Data publikacji:

Otulina na rury: po co jest? Jak założyć?

Otulina na rury jest stosowana w celu ochrony przed rozmaitymi czynnikami niszczącymi, które występują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Musi być odpowiednio dobrana do funkcji, które ma pełnić – może to być ochrona rur wodno-kanalizacyjnych, grzewczych czy chłodniczych. Otulinę wykonuje się z wełny, kauczuku, styropianu lub pianki polietylenowej. Dowiedz się, jaką otulinę na rury wybrać oraz jak prawidłowo ją zamontować.
otulina na rury

Po co zakładana jest otulina termoizolacyjna na rury?

Na rynku dostępne są różne rodzaje, kształty i rozmiary otulin na rury. Dobiera się je ze względu na to, do czego służy konkretna rura oraz jakiej izolacji potrzebuje. Najczęściej jest to termoizolacja, która może być stosowana w odniesieniu do rur grzewczych lub instalacji chłodniczych. Po co jest otulina na rury? Głównym celem większości izolacji jest zminimalizowanie strat ciepła. Przykładem zastosowania otulin na rury jest to, że woda przepływająca przez rurociąg w otulinie traci o wiele mniej ciepła po drodze, dzięki czemu można zastosować dużo mniejszy grzejnik wodny, niż w przypadku gdy nie zastosujemy dodatkowej izolacji.
W sytuacjach, w których rury znajdują się na wierzchu ściany, np. w kotłowniach, otuliny chronią osoby postronne przed poparzeniem, a rury przed uszkodzeniem mechanicznym. Termoizolacja w instalacjach chłodniczych ma za zadanie zapobiec skraplaniu się na powierzchni rur pary wodnej. W obu przypadkach poprawia właściwości akustyczne domów, ograniczając dźwięki pochodzące z rur, a także niwelując ich drgania. Oprócz tego chroni przed zamarznięciem wody w rurach czy namnażaniu się w nich bakterii.

Jaka powinna być dobra izolacja?

Izolacja, żeby była efektywna, musi mieć niski współczynnik przenikania ciepła. Co składa się na ten parametr? Właściwości zastosowanego do wykonania termoizolacji materiału, ale również sposób jego ułożenia czy grubości otuliny. Izolacje nie powinny być łatwopalne – muszą chronić budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia. Jednocześnie w miarę możliwości powinny być odporne na wilgoć i nie wchłaniać wody. Kluczem do posiadania dobrej otuliny jest jej odporność na czynniki niszczące. W przypadku rur wewnętrznych mogą to być przykładowo uszkodzenia mechaniczne, a w odniesieniu do zewnętrznych – zmienne temperatury, opady czy promieniowanie UV. Kiedy izolujemy rury podtynkowe, grubość otuliny może być nawet o połowę mniejsza niż w przypadku rurociągów natynkowych.

Rodzaje otulin na rury

Otuliny na rury dzieli się zazwyczaj ze względu na przeznaczenie, rodzaj instalacji, w której się je stosuje, oraz materiał, z którego zostały wykonane. Na rynku dostępne są otuliny z:
  • pianki polietylenowej – otulina na rury z pianki poliuretanowej jest najpopularniejsza z uwagi na fakt, że można stosować ją w instalacjach chłodniczych i grzewczych. Ma dobre właściwości izolacyjne, ale czasami kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Może być wykorzystana jako izolacja rur wodnych na zewnątrz. Dobrze znosi temperatury od -80 do 105 stopni Celsjusza;
  • wełny – o bardzo szerokim zakresie temperatur, w których można ją wykorzystywać – do 250, a nawet 500 stopni Celsjusza w zależności od tego, czy wybierzemy wełnę mineralną, czy szklaną. Materiał nie zmienia swojej objętości i dobrze radzi sobie z wilgocią. Otulina na rury z wełny mineralnej używana jest jako izolacja rur wodociągowych. Nie kruszy się ani nie topi w czasie użytkowania;
  • styropianu – który ma dobre właściwości izolacyjne w temperaturach do 80 stopni Celsjusza, ale przez to, że jest stosunkowo sztywny, trzeba zwracać uwagę na jego dobre dopasowanie do instalacji. W innym przypadku pojawią się mostki termiczne, które spowodują straty ciepła;
  • kauczuku – do stosowania w temperaturach od -50 do 110 stopni Celsjusza. Jest odporny na substancje chemiczne, oleje i promieniowanie UV. Bez przeszkód może być stosowany jako otulina na rury zewnętrzne.
Wszystkie z wymienionych materiałów zastosowane w innych temperaturach niż te, na które są odporne, tracą swoje właściwości – kruszą się, topią lub nie pełnią już funkcji termoizolacyjnych.

Jak założyć otulinę na rury?

Jak założyć otulinę na rury? W instalacjach, które jeszcze nie są gotowe, otuliny można nawlekać. Wówczas nie wybieramy otulin krojonych wzdłużnie, ale poprzecinanych na mniejsze kawałki tulejek. Częściej jednak izolujemy instalacje, które są już częściowo wykonane, a nawet gotowe do rozpoczęcia pracy. Otuliny w większości przypadków są przepołowione w taki sposób, by ich zakładanie i klejenie na już zainstalowanych rurach nie sprawiało żadnych problemów. Podczas sklejania otulin ze sobą trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu dobrze dobranego kleju i starannym łączeniu ze sobą elementów, by nie powstały żadne szczeliny w izolacji. Miejsca łączenia otulin powinny znajdować się na spodniej części rury, by w razie rozszczelnienia skroplona woda mogła skapnąć w dół.

O czym pamiętać podczas zakładania izolacji?

Otuliny na rury należy zakładać w temperaturze, w której w przyszłości będą pracować. Nie może być ona jednak niższa niż 10 stopni Celsjusza. Nigdy nie wykonujemy izolacji na instalacjach, które są aktualnie w trakcie pracy – muszą być wyłączone i w temperaturze otoczenia. Po zakończeniu niezbędnych prac trzeba odczekać co najmniej dobę do uruchomienia systemu, by klej miał szansę się odpowiednio zespolić. Jeśli rury umieszczone są na podporach lub innych elementach, je również trzeba zaizolować. Otuliny zakładamy na rury szczególnie w pomieszczeniach nieogrzewanych. Nie zawsze jednak izolacja musi mieć akurat taką formę – czasami wykonuje się ją w formie płyt styropianowych ułożonych naokoło rurociągów.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!