Data publikacji:

Pakowanie próżniowe, czyli jak pakować próżniowo

Pakowanie próżniowe jest bardzo praktyczne, jego zasada działania jest prosta, a sam proces trwa tylko kilka chwil. Dzięki tym zaletom coraz częściej gości w gospodarstwach domowych. Do pakowania próżniowego potrzebujesz odpowiednich pojemników, takich jak specjalne worki czy pudełka, a także zgrzewarki lub pompki. Pakować w ten sposób możesz nie tylko żywność, przedłużając jej okres przydatności do spożycia, ale także ubrania, pościel i wiele innych domowych przedmiotów. Co jeszcze musisz wiedzieć o pakowaniu próżniowym?
jak pakować próżniowo

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Nawet jeśli nigdy nie miałeś doświadczeń z pakowaniem próżniowym, z pewnością wiele razy korzystałeś z zalet tego rozwiązania. Na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo produktów zabezpieczanych w ten sposób.
Na czym polega pakowanie próżniowe? Jego działanie jest bardzo proste i można je streścić jednym zdaniem: po włożeniu do pojemnika lub worka rzeczy, które chcesz zabezpieczyć, odsysasz z niego powietrze, a pojemnik hermetycznie zamykasz. W ten sposób tworzysz próżnię, w której produkty spożywcze zachowują dłużej świeżość, a tekstylia są chronione przed warunkami zewnętrznymi i mikroorganizmami.

Zalety i wady próżniowego pakowania

Kiedy wiesz już, czym dokładnie jest próżniowe pakowanie, z pewnością domyślasz się, jakie są najważniejsze zalety tego typu konserwacji:
  • zabezpieczone w ten sposób produkty spożywcze zachowują świeżość przez dłuższy czas, dotyczy to zarówno produktów trzymanych w lodówce i zamrażarce, jak i poza nimi;
  • w domu marnuje się mniej jedzenia;
  • istnieje mniejsze ryzyko zatrucia;
  • potrawy nie przenikają zapachami innych produktów;
  • produkty zachowują więcej wartościowych składników;
  • w przypadku tekstyliów: zabezpieczasz je przed roztoczami, pleśniami i zniszczeniem, a także nie pozwalasz na rozwinięcie się w nich nieprzyjemnego zapachu;
  • zmniejsza się objętość pakowanych produktów.
Czy w takim razie pakowanie próżniowe ma jedynie zalety? Niestety, posiada również swoje złe strony. Do najważniejszych wad tego rozwiązania należą:
  • duże zużycie plastiku ze szkodą dla środowiska naturalnego – w przypadku używania folii do pakowania próżniowego;
  • stosunkowo wysoki koszt wyjściowy – jeśli planujesz używać dobrej jakości zgrzewarki do pakowania próżniowego, czeka cię spory wydatek, zestaw specjalnych pojemników z pompką będzie kosztował mniej, podobnie jak worki i opakowania próżniowe na ubrania;
  • tekstylia wyjęte z worka do pakowania próżniowego będą pogniecione.

Czego potrzebujesz do pakowania próżniowego?

To, czego będziesz potrzebować do próżniowego pakowania, zależy od wybranej metody oraz od tego, co planujesz zabezpieczyć. Najbardziej zaawansowanym sposobem na uzyskanie idealnej atmosfery przechowywania jest pakowanie w folię i hermetyczne zamykanie zgrzewarką. Możesz również wyposażyć się w zestaw specjalnych pojemników z pompką lub worki do pakowania próżniowego tekstyliów, z których powietrze odsysasz odkurzaczem lub pompką.

Jak działa maszyna do pakowania próżniowego?

W warunkach domowych coraz częściej wykorzystuje się specjalne urządzenie do pakowania próżniowego. Dostępne są dwa rodzaje takich sprzętów: zgrzewarki listwowe i komorowe.

Maszyna do pakowania próżniowego listwowa

W tym urządzeniu pakowanie odbywa się poprzez odsysanie zewnętrzne. Zgrzewarki listwowe mają niewielkie rozmiary, są poręczne i stosunkowo niedrogie, dlatego chętnie wykorzystuje się je w gospodarstwach domowych.
Pewną niedogodnością tej maszynki do pakowania próżniowego jest konieczność używania specjalnych worków moletowanych, czyli folii ze specjalną strukturą zapobiegającą przedwczesnemu sklejaniu worka podczas zgrzewania.

Zgrzewarka do pakowania próżniowego komorowa

Ten typ urządzenia przeznaczony jest przede wszystkim do profesjonalnego użytku. Takiej zgrzewarki można używać również w domu, ale jej cena jest wysoka, a gabaryty duże. Maszyna jest wyposażona w komorę, w której ma miejsce odsysanie powietrza, a następnie zgrzanie opakowania. W zgrzewarce komorowej można używać również gładkiej folii.

Pojemniki z pompką do pakowania próżniowego

Nie da się ukryć, że ilość folii zużywanej każdego dnia przez zgrzewarkę może być przytłaczająca. Czy istnieje ekologiczna metoda pakowania próżniowego? Tak, żywność możesz umieszczać w wygodnych wielorazowych pojemnikach. Dzięki nim przechowasz jedzenie w lodówce lub zamrażarce, mając pewność, że długo pozostanie świeże.
Najczęściej dostępne są całe zestawy pojemników różnej wielkości, a do nich dołączona jest pompka. Jeśli planujesz odgrzewanie potraw w kuchence mikrofalowej, postaraj się kupić takie pojemniki, które mogą być do niej bezpiecznie wkładane, to ułatwi ci codzienne gotowanie.

Zasady pakowania próżniowego

Planując pakowanie próżniowe, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami przygotowywania produktów spożywczych oraz tekstyliów. W przeciwnym razie możesz nie być zadowolony z efektów.
Żywność, którą planujesz zabezpieczyć w workach do pakowania próżniowego lub pojemnikach, musi być świeża, dobrze oczyszczona i osuszona. Podobnie ma się sprawa z tekstyliami – przed zapakowaniem powinieneś je wyprać i dobrze wysuszyć.

Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać żywność?

Długość przechowywania zależy od typu produktu. Na przykład mięso, które normalnie w lodówce mogłoby leżeć do 3 dni, zapakowane próżniowo wytrzyma nawet do 9 dni. Warzywa i owoce, w zależności od rodzaju, możesz w ten sposób przechowywać nawet 2–3 razy dłużej niż w normalnych warunkach.
Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie gotowych potraw lub składników w zamrażarce, czas bezpiecznego przechowywania wzrośnie nawet do 2 lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym