Data publikacji:

Jaka rakieta do tenisa dla początkujących?

Dobra rakieta jest dla tenisisty jak przedłużenie ręki. Musi idealnie leżeć w dłoni, mieć optymalną wagę, długość i wielkość główki, a to tylko niewielka część parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Żeby dobrze wybrać, trzeba uwzględnić wiek, wagę i stopień zaawansowania zawodnika, ponieważ zupełnie inne modele polecane są profesjonalistom, a inne amatorom. Najlepsza rakieta tenisowa dla początkujących to taka, która jest idealnie dopasowana do potrzeb. Jak dobrać rakietę tenisową?

Wybór rakiety tenisowej dla początkujących

Chociaż może ci się wydawać, że im droższa i bardziej profesjonalna rakieta, tym lepiej, w przypadku sprzętu do tenisa jest zupełnie przeciwnie. Rakieta tenisowa dla początkujących musi mieć parametry dostosowane do potrzeb osób, które dopiero rozpoczynają treningi. Modele przeznaczone dla zaawansowanych zawodników nie tylko byłyby niepotrzebną inwestycją, ale utrudniałyby im naukę.

Rakieta do tenisa dla początkujących – wielkość główki

Rakiety do tenisa różnią się między sobą polem powierzchni główki, które podaje się w centymetrach lub calach kwadratowych. Występują w trzech wielkościach.
Rodzaje rakiet tenisowych:
  • małe, czyli MID (midsize) – 85–93 cale,
  • średnie, czyli MP (midplus) – 95–102 cale,
  • duże, czyli OS (oversize) – powyżej 102 cali.
Wielkość główki jest jednym z podstawowych parametrów przy wyborze rakiety tenisowej dla początkujących lub zaawansowanych zawodników. Im jest ona większa, tym mniej siły potrzeba do uderzenia, łatwiej też trafić w piłkę. Z kolei mniejsza powierzchnia uderzenia oferuje większą kontrolę nad piłką i precyzję uderzenia.
Jaką wielkość powinna mieć rakieta tenisowa dla początkujących? Optymalny rozmiar główki sprzętu dla amatorów to około 100–102 cale.

Długość rakiet tenisowych dla początkujących dorosłych oraz dzieci

Długość mierzy się od podstawy uchwytu do końca główki rakiety. Mniejsze modele – od 19 do 26 cali – przeznaczone są dla dzieci:
  • 19 cali (48,5 cm) – 4–5 lat,
  • 21 cali (53,5 cm) – 5–6 lat,
  • 23 cale (58,5 cm) – 6–8 lat.
  • 25 cali (63,5 cm) – 8–10 lat,
  • 26 cali (66 cm) – dla dzieci 10–12 lat.
Długość 27 cali, czyli 68,58 centymetrów, jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród starszej młodzieży i dorosłych. Istnieją również rakiety przedłużane, które oferują większy zasięg i siłę uderzenia, jednak trudniej nimi manewrować, zwłaszcza blisko siatki.

Jak dobrać wagę rakiety tenisowej?

Parametrem wpływającym w dużym stopniu na komfort gry jest waga ramy rakiety. Kobiety potrzebują nieco lżejszego sprzętu, mniejsza waga ma również duże znaczenie dla osób początkujących. Im cięższa rama, tym wykonywany zamach musi być dłuższy, co jest trudne do osiągnięcia przez amatorów. Jak dobrać wagę rakiety tenisowej dla początkujących? Dla mężczyzny, który stawia pierwsze kroki na korcie, optymalna będzie waga około 270–300 gramów, podczas gdy rakieta tenisowa damska dla początkujących powinna ważyć około 260–280 gramów.

Grubość ramy rakiety tenisowej dla początkujących

Oprócz wielkości główki, wagi i długości rakiety liczą się również inne parametry, a wśród nich grubość ramy, którą powinno się dopasowywać do stopnia zaawansowania. Rama rakiety tenisowej dla początkujących powinna być gruba, dzięki czemu siła uderzenia będzie większa nawet przy krótkim zamachu i słabej technice. Dodatkowo grubsza rama lepiej tłumi drgania, co zwiększa komfort gry. Średnie ramy są najbardziej uniwersalne i przydadzą się osobom, które grają już dość dobrze. Z kolei cienka rama oferuje lepsze odczuwanie piłki i z tego powodu chętnie wybierana jest przez zawodowych tenisistów.

Materiał wykonania rakiety do tenisa dla początkujących

Współczesne rakiety dobrej jakości są wykonane z czystego grafitu lub grafitu z domieszkami, a także z kompozytu grafitowego. Dawniej używano aluminium, jednak obecnie materiał ten jest rzadko polecany, pomimo niskiej ceny, ponieważ jest stosunkowo ciężki i gorzej amortyzuje drgania przenoszone na nadgarstek.
Najlepsze ramy wykonane są z grafitu – czystego lub z dodatkami takimi jak kevlar, boron czy tytan. Jeśli jednak zależy ci na niedrogiej rakiecie tenisowej dla początkujących, zdecyduj się na kompozyt, który również jest dobrej jakości.

Balans rakiety tenisowej

Ważną kwestią dla tenisisty jest balans wybranej rakiety, czyli wyważenie środka ciężkości mierzone od stopki rakiety. Środek ciężkości może być przesunięty w stronę główki lub rączki, co daje zupełnie odmienne odczucia podczas gry. Balans może być również neutralny. Najlepsza rakieta tenisowa dla początkujących to ta z balansem lekko skierowanym w stronę główki.

Sztywność ramy rakiety tenisowej

Istnieją różne rodzaje rakiet tenisowych: miękkie, średnie i sztywne. Jakie znaczenie ma poziom sztywności ramy? Im jest on większy, tym więcej mocy. Zwiększa się również pole odbicia. Jest to duże ułatwienie dla osób początkujących. Z kolei miękka rama umożliwia większą kontrolę nad piłką i precyzję, dlatego chętniej wybierana jest przez zaawansowanych zawodników.

Najlepsza rakieta tenisowa dla początkujących

Wiesz już jak dobrać rakietę tenisową i jakimi parametrami kierować się podczas zakupu. Idealny model na początek powinien mieć:
  • dużą główkę;
  • długość 27 cali, czyli klasyczną (w przypadku młodzieży i dorosłych);
  • niską wagę;
  • balans na główkę, ewentualnie neutralny;
  • sztywną lub średnią ramę o grubym profilu;
  • ramę wykonaną z grafitu lub kompozytu.
Wybór konkretnego modelu zależy od kilku czynników, między innymi od twojej budowy ciała, stopnia zaangażowania i zasobności portfela. Jeżeli jesteś całkowicie przekonany, że będziesz trenować, możesz zdecydować się na droższą rakietę. W przeciwnym razie na początek wybierz bardziej podstawowy model.
Zdjęcie: borodai / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym