Data modyfikacji:

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Już w połowie tego roku telewizja naziemna wkracza na nowy poziom. Niesie to za sobą wiele zalet, takich jak wyższa jakość wyświetlanych kanałów czy ich większa ilość. Zmiana ta może jednak zmusić użytkowników starszych odbiorników do wymiany telewizora lub zakupu dekodera. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2.
telewizor

Czym jest DVB-T2?

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 to rozwiązanie, które ma na celu udostępnienie oglądania programów telewizyjnych o wyższej jakości niż dotychczas. Jest to możliwe dzięki oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych pasm częstotliwości. Dzięki temu zmieści się ich więcej przy mniejszej ilości wykorzystanego miejsca. Wśród innych zalet tego rozwiązania wymienić można dodatkowe usługi, obejmujące między innymi takie elementy, jak kupowanie produktów podczas ich prezentacji przez telewizor, wyświetlanie składów drużyn sportowych czy uzyskanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie. Podpowiadamy, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2.

Jak działa standard DVB-T2?

DVB-T2 to nowsza wersja obowiązującego aktualnie standardu DVB-T. Skrót ten pochodzi od angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial, który tłumaczyć można jako naziemna telewizja cyfrowa. Działa on w oparciu o kodowanie obrazu MPEG-4 wraz z kodowaniem dźwięku w wyższej niż dotychczas jakości Dolby Digital Plus. Telewizor wyposażony w specjalnie przystosowany tuner będzie mógł poprawnie wyświetlać obraz w o wiele lepszej jakości niż dotychczas. Poprawi się również dźwięk.

Co jest potrzebne, aby odbierać telewizję w nowym standardzie?

Nowy standard niesie za sobą szereg korzyści, jednak aby móc z nich korzystać należy upewnić się, że nasz odbiornik wyposażony został w specjalny tuner umożliwiający odbieranie treści nowej generacji.

Aby móc cieszyć się telewizją naziemną w wysokiej jakości obrazu i dźwięku oraz o większej ilości kanałów, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVB-T2 z kodekiem HEVC/h.265. Dla tych, którzy posiadają modele starszej generacji, rozwiązaniem jest zakup nowego telewizora lub zaopatrzenie się w odpowiedni dekoder zewnętrzny. Jak zatem sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 Samsung?

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Jeśli posiadamy telewizor marki Samsung, możemy w prosty sposób sprawdzić, czy jest on przystosowany do odbierania nowej telewizji naziemnej. Wbudowany tuner DVB-T2/HEVC mają wszystkie telewizory Samsung wyprodukowane po 2018 roku, a także niektóre modele z lat wcześniejszych. Informację o tym, czy dany model wyposażony został w tę technologię, znaleźć można na opakowaniu lub w instrukcji dołączonej do telewizora. Dodatkowo, na stronie producenta znajdziemy listę modeli z lat 2015-2018, które posiadają tuner DVB-T2. Jeśli nie wiesz, jaki dokładnie model posiadasz, kod modelu telewizora Samsung znajduje się na tabliczce znamionowej z tyłu urządzenia lub w jego dokumentacji.

Jak sprawdzić, czy telewizor LG ma DVB-T2?

Podobnie jak w przypadku telewizorów Samsung, większość nowoczesnych odbiorników producenta LG jest przystosowanych do nowego standardu telewizji. Niestety, telewizory DVB-T2 nie posiadają żadnych cech zewnętrznych, dzięki którym możemy odróżnić je od tych wyposażonych w starszą technologię. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój telewizor ma wsparcie dla standardu DVB-T2, najprostszym rozwiązaniem będzie zajrzenie do jego instrukcji lub sprawdzenie tej informacji na stronie producenta. https://www.ceneo.pl/Telewizory/p:LG/Tuner:DVB-T2.htm

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 Philips?

Producenci telewizorów o zmianach poinformowani zostali już kilka lat temu, dlatego tworzyli oni modele, które spełniają normy pozwalające na odbiór telewizji DVB-T2. Praktycznie wszystkie telewizory produkowane przez firmę Philips od 2017 roku posiadają wbudowany tuner DVB-T2. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, wystarczy jak w przypadku innych telewizorów poszukać tej informacji na opakowaniu lub w instrukcji.
Autor: Marcin Krawczyk