Data modyfikacji:

Rodzaje kolumn głośnikowych. Jaką kolumnę wybrać do domu?

Wybór kolumny głośnikowej wydaje się na pozór prosty. Na początku zwracamy uwagę wyłącznie na wygląd. Design stanowi przedsmak tego, jaką warstwę dźwiękową oferuje produkt, a odpowiednio dopasowany może korzystnie wpłynąć na wystrój wnętrza. Jednak po kliknięciu zachęcającej oferty, widzimy różne rodzaje kolumn i ich skomplikowane parametry techniczne. Tak szczegółowe wiadomości mogą zniechęcić każdego klienta. Dlatego warto odpowiednio się przygotować i dowiedzieć się, jaka kolumna będzie najlepsza do naszego domu.

rodzaje kolumn

Jak wybrać głośniki? Rodzaje systemów 

Przede wszystkim należy pamiętać o głośnikach wmontowanych w kolumny. W każdym urządzeniu powinny znaleźć się przynajmniej dwa. Oczywiście im jest ich więcej, tym lepszy efekt dźwiękowy. Jakie rodzaje membran głośników są dostępne?

Membrany głośników mogą być wykonane z różnych materiałów. Od jego rodzaju zależy pobór prądu oraz brzmienie. Membrany papierowe i polipropylenowe zapewniają ciepły, naturalny ton. Z kolei aluminiowe dają głębokie i dokładne tony, natomiast z włókna węglowego – neutralne. Najczęściej wybieraną opcją są papierowe, jednak istnieją także membrany krystaliczne lub metalowe. Można je znaleźć w sprzęcie z najwyższej półki.

Przeczytaj także: Najlepsze głośniki przenośne. Ranking

Jakie rodzaje kolumn wybrać? Dwudrożne czy trójdrożne?

Kolumny głośnikowe i ich różne rodzaje są znakomitym uzupełnieniem systemu audio. Wykorzystuje się je najczęściej podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki lub audiobooków. Pozwalają czerpać jeszcze większą przyjemność z rozrywki i przeżywać emocjonujące chwile.

Jednak nie w każdym przypadku od razu udaje się dostosować parametry takie jak moc i pasma częstotliwości poszczególnych zakresów dźwięków do danego pomieszczenia. Gdzie można się znaleźć informacje, czy wybrane typy kolumn głośnikowych sprawdzą się akurat w naszym domu?

Aby się tego dowiedzieć, należy zebrać najważniejsze informacje i porównać parametry, zarówno zestawu nagłośnieniowego, jak i pomieszczenia. Na początku warto zastanowić się nad wyborem jednego z dwóch najpopularniejszych rodzajów kolumn – dwudrożnego lub trójdrożnego.

Kolumny głośnikowe dwudrożne można nabyć w bardzo dogodnej cenie, jednak nie brakuje również sprzętu dostępnego dopiero od kwot sięgających kilku tysięcy złotych. Wersje wymagające większego nakładu finansowego są jednak przeznaczone dla specjalistów lub audiofilów z dużym doświadczeniem. Również w przypadku kolumn dwudrożnych istnieje pewien podział: na system o kopułkowym głośniku wysokotonowym i niskośredniotonowym. Pierwsza odmiana ma rozmiar od 19 mm do 30 mm, natomiast druga od 13 cm do 21 cm.

Z kolei dwudrożne kolumny głośnikowe proponują użytkownikom wysoką jakość dźwięku. Ich największą wadą są pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o dynamikę i rozciągnięcie pasma niskich tonów – basu. Ten rodzaj głośników będzie bardzo dobrze nadawał się do mniejszych pomieszczeń, na przykład o rozmiarze od 10 m2 do 20 m2. Dużym atutem tego rozwiązania jest także niska cena.

W przypadku odmiany trójdrożnej możemy liczyć na lepsze efekty, jeżeli chodzi o jakość niskich pasm częstotliwości. To właśnie dzięki charakterystycznej konstrukcji dany model może jednocześnie emitować dźwięk o niskich, średnich i wysokich tonach. Trójdrożne kolumny zapewniają szerokopasmowe odtwarzanie z bardzo niskim współczynnikiem zniekształceń dźwięku, przy jednoczesnym wysokim poziomie głośności. To właśnie dlatego głośniki trójdrożne mogą być lepszym rozwiązaniem w większych pomieszczeniach, na przykład salonie.

Kolumny – rodzaje podstawkowe i podłogowe. Które wybrać?

Podobnie jak w przypadku kolumn dwudrożnych i trójdrożnych, można pokusić się o sklasyfikowanie, która z dwóch odmian – podstawkowa lub podłogowa – pasuje najlepiej do małej lub dużej przestrzeni. Łącząc te parametry z wcześniej opisanymi informacjami, można bardziej kompleksowo dobrać sprzęt nagłaśniający. Dzięki nim zachowamy odpowiednie proporcje, aby moc głośników a wielkość pomieszczenia zostały utrzymane w optymalnej równowadze.

Kolumny podstawkowe to nagłośnienie, w którym główne elementy emitujące dźwięk są ustawione na podwyższeniu – platformie. Rozwiązanie to jest często stosowane w przypadku małych pomieszczeń, od 10 m2 do 20 m2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym przypadku efekty dźwiękowe związane z niskim pasmem częstotliwości będą nieco mniej satysfakcjonujące niż w przypadku drugiej odmiany.

Jednak kolumny podstawkowe pozwolą całkowicie wypełnić mniejszą przestrzeń dźwiękiem, jednocześnie nie powodując tzw. podbitek, czyli deformacji poniektórych częstotliwości, ze względu na zbyt ciasne pomieszczenie i nakładanie się na siebie fal akustycznych.

Przejdźmy do modeli podłogowych. Ten rodzaj kolumn nagłośnienia jest wybierany głównie ze względu na wysoką jakość emisji niskich częstotliwości. Bas brzmi imponująco, dzięki czemu znakomicie słucha się muzyki i ogląda filmy. Kolumny podłogowe bardzo dobrze sprawdzają się podczas montowania kompletu nagłośnieniowego, który jest wyposażony w system surround. To rozwiązanie polecane jest do większych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z gabarytami, ponieważ zbyt duża moc może przynieść efekty odwrotne do oczekiwań.

Kolumny do domu – wybierz najlepsze rozwiązanie

Jeżeli zastanawiałeś się wcześniej, co mogą oznaczać niektóre parametry przedstawiane przez producenta w karcie kolumn nagłośnieniowych, teraz powinieneś mieć lepsze rozeznanie, jaki rodzaj kolumn nagłośnienia wybrać do swojego domu.

W mniejszych pomieszczeniach na pewno sprawdzą się kolumny podstawkowe. Jeżeli szczególnie zależy ci na walorach dźwiękowych w niskich rejestrach, nie musisz decydować się na eksperymenty z większym wyposażeniem – dobierz dodatkowy zewnętrzny subwoofer, który podniesie jakość basu. Kolumny podstawkowe mogą się dobrze sprawdzić, jeżeli na przykład szukasz głośników do gier lub home office i chcesz korzystać z dźwięku o wysokiej jakości.

W przypadku salonu czy małego kina domowego warto się zastanowić nad wyborem głośników podłogowych, ponieważ zapewniają dobre efekty audio, jeżeli chodzi o system Dolby Surround i imponujący bas. Dzięki nim każdy film będzie niezapomnianym przeżyciem.

Nie można również zapominać o odmianach dwudrożnych i trójdrożnych. One także mają wpływ na efekt, czyli jakość dźwięku. Jeśli dobrze przygotujesz się do zakupu, porównasz parametry kolumn oraz wielkość pomieszczenia, to z pewnością będziesz zadowolony z nagłośnienia, które zakupisz.