Data modyfikacji:

Ranking okapów

Dobry okap to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Jak jednak wybrać urządzenie, które będzie naprawdę dobrze pochłaniało parę i zapobiegało roznoszeniu się brzydkich zakupów? W dokonaniu wyboru z pewnością pomoże ci nasz ranking okapów oraz garść przydatnych wskazówek.

Jaki będzie najlepszy okap?

Powyżej znajdziesz ranking okapów do zabudowy oraz kominowych. Tak naprawdę jednak to zestawienie najbardziej polecanych urządzeń jest tylko wskazówką: musisz wybrać kilka z nich, a następnie zapoznać się z ich parametrami i na tej podstawie wybrać urządzenie najbardziej dopasowane do swoich potrzeb. Pomoże ci w tym kilka wskazówek.

Wielkość i wysokość nad kuchenką

Jak zauważysz, w naszym rankingu okapów kuchennych, różne modele mają różne szerokości i wysokości. Koniecznie zestaw je z ilością miejsca, jakim dysponujesz – nawet bardzo dobry okap podszafkowy nie będzie bezpieczny i wygodny, jeżeli zostanie umieszczony zbyt blisko płyty. Pamiętaj o ważnych odstępach: jeśli posiadasz płytę indukcyjną, od okapu musi dzielić ją co najmniej 60 cm, z kolei w przypadku kuchenek gazowych jest to 70 cm.

Poziom hałasu dobrego okapu

Przeglądając okapy, koniecznie zwróć uwagę na to, jaki hałas emitują poszczególne urządzenia. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku otwartych połączonych z salonem kuchni – głośny dźwięk może zakłócać choćby swobodną rozmowę czy oglądanie telewizji. Najlepsze okapy z rankingu nie stwarzają takiego problemu – to te, które na średnim programie nie przekraczają 50 decybeli.

Rodzaj filtrów w okapach

W rankingu okapów znajdziesz urządzenia w różnych cenach. Różnica może wynikać z rodzajów zastosowanych filtrów. Okap musi mieć filtr przeciwtłuszczowy, który odprowadza drobiny tłuszczu krążące w powietrzy. W niektórych modelach filtry te są jednorazowe – wymusza to ich zakup co kilka miesięcy. Jeśli więc zależy ci na najlepszym okapie kuchennym – czyli takim, który nie będzie generował kosztów – wybierz model z filtrem metalowym, który można myć w zmywarce.

Kolejnym filtrem, który znajduje się w okapie, jest węglowy, odpowiadający za pochłanianie zapachów. Niektóre mogą służyć nawet kilka lat, inne zaledwie kilka miesięcy.

Wydajność pracy najlepszych okapów

Ostatnią (choć nie najmniej istotną) rzeczą, którą musisz sprawdzić przed zakupem okapu do twojej kuchni, jest wydajność pracy urządzenia. Wartość ta wyrażana jest za pomocą metrów sześciennych na godzinę. Jaka powinna być wydajność urządzenia?

Aby wybrać najlepszy okap, musisz przełożyć wymiary kuchni na wydajność pracy danego modelu. Jeśli w ciągu godziny wymieni on powietrze w całym pomieszczeniu co najmniej pięciokrotnie, to jest to już dobry wynik i śmiało możesz sięgnąć po taki okap.

Dobry okap: podszafkowy czy kominowy?

Wybierając najlepszy okap, z pewnością staniesz przed pytaniem, czy zdecydować się na pochłaniacz czy wyciąg. Do pierwszej kategorii należy większość okapów podszafkowych. Zasysają one powietrze, filtrują je, a następnie z powrotem wtłaczają do pomieszczenia. Niestety nie zatrzymują one wszystkich drobinek, skutkiem czego te dostają się do powietrza.

Dlatego zdaniem wielu osób najlepszy okap to ten kominowy, który jest podłączony do instalacji wentylacyjnej – powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, więc zapach smażonej ryby czy spalenizny o wiele szybciej znika.

Ranking okapów – co polecają inni?

Skoro już wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie, śmiało możesz przejść do rankingu okapów. Znajdziesz w nim nie tylko urządzenia różnego typu, ale również wartościowe i sprawdzone opinie użytkowników Ceneo.pl.

Tekst: Robert Wojtaś


Sprawdź filtry do okapów