Data publikacji:

Czy piekarnik obok lodówki to dobry pomysł?

Podczas remontu kuchni bądź urządzania nowego mieszkania wiele osób zastanawia się, czy piekarnik obok lodówki to dobre rozwiązanie, przede wszystkim biorąc pod uwagę gwarancję ich prawidłowego działania. Niestety, nie w każdym wnętrzu można pozwolić sobie na dowolność w rozstawieniu poszczególnych urządzeń, co zmusza do szukania nowych, często bardzo pomysłowych rozwiązań. Poniżej podpowiadamy, gdzie najbezpieczniej umieścić te sprzęty i jak ustawić piekarnik koło lodówki. 
piekarnik obok lodówki

Czy piekarnik może być koło lodówki?

Odpowiedź brzmi: tak, choć należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne jest, aby zachować odpowiednie odległości między tymi dwoma sprzętami, zgodnie z instrukcjami i zaleceniami producentów. Kiedyś panowało przekonanie, że piekarnik obok lodówki to nie jest dobre rozwiązanie, jednak nowoczesny sprzęt, jaki obecnie jest produkowany, posiada skuteczną wewnętrzną izolację i nie jest już narażony na awarie, tak jak jeszcze kilkanaście lat temu.
Większość modeli piekarników posiada specjalne zabezpieczenia przed przegrzaniem, wybierając więc taki sprzęt, nie musisz się obawiać, że ciepło wydostające się z piekarnika uszkodzi lodówkę. 

Piekarnik w zabudowie obok lodówki

Warto też pamiętać, że bardzo skuteczną ochroną każdego z urządzeń jest zabudowa – wystarczy kilkucentymetrowa płyta, aby mieć pewność, że piekarnik koło lodówki nie spowoduje żadnych awarii. Co więcej, jeśli decydujesz się na zabudowę sprzętu AGD, masz więcej możliwości aranżacji. Piekarnik może być umieszczony obok lodówki, ale także powyżej lub poniżej niej. Ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość między sprzętami oraz dostosować wymiary mebli do rozmiarów urządzeń.
Jeżeli natomiast zdecydujesz się na wolnostojące sprzęty AGD, pamiętaj, aby zachować między nimi odpowiednią odległość. W przypadku piekarnika obok lodówki wolnostojącej zaleca się zachowanie około 30–40 cm odstępu, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom spowodowanym przez ciepło wydobywające się z piekarnika, choć jest to bardzo ogólna reguła, która w przypadku nowoczesnych sprzętów nie musi mieć zastosowania – zawsze należy sprawdzić zalecenia dotyczące konkretnych modeli. 

Piekarnik w słupku obok lodówki, a może nad lub pod nią?

Coraz popularniejsze stają się kuchnie z wolnostojącymi sprzętami AGD, tzw. słupkami. W takim układzie piekarnik może znajdować się obok lodówki, tworząc spójną, estetyczną całość. Taki układ jest szczególnie praktyczny, jeśli oba urządzenia mają podobne wymiary. 
Chcąc zminimalizować ilość miejsca zajmowanego przez sprzęty AGD w kuchni, możesz rozważyć montaż lodówki i piekarnika w jednym słupku. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca, co jest szczególnie istotne w niewielkich przestrzeniach, a jednocześnie zapewnia estetyczny wygląd kuchni.
Warto też wspomnieć, że umieszczenie piekarnika obok lodówki lub umiejscowienie tych urządzeń w słupku może wpływać pozytywnie na wygodę podczas działania w kuchni. Jeśli lubisz gotować i piec, z pewnością będziesz często korzystać z obu sprzętów. 
Podsumowując, piekarnik obok lodówki może być dobrym pomysłem, o ile zachowane zostaną zalecenia producentów. Rozwiązaniem zapewniającym bezpieczne funkcjonowanie obu sprzętów jest wykorzystanie zabudowy lub przynajmniej częściowej osłony np. piekarnika. Zastanawiając się nad montażem piekarnika obok lodówki, warto po prostu zapoznać się z instrukcją użytkowania tych urządzeń przed zakupem, aby mieć pewność, że wybrane umiejscowienie sprzętów nie okaże się problematyczne. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!