Data publikacji:

Praca z domu – jak się do niej przygotować? Jak pracować z domu?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat praca z domu zaczęła cieszyć się coraz większą popularnością. Dziś nie tylko znaczną część obowiązków etatowych wykonujemy zdalnie. Niektóre osoby czas spędzany w domowym zaciszu wykorzystują również na dodatkowy zarobek, taki jak chałupnictwo. Co zrobić, by praca z domu była efektywna? Jak zadbać o work-life balance? Gdzie szukać pracy dorywczej w domu? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – sprawdź!
praca z domu

Zdalna praca w domu a chałupnictwo

Pomiędzy zdalną pracą w domu a chałupnictwem nie można postawić znaku równości. Osoby, które pełnią swoje zawodowe obowiązki zdalnie, najczęściej mają podpisane umowy o pracę lub działają na zasadach kontraktów B2B. Etatowa praca z domu wymaga od pracownika, by przepracował konkretną liczbę godzin zawartą w umowie.
A jakie są cechy charakterystyczne pracy chałupniczej? Na ogół ma dorywczy charakter. Jeszcze jakiś czas temu z tej formy zarobkowania korzystali studenci, emeryci czy po prostu osoby, które chciały sobie dorobić. Osoby, które wykonują chałupnicze zlecenia, często muszą posiadać rozwinięte zdolności manualne, umożliwiające skręcanie i składanie drobnych elementów – przykładowo długopisów.
Komfortową opcją jest również chałupnictwo z dowozem do domu – zwłaszcza wtedy, gdy zleceniobiorca ma utrudniony dojazd do siedziby firmy czy też zakładu lub z innych przyczyn jest mu się trudniej przemieszczać. Wtedy też to zleceniodawca dostarcza określone elementy niezbędne do pracy manualnej.

Praca chałupnicza w domu – propozycje dodatkowego zarobku

Co można robić podczas pracy chałupniczej w domu? W internecie czeka wiele różnorodnych ofert, co tylko pokazuje, że wciąż tego typu drobne zlecenia cieszą się sporą popularnością – zarówno u zleceniobiorców, jak i samych zleceniodawców.
Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy sprawdzić, czy oferta pracy chałupniczej jest uczciwa. Pomocy można szukać na forach, przeczytać opinie zamieszczone w internecie czy nawet skorzystać z porady prawnej – dla własnego bezpieczeństwa.
Poznaj propozycje uczciwej pracy chałupniczej:
  • składanie długopisów, teczek, kopert;
  • wykonywanie biżuterii oraz różańców;
  • pakowanie płyt;
  • składanie latarek;
  • przepisywanie tekstów oraz przygotowywanie skryptów nagrań.
Oczywiście ofert pracy może być więcej. Ważne, by wyprać taki dodatkowy zarobek, który będzie dostosowany do naszych umiejętności i predyspozycji. Nie każdy ma bowiem wysoko rozwinięte zdolności manualne.

Praca dodatkowa przez internet – jakich zleceń szukać?

Osoby, które myślą o dodatkowym zarobku, szuka pracy w internecie. I słusznie – media społecznościowe nie tylko dają szansę poszerzania sieci kontaktów. W sieci czekają różnorodne grupy o chwytliwych nazwach typu:
  • Zlecenia dla…
  • Praca dla…
  • Dam w pracę w [nazwa miasta] itp.
Warto zrobić research i spróbować swoich sił. Choć konkurencja niekiedy bywa wysoka, nie należy się jej obawiać. Zastanów się, co robisz dobrze, i pomyśl, jak swoje zainteresowania możesz przekuć w dodatkowe zatrudnienie.
Kto skorzysta z pracy dodatkowej przez internet? Łatwiej zlecenia zdobędą freelancerzy – graficy, korektorzy, copywriterzy, choć nie są to wyłącznie uprzywilejowane grupy. Można też odwrócić kolejność i… zareklamować w internecie swoje usługi. Lokalne wyroby typu handmade cieszą się dużym powodzeniem. Czym można się zatem pochwalić za pośrednictwem mediów społecznościowych i jednocześnie pomyśleć o dodatkowym zarobku? Oto lista naszych propozycji:
  • wyroby szydełkowe, wełniane i ze sznurka;
  • świece i mydła handmade;
  • malowane obrazy i rzeźby;
  • odrestaurowane meble;
  • przeróbki krawieckie;
  • wyroby ceramiczne itd.
Dodatkowa praca przez internet może przerodzić się w świadomie prowadzoną firmą, dzięki czemu Ty spełnisz marzenia o własnym biznesie. Czasami warto więc zaryzykować i spróbować pozyskać zlecenia za pośrednictwem forów i grup w mediach społecznościowych.

Jak przygotować się do pracy w domu?

Nieważne, czy praca w domu ma charakter etatowy, czy dodatkowy i chałupniczy – warto zadbać o komfortowe warunki. W trosce o samopoczucie i jakościowy wypoczynek dobrze jest rozgraniczyć czas pracy od czasu wypoczynku. Zawodowa harmonia i work-life-balance pozwolą nie tylko efektywnej pracować, ale ułatwią też tak ważną regenerację.
Co ułatwi Ci pracę w domu? Oto nasze porady!
  • Postaraj się pracować codziennie w określonych godzinach z uwzględnieniem przerw. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wywiązać się ze wszystkich obowiązków.
  • Zaplanuj swój dzień. Korzystaj z kalendarza książkowego lub stwórz tabelę, w której rozpiszesz wszystkie zadania i odhaczysz te wykonane.
  • Zadbaj o przestrzeń. Idealnie, jeśli w Twoim domu uda Ci się wydzielić miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy, choć to nie zawsze jest możliwe. Postaraj się, by na czas pracy w Twoim najbliższym otoczeniu panował porządek.
  • Unikaj rozpraszaczy. Pamiętaj, że etatowa praca w domu nie oznacza, że możesz bezkarnie oglądać filmy czy surfować po necie. Korzystaj wyłącznie z tych urządzeń, które są niezbędne.
  • Pamiętaj o przerwach. Po każdej przepracowanej godzinie wstań od biurka. Spacer po domu może jest mało komfortowy, ale możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń dla zdrowia kręgosłupa.
Praca w domu ma wiele zalet. Jeśli towarzyszy jej dobra, mądra organizacja, może być całkiem przyjemna i nie zaburzać domowego porządku. Dla części osób komfortowy jest już sam fakt, że przełożony nieustannie nie patrzy nam na ręce. Pracując w domu – niezależnie czy całkowicie zdalnie, hybrydowo, czy dorywczo – warto jednak pokazać się z jak najlepszej strony i udowodnić, że wywiązujemy się ze wszystkich powierzonych nam obowiązków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka