Data modyfikacji:

Rozmiar kół rowerowych dla dorosłych

Rowerki dla dzieci dobieramy, kierując się wyłącznie wzrostem, wystarczy zatem tabela producenta, żeby uzyskać pewność, który jednoślad wybrać. Jednak gdy konieczne jest podjęcie decyzji odnośnie rozmiaru kół rowerowych dla dorosłych, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Owszem, budowa ciała rowerzysty również ma znaczenie, ale istotne jest przede wszystkim przeznaczenie jednośladu. Rozmiar wybiera się zatem także w zależności od typu roweru i sposobu jazdy. Jak wybrać najlepszy pojazd do swoich potrzeb?

Przeczytaj również: Rower 26 cali - na jaki wzrost jest odpowiedni?

rozmiar kół rowerowych dla dorosłych

Rozmiar kół rowerowych dla dorosłych

Szukając idealnego roweru, zwracaj przede wszystkim uwagę na to, jaki styl jazdy cię interesuje. Zapaleni rowerzyści doskonale zdają sobie sprawę ze swoich potrzeb, jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją dorosłą przygodę z rowerem, przyda ci się odrobina wiedzy.

Jaki rozmiar mogą mieć koła rowerowe dla dorosłych?

  • 20 cali – rozmiar obręczy: 406 mm
  • 26 cali – rozmiar obręczy: 559 mm
  • 27,5 cala – rozmiar obręczy: 584 mm
  • 28 cali – rozmiar obręczy: 622 mm
  • 29 cali – rozmiar obręczy: 622 mm

Szukasz rozmiaru kół rowerowych w centymetrach? Będzie to odpowiednio: 20’’ – 50,80 cm, 26’’ – 66,04 cm, 27,5’’ – 69,85 cm, 28’’ – 71,12 cm oraz 29’’ – 73,66 cm.

Gdy zdecydujesz, po jakim terenie chcesz się poruszać, czy interesuje cię szybka jazda po mieście, czy trudne leśne szlaki, wybór rozmiaru kół stanie się naturalny.

Jak dobrać rozmiar kół roweru do wzrostu?

Czy dobieranie rozmiaru kół roweru do wzrostu na podstawie tabeli ma sens? W przypadku jednośladów dla dorosłych nie będzie to dobrym pomysłem. Tak postępuje się jedynie, szukając roweru dla dziecka, które należy dokładnie zmierzyć, uwzględniając długość nogi. Dopiero wtedy można zdecydować, jaki wybrać rozmiar kół rowerowych, a kiedy zmieni się wzrost dziecka, konieczna jest wymiana pojazdu na większy.

Budowa ciała dorosłego ma znaczenie drugorzędne, na przykład kiedy kupując rower MTB, zastanawiasz się czy postawić na 27,5’’ czy 29’’. Również osoby wyjątkowo niskie lub wysokie, powinny zwracać uwagę na ten parametr.

Jeżeli oglądasz rowery i wahasz się między rozmiarami, być może pomocny będzie fakt, że niektórzy zalecają koła 26’’ dla osób o wzroście poniżej 170 cm, 27,5’’ w przedziale 170-175 cm i 29’’ powyżej 175 cm. Taka podpowiedź ma wartość jedynie orientacyjną.

Wady i zalety kół o różnej średnicy

Wybierając rozmiar kół rowerowych dla dorosłych, warto poznać wady i zalety poszczególnych rodzajów, dzięki temu łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. Im mniejsze koła, tym zwrotniejszy będzie pojazd, jednocześnie jednak będzie się na nim jeździło wolniej. To dlatego tak istotny jest preferowany typ jazdy, na długich trasach zdecydowanie mniej męcząca będzie podróż na większym i szybszym jednośladzie, z kolei bardzo urozmaicony teren zachęca do wybrania kół mniejszego rozmiaru, które pozwalają na łatwiejsze manewrowanie pojazdem.

Dla wielu właścicieli jednośladów duże znaczenie ma waga pojazdu, dlatego wybierając rozmiar kół rowerowych dla dorosłych, biorą pod uwagę fakt, że koła z oponą o tej samej szerokości i średnicy 26’’ oraz 29’’ bardzo się między sobą różnią. Ponieważ szeroka opona zapewnia komfortową jazdę nawet na wyjątkowo trudnym terenie, sprawdza się świetnie w rowerach MTB. Większe koła lepiej natomiast nadają się do rowerów szosowych, przeznaczonych na utwardzone powierzchnie, w których wąska opona jest zaletą.

Rodzaj roweru a rozmiar kół

  • Rower składany. W jego przypadku każdy gram i centymetr ma znaczenie, dlatego najczęściej spotyka się w nim niestandardowy rozmiar kół rowerowych dla dorosłych, czyli 20’’. Taki pojazd został stworzony do pokonywania krótkich dystansów.
  • Rower miejski. To pojazd, w którym znaczenie ma przede wszystkim stylowy wygląd i wygoda. Chociaż on również nie nadaje się do pokonywania setek kilometrów, jego koła mają najczęściej 28’’ lub 26’’, a każda z tych wielkości ma swoje wady i zalety. Bardzo niskie panie docenią raczej mniejsze koła, jednak jazda na nich pochłania więcej energii. Większe koła lepiej radzą sobie z nierównościami nawierzchni i łatwiej na nich osiągnąć i utrzymać optymalną prędkość.
  • Rower trekkingowy. To najbardziej uniwersalny rodzaj roweru, uwielbiany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Jaki jest najlepszy rozmiar kół rowerowych trekkingowych dla dorosłych? Zdecydowanie 28 cm. Będą to koła idealne na nierówny teren, dzięki którym z łatwością pokonasz bez zmęczenia duże odległości. Kto powinien rozważyć średnicę 26’’? Ponownie – osoby wyjątkowo niskie, dla których zbyt duży pojazd mógłby być niekomfortowy. Będzie to również rozmiar dobry dla nastolatków.
  • Rower szosowy. Służy on do jazdy z dużą prędkością po stosunkowo równej nawierzchni, dlatego powinien być wyposażony w wąskie koła o dużej średnicy, najczęściej jest to 28’’.
  • Rower MTB. Dawniej najpopularniejszym rozmiarem kół rowerowych do górskich jednośladów dla dorosłych było 26’’, jednak już od kilku lat większość użytkowników decyduje się na 27,5’’ lub 29’’. Dylemat polega przede wszystkim na tym, że konieczne jest znalezienie kompromisu między wagą, zwrotnością i wydajnością jazdy, a sprawy nie ułatwia fakt, że rowerzyści MTB są bardzo wymagającą grupą klientów. Koła 26’’ wciąż wybierane są przez osoby, które na pierwszym miejscu stawiają niską wagę, wielbiciele rozmiaru 29’’ stoją natomiast na stanowisku, że większe koła pozwalają utrzymać lepszy pęd i łatwiej radzą sobie z przeszkodami. Być może właśnie z tych powodów dużą popularnością cieszy się rozmiar 27,5’’, który stanowi rozwiązanie kompromisowe. Jest również zdecydowanie najlepszy dla osób niskiego wzrostu, dla których większe koła stanowiłyby przeszkodę.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym