Data publikacji:

Jaki prosty program graficzny będzie najlepszy?

W tym zestawieniu umieściliśmy dobre programy graficzne, które zaspokoją potrzeby niemalże każdego grafika. Można tu znaleźć świetne programy graficzne do rysowania, programy graficzne 3D opcje z wymiarowaniem czy programy graficzne dla początkujących oraz porządne, darmowe wersje.

Adobe Photoshop — niekwestionowany standard branżowy

Adobe Photoshop to standard, jeżeli chodzi o tworzenie obrazów i grafiki. Jest najbardziej odpowiedni do takich czynności jak edycja zdjęć, malowanie cyfrowe, projektowanie graficzne i animacja. W ramach usługi Adobe Creative Cloud zapewnia potężny zestaw funkcji ułatwiających projektowanie aplikacji mobilnych, złożonych ilustracji, fotografii, grafiki 3D i nie tylko. Umożliwia także między innymi edycję wideo i reprodukcję obrazów. Krótko mówiąc, dzięki Adobe Photoshop można ożywić każdy pomysł. Niektóre z jego kluczowych funkcji to rozmycie obiektywu, narzędzia do wybierania obiektów, funkcja wypaczania obrazu i inne.

Kluczowe cechy:

 • Adobe Sensei — wbudowane narzędzie sztucznej inteligencji, które pomaga w szybkim i precyzyjnym zaznaczaniu poprzez rysowanie prostych kształtów wokół odpowiedniego obiektu.
 • Nowoczesne ustawienia wstępne — narzędzie oferuje intuicyjne ustawienia wstępne takie jak nowe gradienty, wzory, próbki, warstwy, style i kształty.
 • Ulepszone wypaczenie transformacji — więcej opcji dodawania punktów kontrolnych lub dzielenia obrazu za pomocą dostosowywanej siatki w zależności od potrzeb.
 • Tryb naciągniętej struny — ta szczególna funkcja pomaga łatwo zmienić kierunek malowania w połowie pociągnięcia.

Adobe Illustrator — program graficzny dla początkujących  

Mając na uwadze wszystkie proste programy graficzne, wybraliśmy Adobe Illustrator. Jest to oprogramowanie do rysowania i edycji wektorowej, używane przez miliony kreatywnych artystów, projektantów stron internetowych, twórców gier wideo, ilustratorów książek, reklamodawców billboardowych i menedżerów marki. Jest w stanie tworzyć projekty z idealną dokładnością co do piksela. Profesjonalni artyści i graficy mogą z łatwością tworzyć oszałamiające projekty za pomocą łatwo dostępnych szablonów i ustawień wstępnych. W rzeczywistości zapewnia ponad 80 milionów wbudowanych szablonów, grafik, filmów i obrazów, które ułatwiają rysowanie i projektowanie graficzne online.

Kluczowe cechy:

 • Rozbudowane style czcionek — można tu wybierać spośród ponad 16 000 różnych czcionek, aby stworzyć idealny rysunek.
 • Narzędzie do wyodrębniania CSS — ta funkcji służy temu, aby nadać kształt wysoce dostosowanym i dynamicznym witrynom internetowym.
 • Tryb Freeform Shape-builder — służy do tworzenia wysoce spersonalizowanych kształtów i rozmiarów dowolnego rysunku oraz czerpania inspiracji z innych obrazów.

GNU Image Manipulation Program (GIMP) – darmowy edytor obrazów

GIMP to wieloplatformowy edytor obrazów. Jest kompatybilny z systemami operacyjnymi takimi jak GNU/Linux, OS X, Windows i innymi. Jest to jedno z najlepszych darmowych narzędzi do rysowania, umożliwiające użytkownikom edycję kodu źródłowego, dzięki czemu jest niezwykle konfigurowalny. Najlepiej nadaje się dla grafików, fotografów i ilustratorów. Funkcje GIMP umożliwiają użytkownikom łatwe dostrajanie obrazów i zdjęć oraz tworzenie filtrów i mask warstw. Oferuje również pakiety animacji i obsługuje wtyczki do pobrania oraz wstępnie zainstalowane. Niektóre z jego podstawowych funkcji to gradienty, korekty kolorów, przycinanie, redukcja szumów i konfigurowalne pędzle.

Kluczowe cechy:

 • Wysokiej jakości manipulacja zdjęciami — GIMP zapewnia wiele narzędzi do wysokiej jakości manipulacji zdjęciami, takich jak retusz, przywracanie i kreatywne kompozyty.
 • Polecenie „Otwórz jako warstwy” — umożliwia mapowanie obrazu bezpośrednio na warstwę innego obrazu.
 • Manipulacja obrazem za pomocą skryptów — narzędzie umożliwia manipulację obrazem za pomocą skryptów w językach takich jak C, C++, Python, PERL i innych.

FreeCAD – darmowy program graficzny z wymiarowaniem (również w 3D)

FreeCAD, jak nazwa wskazuje, to darmowe narzędzie do projektowania parametrycznego obiektów 3D. Został on stworzony z myślą o mechanikach oraz inżynierach, jednak nie jest on trudny w obsłudze dla osób początkujących. Program ten nie ogranicza naszych możliwości do projektowania obiektów 3D. Za jego pośrednictwem można też przygotować rysunki techniczne i szkicowanie obiektów. 

Kluczowe cechy:

 • Jest on programem modułowym — posiada szerokie perspektywy w zakresie dalszego rozwoju przez twórców.
 • Możliwość pracy w wielu oknach — jest to przydatne podczas tworzenia ciekawego i szeroko rozbudowanego projektu. 
 • Obszerny i przystępny samouczek — dzięki niemu jest on świetnym narzędziem także dla początkujących.

Jaki program graficzny? Podsumowanie

Wszyscy mamy różne wymagania dotyczące oprogramowania i różne budżety. Dlatego też należy wybierać programy graficzne według potrzeb i budżetu. Potrzebując wszechstronnych narzędzi, które umożliwiają animację i projektowanie graficzne, Adobe Photoshop jest świetną opcją. Przeglądając proste programy graficzne, często sugerowany jest również Adobe Illustrator. Nie bez powodu programy Adobe są tak cenione.

Warto jednak mieć na uwadze dość wysoką cenę (zwłaszcza dla kogoś, kto nie zajmuje się grafiką na co dzień). Wybierając programy graficzne do rysowania, warto wypróbować GIMP. Jest on naprawdę solidny i do tego darmowy. W przypadku, gdy potrzebny jest nam program graficzny z wymiarowaniem, świetnym wyborem jest FreeCAD. W wyborze trzeba więc pamiętać, by dokładnie ocenić swoje cele, wymagania i budżet przed podjęciem ostatecznej decyzji.


Zdjęcie: Unsplash/@onur-binay
Autor: Konrad Pabian