Data publikacji:

Parametry anteny satelitarnej Hot Bird

Telewizja satelitarna od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, zapewniające dostęp do dziesiątek kanałów o przeróżnej tematyce i rozrywkę dla całej rodziny. Osoby, które zdecydowały się na tego rodzaju usługi, często obawiają się samodzielnego montażu i ustawiania przekaźnika, dlatego sięgają po pomoc eksperta. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszelkie najważniejsze pytania związane z parametrami anteny satelitarnej Hot Bird, tak abyś nie musiał ponosić dodatkowych wydatków za usługi fachowca.

parametry anteny satelitarnej hotbird

Antena satelitarna – ustawienie talerza Hot Bird

Zanim przystąpimy do właściwego montażu anteny satelitarnej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Pierwszą kwestią jest ustawienie talerza satelitarnego, który powinien być skierowany na południe, w kierunku miejsca, które jest źródłem sygnału dla naszego dekodera. Należy również pamiętać, że do prawidłowego odbioru sygnału konieczne jest zapewnienie niezakłóconej przestrzeni. Dlatego anteny satelitarnej nie mogą zasłaniać żadne budynki, drzewa czy inne obiekty. 

Podstawową kwestią jest również umieszczenie satelity w odległości nieprzekraczającej 30 metrów od dekodera. Przystępując do pozycjonowania naszej anteny satelitarnej, należy zapoznać się z wszelkimi informacjami pochodzącymi ze strony platformy telewizyjnej i postępować zgodnie z tymi wskazówkami. 

W internecie dostępne są specjalnie przygotowane tabele, zawierające odpowiednie dane dla różnych miast. Skorzystanie z nich zminimalizuje ryzyko przyszłych problemów z odbiorem treści przez nasz telewizor. Gdy już sprawdziliśmy wszystkie kluczowe informacje, możemy przystąpić do ustawienia konwertera satelitarnego. Podczas tej czynności nie należy się spieszyć, istotna jest tutaj precyzja. Do najbardziej popularnych kierunków ustawienia anteny satelitarnej należą Hot Bird – 13°E i Astra 19,2°E. Wybierając kierunek, należy dostosować go do właściwej platformy, a sama instalacja powinna przebiegać zgodnie z instrukcją.

Przeczytaj także, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2

Parametry ustawiania anteny satelitarnej – kąty i kierunek

Jak ustalić odpowiedni kierunek anteny satelitarnej? W zależności od rodzaju posiadanego przez nas sprzętu, wskazówki dotyczące odpowiedniego ustawienia znajdziemy na stronie internetowej producenta. Wartości kątów podane dla każdego miasta są inne, mierzone za pomocą trzech parametrów. W przypadku Canal+ są to:

  • A, czyli kąt konwertera,
  • B, czyli kąt elewacji,
  • C, czyli kąt od kierunku południe.

Natomiast jeżeli chodzi o Cyfrowy Polsat, kąty są nazwane w następujący sposób:

  • Kąt elewacji – czyli pomiędzy płaszczyzną poziomą a kierunkiem z miejsca pochodzenia sygnału z satelity. Mówiąc prościej, parametr ten pomoże nam ustalić, jak wysoko umieścić antenę, aby sygnał odbioru był mocny.
  • Azymut – określa obrót anteny jako odniesienie do południa. Podczas instalacji przyda się nam kompas.
  • Kąt odchylenia polaryzacji – czyli kąt skręcenia konwertera w uchwycie mocującym.

Jeżeli chcemy uzyskać wysoki poziom precyzji, musimy skorzystać z oficjalnych dokumentacji. W internecie nie brakuje również specjalnie przygotowanych map ustawienia satelity Hot Bird, dających gwarancję precyzji, nawet gdy mieszkamy poza terenami miejskimi.

Jeżeli chodzi o kierunek świata, powinniśmy skierować antenę w stronę południową. Jak widzimy, poprawne ustawienie anteny satelitarnej zależy w głównej mierze od wyboru kątów, w taki sposób, aby trafić idealnie w satelitę.

Kiedy już zamontujemy konwerter, nie należy dokręcać do końca śrub. Ustawiamy konwerter zgodnie z zamieszczonymi w internecie danymi przeznaczonymi dla danej miejscowości. Jeżeli na urządzeniu nie została zaznaczona skala, najlepiej będzie skorzystać z kątomierza. Zazwyczaj jednak u podstawy anteny powinna znajdować się skala, która pomoże nam dobrać odpowiedni kąt elewacji, czyli skierowania anteny w górę. Kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest ustawienie kierunku anteny (azymut minus 180º). Najlepiej obliczyć go od strony południowej, wykorzystując do tego ruch wskazówek zegara. Gdy już to zrobimy, wystarczy podpiąć przewody do konwertera i odbiornika.

Ustawienie anteny satelitarnej Hot Bird – regulacja sygnału

Gdy już wstępnie ustawiliśmy antenę satelitarną, możemy przejść do konfiguracji dekodera. W pierwszej kolejności oczywiście podłączamy go do telewizora, korzystając z instrukcji obsługi. W opcji „Ustawienia” sprawdzamy, jaki poziom jakości i siły sygnału odbieramy, przy czym należy pamiętać, że podczas początkowych ustawień będzie on najprawdopodobniej bardzo słaby (w zależności od typu dekodera, wyświetlane paski mogą być zaznaczone na kolor czerwony).

Do regulacji sygnału najlepiej przystąpić z pomocą drugiej osoby. Będzie ona mogła obserwować i informować o zmianach, które pojawiają się na ekranie telewizora, co umożliwi spokojne ustawianie anteny. Należy pamiętać, aby przesuwać ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednak bardzo powoli, tak aby możliwe było określenie momentu, w którym jakość sygnału zaczęła wzrastać. Osoba obserwująca wskaźniki na ekranie powinna informować zwłaszcza o jakości sygnału, jest ona bowiem najważniejsza dla poprawnego odbioru programów. Ustawiający antenę powinien się kierować właśnie tym parametrem, nawet jeśli oznacza to obniżenie siły sygnału. Gdy już osiągniemy odpowiedni poziom jakości i siły sygnału, należy jeszcze prawidłowo ustawić konwerter. Aby tego dokonać, konwerter należy nie tylko obracać, ale również przybliżać i oddalać go od czaszy. W ten sposób szukamy najlepszego źródła sygnału. Kiedy już uzyskamy zadowalający efekt, należy dokręcić zarówno konwerter, jak i śruby, które łączą antenę satelitarną z masztem. Najlepiej robić naprzemiennie, tak aby nie przestawić położenia anteny.

Ustawianie anteny satelitarnej – kiedy są problemy

Ustawianie anteny satelitarnej to proces, który wymaga cierpliwości i dokładności. Jak widzimy, samodzielna instalacja jest możliwa, jednak w bardziej skomplikowanych sytuacjach powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Na rynku dostępne są również profesjonalne sprzęty, które pomogą w procesie ustawiania anteny. Tak zwane mierniki sygnału satelitarnego to urządzenia, dzięki którym znacznie szybciej będziemy cieszyć się telewizyjną rozrywką. Co ciekawe, dobry sprzęt tego typu możemy dostać już w cenie poniżej 100 zł. Inwestycja może się opłacić również w przypadku ewentualnych zmian w ustawieniu anteny, spowodowanych np. warunkami pogodowymi. Przed wyborem urządzenia należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy będzie on współpracował z konkretnym dekoderem. Z pewnością nie zaszkodzi, jeśli miernik będzie wyposażony w kompas, sygnalizator akustyczny, pokrętło regulacji poziomu sygnału oraz trzystopniowy tłumik, który pozwoli na jeszcze bardziej precyzyjne ustawienie anteny. Opcja ta okaże się szczególnie ważna, jeśli chcemy odbierać programy Full HD – wówczas precyzja jest niezwykle ważna.

Zdjęcie: aetb/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!