Data publikacji:

Pierwszy smartfon. Jak wyglądał i jakie miał funkcje?

Mało kto obecnie wyobraża sobie życie bez smartfona, ale nie każdy wie, że pierwszy tego typu telefon debiutował w 1994 roku. Zaskoczeni? Co więcej, pierwszy smartfon został stworzony przez IBM, czyli giganta komputerowego, który nawiązał współpracę Bellsouth. Jej efektem była słuchawka IBM Simon, która jako pierwsza mogła pochwalić się dotykowym ekranem. Minąć musiało jednak dopiero kolejne 13 lat by na rynku pojawiły się smartfony, które znamy obecnie. Jakie miały funkcje? Jak wyglądały? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

smartfon

Pierwszy smartfon. Jakie modele zwojowały rynek?

Smartfony to urządzenia, które ciągle są unowocześniane i oferują coraz więcej nowych funkcji. Poniżej znajduje się ranking smartfonów, które stanowiły kamienie milowe w rozwoju tego typu sprzętu.

IBM Simon – pierwszy smartfon

Jak wspomniano we wstępie, pierwszym telefonem z dotykowym ekranem był IBM Simon. Urządzenie nie posiadało fizycznej klawiatury, a numer należało wybierać poprzez przyciski wyświetlane na monochromatycznym ekranie dotykowym. Pierwszy smartfon posiadał wbudowany kalkulator, kalendarz, zegar, notatnik oraz umożliwiał wysyłanie emaili i faksów. W tamtych czasach nowy model kosztował około 900 dolarów. Jego sprzedaż rozpoczęła się w 1994 roku.

Ericsson GS88 Penelope – pierwszy Smart Phone

Mimo iż za pierwszego smartfona uważa się wspomniany wcześniej model IBM Simon, to nazwa ta stała się popularna dopiero 3 lata po jego debiucie dzięki firmie Ericsson. Wypuściła ona wtedy na rynek model GS88 Penelope, który określany był mianem Smart Phone, czyli „mądry telefon”. Sprzedawany był wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nabywców znalazło ponad 50 tys. urządzeń. Problemem był jednak dopiero raczkujący wówczas Internet.

iPhone – pierwszy smartfon z technologią Multi-Touch

Historia smartfonów, które znamy dziś, rozpoczęła się tak na dobrą sprawę w 2007 roku, kiedy to na rynku zadebiutował pierwszy iPhone. Apple otworzyło jej nowy rozdział, tworząc model, który jako pierwszy został wyposażony w iOS oraz technologię Multi-Touch, która dzisiaj jest dla nas oczywistością.

iPhone w pierwszej wersji obsługiwał transmisję danych EDGE opartą o sieć 2G, w związku z czym zaczęto rozróżniać model jako iPhone 2G. Urządzenie pełniło funkcję telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej oraz komunikatora internetowego. Posiadało również wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile, która umożliwiała przeglądanie niektórych zasobów sieciowych. Najlepszy iPhone bije swojego przodka na głowę.

HTC Dream – pierwszy smartfon z Androidem

Rok później swoją premierę miał pierwszy smartfon wyposażony w system Android, którym być model HTC Dream. W Polsce znany jest jednak szerzej pod nazwą Era G1, co wynika z faktu, że za światową dystrybucję odpowiadał głównie operator T-mobile, które w naszym kraju funkcjonował jako Era. Telefon posiadał wysuwaną klawiaturę QWERTY i w dniu premiery była to jedyny sposób wprowadzania tekstu. Klawiatura ekranowa zadebiutowała dopiero wraz z Androidem 1.4 Cupcake.

Zobacz polecane telefony z czystym androidem

LG Swift 2X – pierwszy smartfon z dwurdzeniowym procesorem

Najpopularniejsze obecnie smartfony wyposażone są w 4- lub 8-rdzeniowe procesory. Co więcej, nawet 10-rdzeniowe modele nie robią już na nikim wrażenia, to częsty wybór w smartfonie do gier. Przełom nastąpił jednak w 2010 roku, kiedy na rynku zadebiutował LG Swift 2X, czyli pierwszy telefon wyposażony w 2-rdzeniowy procesor. Była nim była Nvidia Tegra 2 z dwoma rdzeniami Cortex-A9 o taktowaniu 1 GHz.

Sony Xperia Z5 Premium – pierwszy smartfon z ekranem 4K

Kolejny krok milowy w historii smartfonów przypadł na 2015 rok, kiedy to na rynku zadebiutował model Sony Xperia Z5 Premium, czyli pierwszy smartfon z ekranem 4K. Premiera wywoła ogólne zaskoczenie, ponieważ Sony to producent, który nie wyróżniał się na rynku pod względem oferowanej rozdzielczości. Większość jego ówczesnych modeli, na czele z najnowszym wówczas flagowcem, czyli Xperią XZ posiadało ekran o rozdzielczości wyłącznie FullHD.

Powyższe przykłady pokazują, że posiadane przez nas obecnie smartfony musiały przejść długą drogę, by móc oferować aktualną funkcjonalność. Obecnie na rynku można znaleźć zarówno najnowsze modele, jak i te, które są uważane za kamienie milowe w rozwoju smartfonów.

Autor: Grzegorz Woźniak