Data publikacji:

Ranking podkaszarech elektrycznych

Utrzymanie trawnika w naszym ogrodzie w należytym porządku kosztuje nas wiele sił. Jednak nie zawsze tak musi być. Warto czasem zainwestować w urządzenia, które nas odciążą. Do jednego z nich należy podkaszarka elektryczna. Na jakie podkaszarki elektryczne warto zwrócić uwagę? Ranking tego typu urządzeń zostanie umieszczony poniżej.

podkaszarka elektryczna

Najlepsze podkaszarki elektryczne. Ranking TOP10

Rodzaje podkaszarek

Producenci urządzeń ogrodowych proponują nam trzy rodzaje podkaszarek: elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Czy są to takie same produkty? Otóż nie! Każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety. Różnią się m.in. masą, rozmiarami oraz mocą.

Podkaszarki elektryczne

To jedne z najpopularniejszych urządzeń wybieranych w tym segmencie. W porównaniu do urządzeń akumulatorowych i spalinowych ich największą zaletą jest masa oraz rozmiar. Ponadto brak spalin i hałasu czyni te urządzenia bardzo funkcjonalnymi podczas pracy. Niestety ich moc w porównaniu chociażby do podkaszarki spalinowej jest bardzo niska, co dla wielu użytkowników może być sporym problemem.

Podkaszarki spalinowe

To niemniej popularne urządzenia aniżeli ich elektryczne odpowiedniki. Niestety hałas, który podczas pracy emitują, może być nieco uciążliwy. Dodatkowo masa tej podkaszarki powoduje, że nie zawsze możemy pracować tym urządzeniem tak długo jak byśmy oczekiwali. Wszystko przez zmęczenie, które może ona powodować. Ponadto jej rozmiar może być uciążliwy przy pracy w trudno dostępnych miejscach.

Bez wątpienia nie jest to także najczystsze urządzenie w porównaniu do tych elektrycznych i akumulatorowych, ponieważ posiada on na zewnątrz wiele elementów smarowanych. Musimy być także przygotowani, że podczas pracy tą podkaszarką jesteśmy uzależnieni od paliwa, które posiadamy. Podkaszarki spalinowe to nie tylko wady, ale również i zalety. Do najważniejszy z nich należy m.in. moc silnika, która umożliwia bardzo skuteczną pracę. Takiej mocy na pewno nie uzyskamy w podkaszarkach zarówno elektrycznych, jak i akumulatorowych.

Podkaszarki akumulatorowe

Podkaszarki akumulatorowe charakteryzuje wiele podobnych cech, co podkaszarki elektryczne, jak np. brak hałasu czy spalin. Ma nawet kilka zalet w stosunku do swojego elektrycznego odpowiednika. Jedną z nich jest brak plączącego się kabla czy łatwość w manewrowaniu podczas pracy.

Niestety ma również wady. Jedną z nich jest to, że jesteśmy uzależnieni od naładowanych akumulatorów. Podkaszarki te są nieco większe i cięższe od elektrycznych. Wszystko przez baterie, bez których to urządzenie nie może działać. Na koniec najważniejsza i największa wada produktów tego rodzaju. Bardzo mała moc silnika, która powoduje, że nasze koszenie trawy może nie być skuteczne.

Zalety i wady podkaszarki elektrycznej z rankingu

Podkaszarka elektryczna to bardzo ważne urządzenie wyposażenia przydomowego ogrodu. Jak każde urządzenie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W związku z tym, że więcej ma tych drugich, to od nich zaczniemy.

Zalety podkaszarki elektrycznej

Podkaszarki elektryczne mają więcej zalet aniżeli wad. Jakie zatem to zalety? Urządzenia te mają bowiem małe rozmiary, dzięki czemu możemy dostać się w najbardziej ciasne zakamarki naszego ogrodu. Niewielka masa powoduje, że nasza praca jest lekka i przyjemna. Możemy nią wykaszać nadmiar trawy wokół krzewów, skalniaków czy wzdłuż chodnika. Do tego brak spalin, cicha praca silnika, brak zakupu paliwa czy łatwość utrzymania w czystości dają dodatkową frajdę z użytkowania tego urządzenia.

Wady podkaszarki elektrycznej

Jednym z najbardziej uciążliwych elementów przy użytkowaniu podkaszarki elektrycznej jest praca z kablem elektrycznym. Trzeba go zwijać i rozwijać oraz uważać, by go nie uszkodzić. Ponadto kabel może ograniczać zakres pracy, bowiem ma on określoną długość. Powinniśmy także zwrócić uwagę na podłoże, czy nie jest mokre, gdyż praca z prądem elektrycznym mogłaby mieć niebezpieczne skutki. Silnik w podkaszarkach elektrycznych ma także mniejszą moc niż w innych jego odpowiednikach spalinowych.

Jaką podkaszarkę elektryczną wybrać? Producenci podkaszarek elektrycznych

Na rynku mamy wiele produktów tego typu. Firmy prześcigają w ulepszaniu swoich produktów. Trudno zatem wybrać producenta, którego podkaszarka elektryczna najlepsza będzie. Ranking takich firm jest niemal trudny do zrobienia, każda z nich ma bowiem swojego lidera w każdej półce zarówno cenowej, jak i innowacyjnej. Możemy jednak przedstawić najpopularniejsze firmy, które tego typu urządzenia produkują.

Makita

To japoński producent sprzętu elektrycznego. Prócz popularnych urządzeń budowlanych w jego portfolio możemy znaleźć także te ogrodowe, m.in. podkaszarki. Przykładem może być Makita UR3502.

Gardena

Niemiecki producent z siedzibą w Ulm specjalizuje się w produkcji sprzętu ogrodowego. Do niej należą również podkaszarki elektryczne. Warto tu bliżej przyjrzeć się produktowi Gardena POWERCUT 650/28.

Stihl

To rozpoznawalna marka w produkcji sprzętu głównie spalinowego. Jednak zajmuje się także produkcją urządzeń zarówno elektrycznych, jak i akumulatorowych. Dobrym przykładem jest tutaj Stihl FSE-81 1000W.

Bosch

To światowy gigant w produkcji urządzeń elektrycznych, w tym i podkaszarek takich jak np. Bosch Easy GrassCut 23 06008C1H00.

Hecht

To wschodząca gwiazda w tym segmencie gospodarki. Coraz więcej urządzeń czeskiego producenta możemy spotkać, w tym i podkaszarki elektryczne, takie jak np. Hecht 1445.

Jaka będzie najlepsza podkaszarka elektryczna? Ważne parametry

Jaka podkaszarka elektryczna będzie najlepsza dla nas? Dobór jest bardzo indywidualny. Wszystko zależy od naszych potrzeb, takich jak m.in: miejsce, gdzie jej będziemy używać czy np. rodzaj trawy, jaki chcemy nią kosić oraz czy ma to być urządzenie oszczędne. Jeżeli odpowiemy już sobie na te pytania, to musimy zwrócić uwagą przede wszystkim na takie elementy jak np. nasza podkaszarka elektryczna, jaką moc powinna mieć, by wykosić grube chwasty, czy jej wielkość, masa oraz długość kabla.

Autor: Beniamin Feliksiak