenia reflektorów – lampy tego typu można niemal dowolnie ustawiać, aby oświetliły pomieszczenie zgodnie z potrzebami. W zasadzie główny punkt świetlny w pomieszczeniu może zastąpić również światło boczne – wystarczy skierować reflektor w docelowe miejsce, aby lampa zapewniła komfortowe światło.
  • Wygodne sterowanie oświetleniem – jeśli postawisz na lampy na szynach w systemie trójfazowym, możliwe będzie częściowe włączanie i wyłączanie reflektorów.
  • Uniwersalne zastosowanie – Oświetlenie szynowe sprawdza się doskonale w najróżniejszych pomieszczeniach. Z powodzeniem możesz postawić na nie w kuchni, salonie, przedpokoju czy jadalni.
  • Nowoczesny design – konstrukcja szyn oraz lampy czy reflektory prezentują się nowocześnie i ich estetyka znacznie odbiega od tradycyjnych lamp pokojowych. Może to być zatem świetny sposób na przełamanie aranżacyjnych schematów i uzupełnienie wnętrza o niebanalny element wystroju.

Wady

  • Precyzyjny montaż – aby system oświetlenia szynowego prezentował się naprawdę dobrze, niezbędne jest pewne doświadczenie w tego typu pracach. Zwłaszcza, jeśli konstrukcja będzie składać się z kilku szyn. Takie zadanie warto zlecić doświadczonym fachowcom.


Jakie oświetlenie szynowe wybrać?

  • Jednofazowe – nowoczesne oświetlenie szynowe tego typu pozwala na jednoczesne sterowanie wszystkimi lampami w systemie. Nie ma tu możliwości, aby tylko część reflektorów była wyłączona. Ogranicza to nieco możliwość dostosowania światła do twoich potrzeb.
  • Trójfazowe – w tym przypadku można łatwo sterować światłem w pomieszczeniu, ponieważ system trójfazowy pozwala na włączanie części lamp, podczas gdy pozostałe pozostają wyłączone.


Gdzie pasują lampy na szynach?

Oświetlenie szynowe idealnie pasuje do wnętrz nowoczesnych i tych utrzymanych w stylu industrialnym. Oszczędna estetyka elementów oświetlenia tego typu sprawdzi się też dobrze w zestawieniu ze skandynawskim minimalizmem.

Szczególnie dobry efekt uzyskasz, jeśli oświetlenie szynowe zestawisz z innymi dodatkami o podobnej stylistyce.


Gdzie dokładnie warto zawiesić źródła światła tego typu? Oświetlenie szynowe czarne może być aranżacyjną kropką nad „i” w twoim salonie. W zestawie może znajdować się kilka szyn oraz reflektorów, które pod sufitem stworzą efektowną konstrukcję.

Lampy w takim wydaniu zapewnią dobre oświetlenie całego wnętrza i w efekcie możesz uniknąć konieczności uzupełniania wystroju o lampy boczne czy podłogowe.

Równie dobrym pomysłem jest montaż oświetlenia sufitowego szynowego w kuchni, np. nad wyspą czy blatem roboczym. Jeśli kuchnia jest otwarta na jadalnię czy salon, lampy tego typu osadzone na wystarczająco dużej konstrukcji złożonej z szyn, mogą stanowić źródło światła dla całego wnętrza.

Innym miejscem, gdzie nowoczesne oświetlenie szynowe sprawdzi się bardzo dobrze, jest domowe biuro czy pracownia, gdzie dobre oświetlenie jest niezbędne w celu utrzymania koncentracji.
Ponadto źródła świata tego typu będą strzałem w dziesiątkę, jeśli urządzasz długi i wąski korytarz, gdzie brakuje miejsca na okazałe lampy. Przedpokój to najczęściej pomieszczenie, w którym nie ma okien, a co za tym idzie, sztuczne oświetlenie jest szczególnie ważne.

Oświetlenie szynowe nie ograniczy przestrzeni, gdzie zakładasz okrycia wierzchnie, ponieważ lampy najczęściej są zlokalizowane bezpośrednio pod sufitem. Kilka punktów świetlnych, których położenie możesz zmienić, pozwoli na efektywne oświetlenie wszystkich kluczowych części przedpokoju. 

Co więcej, dzięki możliwości swobodnego zmieniania położenia reflektorów, oświetlenie tego typu można wykorzystać po to, by podkreślić wybrane dekoracje.

Przykładowo szyny i lampy  osadzone w pobliżu ściany mogą posłużyć do podświetlenia galerii ściennej lub szczególnie interesujących elementów dekoracji wnętrza. Takie rozwiązanie stosuje się np. w galeriach sztuki, aby dodatkowo za pomocą światła wyróżnić najciekawsze ekspozycje. 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny