Data modyfikacji:

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Podpowiadamy

Nie każdy ma czas, aby kilka razy w tygodniu przedzierać się przez korki, by dotrzeć na siłownię. Wizja takiego dojazdu bywa też zwyczajnie męcząca po ciężkim dniu pracy. Czy jednak oznacza to, że masz w ogóle nie ćwiczyć? Nic bardziej mylnego! Dowiedz się, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu sprawdzi się najbardziej i zacznij trenować we własnych czterech ścianach.

jaki sprzęt do ćwiczeń w domu

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu będzie ci potrzebny?

Chcąc zorganizować sobie małą siłownię, musisz najpierw zastanowić się, jakie sprzęty będą ci szczególnie potrzebne. Dla przykładu, jeśli zależy ci na wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej i ramion, niezbędny będzie oczywiście drążek do podciągania, ławka i sztanga z krążkami plus hantle.

Jeśli wolisz wzmocnić mięśnie pośladków i nóg, idealne przyrządy do ćwiczeń w domu to w takim przypadku orbitrek i bieżnia. Każdemu ćwiczącemu zawsze przyda się też mata i kilka akcesoriów.

Naturalnie możesz też nie skupiać się na jednym czy dwóch przyrządach i przygotować siłownię z „prawdziwego zdarzenia”. Zanim jednak dokonasz jakiegokolwiek zakupu – przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia do ćwiczeń w domu.

Sprzęt do ćwiczeń w domu: orbitrek

Kupienie orbitreka wcale nie jest proste – przed zakupem musisz uwzględnić kilka istotnych jego cech, które wpłyną na twoją satysfakcję i wygodę. To naprawdę ważny sprzęt do ćwiczeń w domu, więc poświęć mu trochę uwagi. Jeżeli nie wiesz, jaki wybrać orbitrek, ranking popularnych modeli może ci pomóc w podjęciu decyzji.

Rodzaj hamowania

Orbitrek mechaniczny jest najprostszy i najtańszy, ale ma sporo wad. Przede wszystkim taki model uniemożliwia wprowadzenie planów treningowych, jest też niestety dość głośny. Ponadto cechuje się mniejszą trwałością niż kolejne modele.

Orbitrek magnetyczny jest o wiele bardziej cichy i trwały, niestety jest też droższy. Wybierając pomiędzy różnymi modelami, zwróć uwagę na metodę ustawiania oporu – możesz zrobić to mechanicznie albo na panelu komputera.

Pierwszy z wymienionych jest mniej wygodny, za to rzadziej ulega awarii. Możesz też ćwiczyć na nim niezależnie od tego, czy jest akurat prąd w domu. Z kolei orbitrek magnetyczny z komputerem umożliwia ułożenie planów treningowych.

Najdroższy jest orbitrek elektromagnetyczny – właściwie bezawaryjny, oferujący duży wybór skali oporu i przeróżne programy treningowe. Jego wadą jest dość wysoka cena. Niemniej jeśli zależy ci na tym, aby twój sprzęt do ćwiczeń w domu był najwyższej jakości, to właśnie ten będzie odpowiedni.

Rozstaw stóp, długość i wysokość kroku

Rozstaw stóp powinien być jak najmniejszy – np. 5-centymetrowy. Długość kroku powinna być natomiast spora, zwłaszcza jeśli jesteś osobą wysoką. W końcu jest i wysokość kroku – dopasuj ją do swojego wzrostu.

Rodzaj napędu

Orbitreki mają napęd tylny albo przedni – każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pierwszy z wymienionych jest tańszy i zajmuje mało miejsca (co ma znaczenie przy niewielkiej powierzchni). Niestety, zazwyczaj w takim sprzęcie jest duży rozstaw nóg.

Orbitrek z przednim napędem jest zazwyczaj lepszej jakości, a rozstaw nóg jest bardzo zbliżony do tego naturalnego. Jego wady to duży rozmiar oraz stosunkowo wysoka cena.

Bieżnia, czyli urządzenie do ćwiczeń w domu do joggingu

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć? Jednym z nich jest bieżnia do domu. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania poszczególnych modeli urządzenia?

Typ bieżni

Możesz wybierać między dwoma rodzajami bieżni: elektryczną i mechaniczną. Zdecydowanie tańszy jest model mechaniczny, jest jednak również mniej wygodny. O wiele większy komfort treningów zapewnia bieżnia elektryczna, w której dokładnie ustawisz regulację prędkości i stopień nachylenia.

Rama bieżni

Przede wszystkim zwróć uwagę na nośność. Urządzenia do ćwiczeń w domu muszą być bezpieczne, ale aby tak było, nośność musi być większa od twojej wagi. Jeśli ważysz 90 kg, kup bieżnię z nośnością np. do 120 kg.

Szerokość bieżni

W pełni komfortowe bieganie dla przeciętnego użytkownika zapewnia bieżnia o szerokości 45 centymetrów.

Zakres regulacji nachylenia

Sprawdź na przykład, czy dany sprzęt do ćwiczeń w domu ma symulację biegania po górach.

Funkcje bieżni do domu

Bieżnia powinna pokazywać czas ćwiczeń, prędkość i przebieg. Najbardziej nowoczesne modele będą też wskazywać liczbę spalonych kalorii i tłuszczu, ponadto można je łączyć z urządzeniami mobilnymi. Kupując bieżnię, sprawdź także, czy można ją złożyć (i czy jest to łatwe) oraz czy dana firma umożliwia wymianę poszczególnych części sprzętu.

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Rower stacjonarny

Zastanawiając się, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu będzie przydatny, z pewnością na myśl przyjdzie ci rower stacjonarny. I słusznie – to niezastąpione urządzenie, które przynosi wiele korzyści. Jak je wybrać?

Uwzględnij swoją wagę

Maksymalne obciążenie roweru treningowego zawsze musi być trochę większe niż waga użytkownika. Większość oferowanych na rynku modeli to te o obciążeniu do 150 kilogramów, ale upewnij się przed zakupem, że nie masz do czynienia z nieco „delikatniejszym” sprzętem.

Gabaryty i możliwość złożenia roweru stacjonarnego

Jeśli w twoim domu czy mieszkaniu nie ma zbyt dużo miejsca, koniecznie sprawdź, jak duży jest wybrany rower stacjonarny i czy jest możliwość jego złożenia. Taka opcja przyda się np. wtedy, kiedy zaplanujesz wizytę gości.

Regulacja siodełka i kierownicy

To jeden z najważniejszych parametrów, jeśli chodzi o tego typu sprzęt do ćwiczeń w domu. Oczywiście najistotniejsze jest siodełko – sprawdź, czy można regulować jego wysokość, przesunięcie i pochylenie.

Funkcje rowerku do ćwiczeń

Dobry rower treningowy powinien zmierzyć czas treningu oraz przynajmniej prędkość jazdy. Jeszcze lepszy będzie mierzył twoje tętno i czas treningu. Zwróć też uwagę na dodatki – jak na przykład wygodny uchwyt na tablet.

Jakie hantle do ćwiczeń w domu?

W twojej domowej siłowni powinny też pojawić się hantle. Nie kupuj ich jednak impulsywnie – najpierw przeczytaj, jaki w ogóle jest wybór. Sprawdź, jakie hantle do domowej siłowni wybrać.

Rodzaj hantli

Do wyboru masz hantle bitumiczne oraz żeliwne. Te pierwsze są tańsze oraz bezpieczniejsze dla domu – podczas upadku nie narobią wielu szkód na podłodze. Hantle żeliwne są z kolei o wiele bardziej trwałe – to sprzęt do ćwiczeń w domu, który będzie służył ci przez długie, długie lata. Ich dodatkową zaletą jest też mniejszy rozmiar przy tej samej wadze – są więc poręczniejsze i o wiele łatwiej znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu.

Regulacja

W ofercie sklepów znajdziesz zarówno hantle stałe, jak i regulowane. Te pierwsze są dość tanie i sprawdzą się w przypadku lekkich ćwiczeń (np. fitness). Jeśli zależy ci na czymś bardziej urozmaiconym i chcesz mieć możliwość zmiany obciążeń, wybierz te regulowane. Są droższe, ale nie zajmują tyle miejsca co kilka hantli stałych.

Rodzaj gryfu

Kupując hantle, koniecznie zwróć uwagę nie tylko na samo obciążenie, ale też na rodzaj gryfu. Przede wszystkim zastanów się, czy wolisz ten gładki, czy może śrubowy. Pierwszy zapewnia szybką zmianę krążków, ale jest mniej bezpieczny.

Średnica gryfu

Drugi parametr to średnica gryfu. Jeśli wybierzesz za cienką, w trakcie ćwiczeń z dużym obciążeniem gryf będzie niewygodnie „wpijał” się w dłonie. Optymalna średnica gryfu to według ekspertów około 30 milimetrów – i takich właśnie hantli szukaj.