Data modyfikacji:

Jaki rower stacjonarny dla seniora?

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, a szczególnie istotna jest w podeszłym wieku. Seniorzy muszą często się „ruszać”, aby zachować zdrowie, witalność organizmu oraz opóźnić proces starzenia się. Seniorzy, w trosce o swoje mięśnie, stawy itp., powinni skupić się na lżejszych treningach, opierając się na sprzęcie, który ich nadto nie obciąży. W takim przypadku idealne będą rowery stacjonarne dla seniorów. Czym są? Jaki rower stacjonarny wybrać dla seniora?
rower stacjonarny dla seniora

Rower stacjonarny dla osób starszych – co mamy do wyboru?

Wraz z wiekiem nasza sprawność fizyczna czy też zdolności motoryczne spadają. Nawet wytrenowany senior musi uważać, by nie doprowadzić do zbytniego wzrostu tętna, a tym samym zagrożenia dla prawidłowej pracy mięśnia sercowego. Niektórzy seniorzy są jeszcze stosunkowo gibcy i przede wszystkim nie mają problemów z równowagą, jednak siła ich mięśni w sposób naturalny spada.
W tym przypadku odpowiedni może być magnetyczny lub elektromagnetyczny rower stacjonarny dla starszej osoby, który nie wymaga tak dużej siły podczas pedałowania, a jednocześnie posiada regulację wysokości siodełka bądź też jego niski pułap i szeroki zakres sterowania rączek.
Gdy taki model roweru stacjonarnego dla osób starszych posiada dodatkowo monitor, pozwala na codzienny trening z weryfikowaniem nie tylko pokonywanego dystansu czy spalanych kalorii, ale często również tętna. Jaki rower stacjonarny wybrać? Warto postawić na produkt z sygnalizacją konieczności odpoczynku. Dzięki temu codzienne ćwiczenia seniora mogą być bezpieczne.
Decydując się na taki sprzęt, nie trzeba wychodzić z domu, by zadbać o swoją kondycję, a także wydolność. Pozwala on nie tylko poprawić krążenie, ale również wydolność płuc.
Przykładem roweru stacjonarnego dla seniora jest model treningowy poziomy, taki jak Be Ready Pro MRB5901. Jest on stosunkowo niedrogi, a jednak niezwykle funkcjonalny. Wyglądem różni się od standardowego roweru do ćwiczeń, zamiast siodełka jest tutaj bowiem fotel, który zapewnia większy komfort, a także daje gwarancję, że osoba starsza nie straci równowagi czy też nie zsunie się i nie upadnie z urządzenia na podłogę.
W tym przypadku senior przyjmuje wygodną pozycję siedzącą, a pedały znajdują się przed nim. Może skupić się na ćwiczeniach, a jednocześnie wie, że ma zapewnione bezpieczeństwo. Ponadto taki model jest doskonałym wyborem dla osób borykających się z bólem kręgosłupa, które, o ile lekarz nie zaleci inaczej, także nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej.

Rower stacjonarny i jego rodzaje

Rower stacjonarny jest modyfikacją klasycznego roweru. Wykorzystywany jest zarówno na siłowniach, jak i w domowym zaciszu. Dzięki niemu można wykonywać treningi rowerowe nawet podczas niesprzyjającej pogody na zewnątrz, co pomaga utrzymać odpowiednią kondycję podczas jesieni i zimy oraz jest idealną opcją dla osób, które wolą spędzać czas w domu niż na dworze przy zmiennej pogodzie.
Jazda na rowerze stacjonarnym wpływa oczywiście pozytywnie na organizm, a dokładniej na układ krążenia. Dodatkowo pomaga osiągnąć cel w procesie odchudzania oraz wpływa na polepszenie kondycji i zwiększenie pojemności płuc. Ze względu na swoje świetne działanie, rowery stacjonarne są polecane również dla osób starszych. Jednak seniorzy powinni mieć specjalnie dopasowany sprzęt, który nie obciąży za bardzo ich organizmu.
Jaki zatem rodzaj roweru wybrać? Wyróżnia się:
  • rowery pionowe – są najpopularniejszą wersją wśród seniorów. Dany rodzaj jest najbardziej podobny do klasycznego roweru i najwięcej można spotkać ich w sklepach. Jednak dla osób starszych, które mają problemy z kręgosłupem, nie jest wskazany i lepiej z niego zrezygnować;
  • rowery poziome – trening na danym rowerze jest wykonywany w pozycji bezpieczniejszej dla kręgosłupa, czyli w pozycji półleżącej. Ma nieco inny wygląd niż klasyczny model, gdyż pedały zamiast na dole znajdują się z przodu. Rowery stacjonarne poziome często mają wbudowane oparcie, co dodatkowo zabezpiecza pracę kręgosłupa;
  • rowery spinningowe – nie są dedykowane osobom starszym. Korzystają z niego osoby w pełni sprawne, które uprawiają crossfit, gdyż jazda na nim odbywa się w pozycji pochylonej.
  • Dlaczego warto wybrać rower stacjonarny dla osób starszych?

    Niezależnie od tego, czy osoba starsza jest niezwykle aktywna, prowadzi sporadyczną aktywność fizyczną, czy też siedzący tryb życia, warto zainwestować i zakupić dla niej rower stacjonarny dla osób starszych. Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu kupić seniorowi?
    Rowerek stacjonarny może uzupełnić większą domową siłownię z hantlami i ławeczką do ćwiczeń. Co ważne, nie zajmuje wiele miejsca, zwłaszcza gdy wybierze się model składany, który zmieści się w każdym kącie.
    Korzystanie z roweru stacjonarnego pozwala się dotlenić, czyli zarówno poprawić funkcjonowanie płuc, jak i układu krążenia. Każda aktywność fizyczna zwiększa również odporność, która w wieku senioralnym jest zwykle obniżona, to kolejny argument za tym, by zakupić taki profesjonalny, a zarazem dopasowany do wieku sprzęt do ćwiczeń.
    W okresach większej zachorowalności na grypy i przeziębienia, a także inne choroby wirusowe, dbanie o formę jest wręcz niezbędne. Zrównoważony trening cardio to najlepszy wybór dla osób starszych, a wybór rowerka stacjonarnego go umożliwia.
    Warto uzupełnić swój trening na siłowni usytuowanej na wolnym powietrzu o taki domowy sprzęt treningowy i wtedy nie ma się wymówki, że pogoda nie pozwala na aktywność. Ćwiczenia mogą zatem być wykonywane w sposób systematyczny, co w podeszłym wieku ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania zdrowia i wigoru.
    Co także istotne, aktywność fizyczna powoduje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, i nie inaczej jest w przypadku korzystania z roweru stacjonarnego dla osób starszych. W ten sposób można wprowadzić więcej radości do swojego życia, a do tego zadbać o zdrowie.

    Rower stacjonarny dla seniora – ranking

    Zipro Glow Wm Iconsole 5082

    Idealnym wyborem dla osób starszych będzie dany rower poziomy, który ma niezawodny system oporu. Charakteryzuje się płynnością i cichą pracą. Ma 32 moce, które można regulować za pomocą komputerka. Ma antypoślizgowe pedały i regulowaną kierownicę, co pozwala dostosować rower do siebie, a co najważniejsze – ma wygodne oparcie chroniące kręgosłup przed uszkodzeniem.

    Thunder Poziomy Bgr118 Motor

    Dany model również ma oparcie, co jest idealnym rozwiązaniem dla seniorów. Ma 24 poziomy obciążenia, sensory mierzące puls i regulowaną kierownicę oraz pedały. System monitorujący wykonany trening ułatwia modyfikację przyszłych treningów, aby były bardziej wydajne od poprzednich. Konstrukcja danego roweru stacjonarnego poziomego jest stabilna i wytrzymała, co zapewni wysokie bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

    Kettler Liegeergometer Ride 300 R

    Polecany jest zwłaszcza osobom, które mają problem z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Regulowane siedzenie, wysokie oparcie oraz płynny ruch, zabezpieczą stawy nawet podczas intensywnego treningu. Regulacja odbywa się za pośrednictwem komputerka, co jest bardzo wygodną opcją zwłaszcza dla starszych osób. Ma 15 poziomów regulacji oporu, co umożliwia dostosowanie intensywności treningu seniora do potrzeb i możliwości.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka