Data publikacji:

Programy antywirusowe – ranking

Internet daje liczne korzyści, lecz nieostrożne korzystanie z niego może wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami. Każdy z nas codziennie loguje się na różne witryny, robi przelewy bankowe i przypisuje karty kredytowe do usług. Cyberprzestępcy tylko czekają, aż im się odsłonicie, dlatego musicie pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Zobaczcie nasz ranking programów antywirusowych.
fot. Envato

Dlaczego warto kupić program antywirusowy?

Korzystanie z programów antywirusowych wydaje się być oczywiste, lecz niestety nie każdy ma do tego takie podejście. Większość z was pewnie nigdy nie padła ofiarą oszustwa internetowego, dlatego uważa, że nie potrzebuje zabezpieczenia komputera. Dopiero, kiedy pieniądze z konta zaczną znikać w niewyjaśnionych okolicznościach, okazuje się, że można było tego uniknąć, wykupując wcześniej licencję na antywirusa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć?

Brak zainstalowanego programu antywirusowego nie zawsze musi doprowadzić do tak poważnych konsekwencji, jak opisane wyżej. Mimo to, kiedy na komputerze zagnieżdżą się wirusy, mogą one znacząco uprzykrzyć korzystanie z urządzenia. Strony internetowe nie będą się wczytywały, procesory będą się przegrzewały, a PC znacząco straci na wydajności. Przeinstalowanie systemu operacyjnego może rozwiązać te problemy, ale nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ komputer nadal nie jest zabezpieczony przed kolejnymi atakami.

Najlepsze antywirusy

AVG Internet Security – nieograniczona ochrona całej aktywności w Sieci

Podstawowym zadaniem AVG Internet Security jest powstrzymywanie wirusów, złośliwego oprogramowania i programów szpiegujących. Oprócz tego program antywirusowy blokuje m.in. dostęp do niebezpiecznych linków, anuluje pobieranie zarażonych plików z internetu i uniemożliwia wejście do szkodliwych załączników w wiadomościach przesłanych na skrzynkę pocztową. Ogromnym atutem AVG Internet Security jest możliwość instalacji na nieograniczonej liczbie komputerów.

Avast AntiVirus – nie tylko dostępny w darmowej wersji

Avast jest doskonale znany użytkownikom komputerów, ponieważ oferuje bardzo dobry bezpłatny pakiet. Darmowa wersja jest jednak dosyć mocno ograniczona, czego dowodem jest chociażby kilka płatnych aplikacji. Kupując wszystkie cztery pakiety wypuszczone przez Avast zapewnicie sobie bezpieczeństwo w przeglądaniu Internetu, ochronę haseł, a także oczyścicie dysk twardy z niepotrzebnych, śmieciowych plików. Niestety, zestaw można przypisać wyłącznie do jednego komputera.

Avira Antivirus Pro – świetna ochrona w dobrej cenie

Program antywirusowy Avira można dostać w trzech wariantach – Pro, Optimation Suite oraz Prime. Pierwsza opcja jest oczywiście najtańsza i oferuje znacznie mniej opcji od pozostałych wersji. Mimo to, wykupując abonament Avira Antivirus Pro otrzymujecie zabezpieczenie domowej sieci oraz ochronę przez wszelkimi rodzajami malware, ransomware, a także trojanami.  Chronicie się też przed phishingiem, czyli popularną metodą oszustwa, w której cybeprzestępca podszywa się pod kogoś innego w celu wyłudzenia cennych informacji, np. danych z karty kredytowej.

Bitdefender Total Security – anonimowość w sieci

Jak sama nazwa wskazuje, Bitdefender Total Security zapewnia całkowitą ochronę komputera oraz wszystkich plików, jakie się na nim znajdują. Jeżeli zależy wam wyłącznie na bezpieczeństwie peceta, to możecie wybrać wariant Internet Security. Edycja Total bierze natomiast pod swoje ramiona wszystkie urządzenia z systemami operacyjnymi Windows, masOC, iOS oraz Android. Dzięki temu możecie zabezpieczyć zarówno komputer osobisty, jak i smartfony dla całej rodziny. Ponadto, istnieje możliwość dokupienia VPN Premium, co pozwoli wam na szyfrowanie przesyłanych danych, a tym samym większe bezpieczeństwo i anonimowość w Internecie.

BullGuard Internet Security – antywirus dla graczy

Pakiet Internet Security od firmy BullGuard oferuje wszystkie podstawowe opcje, jakie znajdziecie w innych programach antywirusowych. Oprócz tego, posiada również dwie ciekawe funkcje, które idealnie sprawdzą się w inteligentnych domach oraz komputerach przeznaczonych do gier. W tym pierwszym przypadku, BullGuard chroni całą sieć i zabezpiecza nawet urządzenia takie jak termostat, elektroniczne nianie, głośniki i inne sprzęty podłączone do Sieci. Dla gamerów przygotowano natomiast „Akcelerator gier”, który optymalizuje wydajność procesora, zapewniając znacznie większą płynność gier oraz wyższą częstotliwość odświeżania obrazu.

F-Secure Safe – chroni to, co ważne

Korzystając z oprogramowania F-Secure SAFE, nie musicie obawiać się o zagrożenia wynikające z przeglądania internetu, robienia zakupów online czy kontaktowania się ze znajomymi poprzez komunikatory. Program cały czas będzie śledził wasze poczynania, reagując od razu, kiedy pojawi się jakieś zagrożenie. Antywirus posiada również ciekawą funkcję Finder, umożliwiającą zdalne zlokalizowanie urządzeń z systemami Android lub iOS, a następnie zarządzenie nimi przy użyciu usługi My F-Secure.

Kaspersky Anti-Virus – prawdopodobnie najczęściej nagradzany antywirus

Oprogramowanie Kaspersky od wielu lat cieszy się renomą wśród użytkowników oraz firm zajmujących się testowaniem jakości programów antywirusowych. Instytut Av-Test wielokrotnie wyróżniał Kasperskiego w swoich rankingach. Antywirus jest łatwy w obsłudze i nie obciąża zbytnio komputera - zapewnia ochronę przed wirusami, szkodliwymi programami ransomware oraz pozostałymi zagrożeniami wynikającymi z przeglądania internetu.

McAfee Total Protection – bezpieczna bankowość i nie tylko

Oprogramowanie McAfee dostępne jest w trzech wariantach: AntiVirus Plus, Internet Security oraz Total Protection. Postawiłem na ten ostatni ponieważ oferuje najwięcej funkcji, a jest zaledwie dwadzieścia złotych tańszy od najsłabszego pakietu. Total Protection zapewnia ochronę sieci domowej, narzędzia do optymalizacji komputera, bezpieczeństwo w mediach społecznościowych, a także doskonale radzi sobie z eliminowaniem spamu. Można go aktywować na pięciu urządzeniach.

Norton Security – ochrona nawet dla dziesięciu urządzeń

Podobnie jak McAfee, program antywirusowy Norton Security również oferuje trzy pakiety: Standard, Deluxe oraz Premium. Tyle, że tutaj najdroższy wariant umożliwia bezpieczeństwo aż dla dziesięciu urządzeń, bez względu na to, czy są to klasyczne komputery czy smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS. Ciekawą funkcją jest również 25 GB miejsca na kopie zapasowe online. Dzięki automatycznemu tworzeniu kopii zdjęć i dokumentów już nigdy nie stracicie bezpowrotnie ważnych plików.

Trend Micro Maximum Security – dobry, ale drogi

Oprogramowanie firmy Trend Micro sprawdza się bardzo doskonale w kwestii ochrony  plików na komputerze oraz zapewnienia bezpieczeństwa w sieci.  Antywirus obejmuje ochroną przed programami ransomware aż na dziesięciu urządzeniach. Największym minusem jest bardzo wysoka cena – pakiet Maximum Security potrafi kosztować bezpośrednio u producenta nawet ponad pięćset złotych na rok. Jest to więc antywirus, który polecałbym przede wszystkim do firm, gdzie komputery podłączone są do wspólnej sieci.