Data publikacji:

Akcesoria do przechowywania żywności. Porady dotyczące utrzymania świeżości produktów spożywczych

Przechowywanie żywności może wydawać się banalnie proste – w końcu wystarczy włożyć niektóre produkty do lodówki, podczas gdy inne należy umieścić na blacie, np. w misce. Czy rzeczywiście tak jest? Jak się okazuje, wystarczy przestrzegać kilku zasad i zainwestować w odpowiednie akcesoria, aby jedzenie pozostało świeższe na dłużej. W czym i jak przechowywać żywność? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
przechowywanie żywności

Jak przechowywać żywność? Praktyczne wskazówki

Jak przechowywać żywność? Wszystko zależy od rodzaju produktu – czy musi być trzymany w lodówce, w suchym miejscu, czy może przełożony od innego pojemnika. Przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze informacje w formie przejrzystej ściągi, którą możesz skopiować, wydrukować i powiesić w kuchni.
  • Produkty suche – najlepiej umieścić je w szafkach i szufladach. Dobrym rozwiązaniem jest przesypanie mąki, makaronu, kaszy czy ryżu do szklanych pojemników, które ochronią je przed wilgocią. Co ważne, nigdy nie mieszaj starszych produktów z nowymi, świeżo przyniesionymi ze sklepu. Zanim uzupełnisz zapasy, wymyj dokładnie naczynie.
  • Mięso, ryby, nabiał, jajka – od razu po powrocie umieść je w lodówce albo w zamrażalce (bez względu na to, czy są to produkty świeże, czy paczkowane). Nie trzymaj źródeł białka w foliowych reklamówkach, do których pakują je np. w sklepach mięsnych. Zamiast tego przełóż je na talerz. Dobrym pomysłem jest też posolenie mięsa albo ryb. Ta prosta czynność przedłuża ich świeżość.
  • Warzywa i owoce – niektóre z nich należy przechowywać w lodówce, podczas gdy inne powinny leżeć w temperaturze pokojowej. Niskie temperatury sprawdzają się w przypadku papryki, cukinii, szparagów, brokułów, sałaty, truskawek czy winogrona. Z kolei na liście warzyw i owoców, które należy przechowywać poza lodówką, znalazły się między innymi: awokado, cebula, ziemniaki, pomidory, cytrusy, jabłka i banany.
  • Pieczywo – warto zainwestować w chlebak albo mrozić zapasy bułek lub chleba. Nie zalecamy jednak przechowywania ich w plastikowych workach, ponieważ przyspieszają one proces pleśnienia pieczywa.
  • Tłuszcze – w lodówce należy przechowywać masło (w tym również klarowane), margarynę i smalec, ale nie tylko. To także świetne miejsce na przedłużenie świeżości oleju lnianego. Pozostałe oleje i oliwę z oliwek można śmiało trzymać poza lodówką.
  • Wiesz już, jak przechowywać żywność. A w czym to robić? Czytaj dalej!

    Chlebak – najlepszy sposób na przechowywanie pieczywa

    Jeśli należysz do fanów pieczywa, to koniecznie zainwestuj w chlebak. To akcesorium, które nie tylko sprawi, że chleb pozostanie dłużej świeży, ale także stanie się ciekawym i estetycznym dopełnieniem kuchennego wnętrza. O czym warto pamiętać, wybierając ten produkt do przechowywania żywności?
    Najważniejszy jest materiał chlebaka. Do przechowywania żywności najczęściej wybiera się ten drewniany, który może pochwalić się możliwością regulacji wilgotności, antybakteryjnymi właściwościami oraz izolacją cieplną. W tej kategorii znajdziesz też coraz popularniejsze chlebaki bambusowe.
    Inną opcją jest metalowy chlebak, idealnie nadający się do nowoczesnych kuchni. Na liście jego zalet znajdziesz nie tylko oryginalny design, ale także trwałość, łatwość utrzymania w czystości oraz optymalną cyrkulację powietrza.

    Przechowywanie żywności w woreczkach strunowych

    Woreczki strunowe są chętnie wykorzystywane w gastronomii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać im również szansę w twojej kuchni. To torebki ze specjalnym zamkiem, wykonane najczęściej z polietylenu, który jest tworzywem obojętnym fizjologicznie, a co za tym idzie – nadaje się do kontaktu z żywnością.
    Woreczki strunowe są szczególnie polecane do przechowywania żywności w zamrażarce. Możesz schować do nich wszystko – ryby, suszone zioła czy owoce, a następnie odpowiednio oznaczyć torebkę, np. umieszczając na niej datę mrożenia. Dużą zaletą woreczków jest także niska cena.

    Pojemniki plastikowe do przechowywania żywności – czy to dobry wybór?

    Przechowywanie żywności w plastikowych pojemnikach budzi wiele kontrowersji. Czy ich materiał jest bezpieczny w kontakcie z jedzeniem? Z przyjemnością cię uspokajamy: te tanie i praktyczne akcesoria nie mają szkodliwego wpływu na żywność.
    Warunek jest jeden: musisz kupić produkty, które zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością, najlepiej proponowane przez zaufane marki. Jeśli zdecydujesz się na taki pojemnik plastikowy, to nie musisz się niczego obawiać.
    Plastikowe pojemniki są dostępne w wielu rozmiarach i idealnie nadają się nie tylko do przechowywania żywności w domu, ale także poza nim (np. jako lunchbox).

    Szklane pojemniki do przechowywania żywności – tradycyjne i hermetyczne

    Szklane pojemniki, podobnie jak ich plastikowe odpowiedniki, są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Często uznaje się je za zdrowsze i bardziej ekologiczne, jednak należy pamiętać, że są także droższe. Warto w nie zainwestować z kilku powodów. Szklane pojemniki do przechowywania żywności:
  • zapewniają lepszą konserwację żywności,
  • mogą być myte w zmywarce,
  • nadają się do używania w piekarniku, mikrofalówce i zamrażalce (są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur).
  • Co ciekawe, jeśli nie chcesz kupować nowych pojemników, to możesz śmiało zastąpić je umytymi i wyparzonymi słoikami.
    Pojemniki hermetyczne są polecane zarówno do przechowywania żywności w lodówce, jak i poza nią. Z powodzeniem możesz trzymać w nich ulubione suche produkty.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.