Data publikacji:

Jakie podkaszarki elektryczne? Ranking najlepszych

Podkaszarki elektryczne to bardzo przydatne narzędzia ogrodowe, które pozwalają zrobić porządek z trawnikiem niewielkich rozmiarów. Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto zapoznać się z takim zestawieniem jak ranking podkaszarek elektrycznych. Tego typu porównanie pozwoli dobrać najlepszy możliwy sprzęt w zależności od posiadanego budżetu lub potrzeb. Czy warto zdecydować się na podkaszarki elektryczne? Ranking najwyżej ocenianych i funkcjonalnych urządzeń pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i wybrać najlepszy model w zależności od indywidualnych potrzeb.
Podkaszarki elektryczne ranking

Czym jest podkaszarka elektryczna?

Podkaszarka elektryczna to inaczej kosa elektryczna. Ranking urządzeń o tych nazwach dotyczy zatem tych samych produktów. Są to urządzenia nowoczesne i bardzo wygodne w stosowaniu. Z powodzeniem zastępują standardowe kosiarki i sprawdzają się doskonale w niewielkich ogrodach, jak i na większych areałach.
Na rynku urządzeń ogrodniczych można spotkać dwa typy podkaszarek elektrycznych. Są to sprzęty typowo elektryczne, jak i zasilane spalinowo. Oba typy urządzeń mają swoich zwolenników. Jednak częściej wybierana jest podkaszarka elektryczna. Ranking tego typu urządzeń znajduje się poniżej.
Podkaszarki elektryczne doskonale sprawdzają się również w dużych ogrodach, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, gdzie koszenie standardową, dużą kosiarką jest niemożliwe lub utrudnione. To doskonałe narzędzie do pracy przy ścieżkach, różnego rodzaju kwiatach, skalniakach czy nierównościach terenu. To idealny sprzęt do koszenia trawników w okolicach różnych drzewek, krzewów czy też krawężników.
Cięcie za pomocą podkaszarki w uproszczeniu polega na pracy obrotowej głowicy, na którą nawinięta jest nylonowa żyłka. Dzięki wprawianiu jej w szybki ruch żyłka ta tnie napotkaną trawę i inne rodzaje roślinności. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje żyłek. Najtańsze z nich mają przekrój okrągły, natomiast drogie – wzdłużnie karbowany, co zapewnia najlepsze cięcie.

Rodzaje podkaszarek

Producenci urządzeń ogrodowych proponują nam trzy rodzaje podkaszarek: elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Czy są to takie same produkty? Otóż nie! Każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety. Różnią się m.in. masą, rozmiarami oraz mocą.

Podkaszarki elektryczne

To jedne z najpopularniejszych urządzeń wybieranych w tym segmencie. W porównaniu do urządzeń akumulatorowych i spalinowych ich największą zaletą jest masa oraz rozmiar. Ponadto brak spalin i hałasu czyni te urządzenia bardzo funkcjonalnymi podczas pracy. Niestety ich moc w porównaniu chociażby do podkaszarki spalinowej jest bardzo niska, co dla wielu użytkowników może być sporym problemem.

Podkaszarki spalinowe

To niemniej popularne urządzenia aniżeli ich elektryczne odpowiedniki. Niestety hałas, który podczas pracy emitują, może być nieco uciążliwy. Dodatkowo masa tej podkaszarki powoduje, że nie zawsze możemy pracować tym urządzeniem tak długo jak byśmy oczekiwali. Wszystko przez zmęczenie, które może ona powodować. Ponadto jej rozmiar może być uciążliwy przy pracy w trudno dostępnych miejscach.
Bez wątpienia nie jest to także najczystsze urządzenie w porównaniu do tych elektrycznych i akumulatorowych, ponieważ posiada on na zewnątrz wiele elementów smarowanych. Musimy być także przygotowani, że podczas pracy tą podkaszarką jesteśmy uzależnieni od paliwa, które posiadamy. Podkaszarki spalinowe to nie tylko wady, ale również i zalety. Do najważniejszy z nich należy m.in. moc silnika, która umożliwia bardzo skuteczną pracę. Takiej mocy na pewno nie uzyskamy w podkaszarkach zarówno elektrycznych, jak i akumulatorowych.

Podkaszarki akumulatorowe

Podkaszarki akumulatorowe charakteryzuje wiele podobnych cech, co podkaszarki elektryczne, jak np. brak hałasu czy spalin. Ma nawet kilka zalet w stosunku do swojego elektrycznego odpowiednika. Jedną z nich jest brak plączącego się kabla czy łatwość w manewrowaniu podczas pracy.
Niestety ma również wady. Jedną z nich jest to, że jesteśmy uzależnieni od naładowanych akumulatorów. Podkaszarki te są nieco większe i cięższe od elektrycznych. Wszystko przez baterie, bez których to urządzenie nie może działać. Na koniec najważniejsza i największa wada produktów tego rodzaju. Bardzo mała moc silnika, która powoduje, że nasze koszenie trawy może nie być skuteczne.

Dlaczego warto wybrać podkaszarki elektryczne z rankingu?

Podkaszarki elektryczne mogą być zasilane sieciowo lub za pomocą akumulatora. W odróżnieniu od urządzeń spalinowych są to nieco mniejsze sprzęty, które są jednocześnie o wiele lżejsze. Prosta budowa oraz brak koniecznych i skomplikowanych prac serwisowych to kolejny atut, jakim wyróżniają się kosy elektryczne. Ranking takich urządzeń uwzględnia opinie użytkowników oraz parametry i adekwatność ceny do danego modelu.

Podkaszarki elektryczne – ranking

Ranking podkaszarek elektrycznych obejmuje pięć najlepszych urządzeń wybieranych przez użytkowników małych i średnich ogrodów, którzy kosy elektryczne użytkują na własny użytek.

NAC TE55-DW 550W

Jest to urządzenie w doskonałej cenie i bardzo mocne. Jednocześnie konstrukcja urządzenia jest bardzo solidna i wytrzymała. Silnik zastosowany w tej kosie ma moc 550 W, a zamontowana żyłka to szerokość 30 cm, co jest ponad przeciętną wartością dla urządzenia tego typu.
Dodatkową zaletą tego modelu jest wykorzystanie teleskopowego drążka, który umożliwia regulację i perfekcyjne dostosowanie parametrów do osoby użytkującej urządzenie. Regulować można też kąt pracy silnika, co szczególnie przyda się przy koszeniu krawędzi.  Model NAC TE55DW to również podkaszarka pracująca cicho.

UR 3000

Kolejna propozycja w rankingu podkaszarek elektrycznych to model UR 3000. Konstrukcja tego sprzętu nie przypomina standardowych kos elektrycznych. Jednak ogromną zaletą takiego rozwiązania jest wygoda oraz innowacyjny wygląd i ciekawy kolor obudowy. Model wyposażony jest w uchwyt typu pętla, który jest regulowany. Urządzenie to zawiera silnik o mocy 450 W, a koszenie możliwe jest na obszarze o średnicy 30 cm.
Japońska podkaszarka elektryczna UR 3000 wykonana została z bardzo solidnych materiałów będących stopem aluminium oraz wzmocnionych zaciskaczy szpuli z dodatkiem innych zabezpieczeń. Na szczególną uwagę zasługuje też waga urządzenia, ponieważ cała podkaszarka elektryczna waży zaledwie 2,3 kg.

BOSCH ART 24

Jaką jesczcze podkaszarkę z rankingu warto kupić? Niemiecka kosa elektryczna BOSCH ART 24 może się idealnie dopasować do osoby koszącej, dzięki ogromnym możliwościom regulacyjnym całego sprzętu. Silnik zawarty w propozycji od BOSCH ma moc 400 W. To idealny model do niewielkiego ogrodu o mniej wymagających warunkach. Średnica cięcia wynosi 24 cm. Co prawda jest mniejsza niż w przypadku dwóch poprzednich propozycji, jednak zdecydowanie przewyższa je, jeśli chodzi o efektywność cięcia.
Na uwagę zasługuje także ogromna prędkość pracy, która wynosi 12000 obrotów na minutę. Całkowicie wynagradza to nieco mniejszą moc urządzenia. W efekcie uzyskujemy bardzo podobny efekt. Podkaszarka od BOSCH waży 2,8 kg. Choć jest nieco cięższym modelem niż propozycja poprzednia, dołączone są do niego specjalne kółka. Sprzętu nie trzeba więc trzymać w górze, a koszenie jest przyjemne i nie wymaga wysiłku. Kąt nachylenia cięcia można natomiast wygodnie zmieniać za pomocą automatycznego przycisku.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!