Data modyfikacji:

Rodzaje matryc monitorów. Jaką matrycę wybrać? 

W ofertach producentów znajdziemy monitory, które dysponują różnymi rodzajami matryc. Każda z nich ma swoją charakterystykę, która będzie odpowiednia dla różnych użytkowników. Sprawdzamy, jaki rodzaj matrycy wybrać.

Rodzaje matryc.

Dlaczego rodzaj matrycy jest tak ważny podczas wyboru monitora? 

Użytkownicy stojący przed zakupem nowego monitora zwykle zwracają uwagę na takie parametry jak rozdzielczość ekranu, jego wielkość, a także dostępne złącza. Przed dokonaniem wyboru warto spojrzeć na rodzaj zastosowanej matrycy. Ten element wbrew pozorom jest niezwykle istotny.

Do produkcji monitorów wykorzystuje się matryce IPS, VA oraz TN. Każda z nich ma inny układ ciekły kryształów, który wpływa na komfort użytkowania. Każda technologia ma swoje wady i zalety. Poznając je, będziesz mógł podjąć właściwą decyzję. Przyjrzyjmy się bliżej matrycom w monitorach.

Rodzaje matryc w monitorach. Matryce IPS

Matryce IPS, czyli in-plane switching, to technologia składająca się z ciekłych kryształów poruszających się w kierunku ekranu. Ich równoległe rozmieszczenie powoduje, że kąty widzenia są bardzo dobrze zachowane. Dodatkowo odwzorowanie kolorów stoi na bardzo wysokim poziomie.

Ten rodzaj matryc jest stosowany w wielu monitorach i można powiedzieć, że obecnie to ta technologia cieszy się największym zainteresowaniem. Dla osób, które poszukują monitora do pracy z kolorem, a także zależy im na kątach widzenia, jest to najlepszy wybór.

Jednak matryce IPS nie pozostają bez wad. Do największych należy zaliczyć stosunkowo długi czas reakcji. Dla graczy wybór budżetowego monitora IPS nie będzie najlepszym wyborem. W wersjach droższych czasy reakcji są już na tyle dobre, że nawet podczas dynamicznej rozgrywki nie widać spadku jakości, a także tzw. efektu ghostingu.

Polecane monitory z matrycą IPS

AOC 24" 24G2U

Jaką matrycę wybrać do gier? Monitor 24-calowy z matrycą IPS sprawdzi się podczas grania dzięki odświeżaniu 144 Hz. Czas reakcji wynosi 1 ms, co również jest doskonałym wynikiem! Urządzenie wspiera technologię AMD FreeSync, a to przekłada się na jeszcze większą liczbę klatek na sekundę. Dla gracza to doskonały wybór!

LG 27" 27GL850-B 

Monitor 4K swoimi parametrami zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Szeroka paleta kolorów pokrywa 98% gamy DCI-P3. Dobrze odwzorowane kolory idą w parze z niskim czasem reakcji wynoszącym 1 ms. Dobre wrażenie podtrzymuje wsparcie dla technologii NVIDIA G-Sync.

Matryce TN 

Matryce TN (Twisted Nematic) również są wyposażone w ciekłe kryształy, jednak ich ułożenie jest inne niż w przypadku modeli IPS. Ciekłe kryształy są umieszczone pomiędzy szklanymi płytkami. Wewnętrzna strona składa się z rozmieszczonych elektrod. Tego typu konstrukcja jest tania w produkcji, dlatego matryce TN znajdują się w wielu monitorach.

Jaka matryca będzie dobra do gier? Największą zaletą tego rodzaju matryc monitorów jest niezwykle krótki czas reakcji, który z pewnością zadowoli wielu graczy. Jakość kolorów i kąty widzenia są nieco słabsze niż w innych matrycach, jednak te parametry nie zawsze są najważniejsze. Tani i dobry monitor z matrycą TN sprawdzi się również w biurze, a także u użytkowników poszukujących sprzętu do przeglądania internetu.

Polecane monitory z matrycą TN

Samsung 28" UE59 

Wszechstronny monitor będzie idealny zarówno do biura, jak i codziennego użytkowania. Rozdzielczość 3840x2160 px oraz odświeżanie na poziomie 1 ms to największe atuty tego modelu. Kąty widzenia w pionie wynoszą 170 stopni, natomiast w poziomie 160 stopni. Jakość wykonania i eleganckie wzornictwo sprawiają, że jest to doskonały wybór w rozsądnej cenie!

HP 21,5 22x 6ML40AA 

Szukasz niedrogiego i jednocześnie kompaktowego monitora? HP jest jednym z najtańszych modeli, który dysponuje odświeżaniem 144 Hz. Czas reakcji 1 ms oraz technologia AMD FreeSync to jego dodatkowe atuty. Monitor sprawdzi się zarówno do grania, jak i przeglądania internetu.

Matryce VA 

Kolejny rodzaj matryc monitorów to matryce VA, czyli Vertical Alignment. Mają ciekłe kryształy, które są umieszczone w sposób pionowy i skośny w porównaniu do powierzchni całego panelu. To pewien kompromis pomiędzy matrycami TN i matrycami IPS. Kąty widzenia i jakość kolorów nie są tak dobre jak w matrycach IPS, ale ich jakość nie jest zła. Wręcz przeciwnie, matryce VA potrafią zaoferować dobre parametry obrazu!

Największą zaletą matryc VA w porównaniu do dwóch wcześniej przedstawionych jest czas reakcji. Nawet w budżetowych modelach jest on wysoki, co w szczególności przypadnie do gustu graczom. W strzelankach i dynamicznych tytułach akcji taki monitor sprawdzi się doskonale! Stosunek jakości do ceny w matrycach VA jest dobrze zachowany. Jeżeli masz ograniczony budżet, a szukasz dobrych parametrów, to monitor z matrycą VA sprawdzi się znakomicie.

Polecane monitory z matrycą VA

Xiaomi Mi Curved Gaming 34"

Xiaomi nie przestaje zaskakiwać! Monitor Mi Curved Gaming to konstrukcja panoramiczna o przekątnej 34 cali. Rozdzielczość 3440x1440 px gwarantuje ostry obraz. Odświeżanie 144 Hz i czas reakcji 4 ms to niezłe wyniki w zupełności wystarczające do grania. Dodatkowo ten model ma matową matrycę, która lepiej odbija światło. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu znakomicie zachowany!

MSI Optix 27" G27C4 

Zakrzywiony monitor 27-calowy za nieco ponad 1000 złotych prezentuje się bardzo nowocześnie. Jego częstotliwość odświeżania wynosi 165 Hz, natomiast czas reakcji sięga 1 ms. Takie wyniki przewyższają konkurencję, czyniąć ten monitor niezwykle wszechstronnym. Parametry pozwolą na odpalanie ulubionej gry, obróbkę zdjęć czy pracę w biurze.

Autor: Bartłomiej Mazurek