Data modyfikacji:

Samsung Galaxy S21 vs Samsung Galaxy S20 Plus – porównanie telefonów

W dzisiejszym zestawieniu porównujemy dla was dwa smartfony od koreańskiego producenta – Samsung Galaxy S21 vs Samsung Galaxy S20 Plus. Obydwa należą obecnie do smartfonów z wyższej klasy średniej. Chcąc nabyć jeden z nich, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Czy warto? Zdania mogą być podzielone, jednak niezaprzeczalnie seria Galaxy od Samsunga od lat zadowala swoich użytkowników i zaskakuje nowatorskimi rozwiązaniami w kwestii niepowtarzalnych doznań wizualnych prezentowanych przez wysokiej klasy wyświetlacze.
Samsung Galaxy S21 vs Samsung Galaxy S20 Plus

Samsung Galaxy S21 vs Galaxy S20 Plus. Porównajmy design

Obydwa omawiane telefony, zarówno Galaxy S21, który na początku 2021 roku był flagowcem Samsunga, jak i nieco starszy model S20 Plus, zachwycają eleganckim designem i mniej popularnymi rozwiązaniami. Należy podkreślić, że mniej popularnymi nie znaczy gorszymi.

Pierwszy ze smartfonów, czyli Samsung Galaxy S21, zaskakuje zastosowaniem tworzywa sztucznego na tylnej obudowie. Często można spotkać się z opinią, że w zasadzie materiałem poniekąd „ekskluzywnym”, w szczególności dla flagowców, którym przecież S21 był, jest wysokiej klasy szkło, jak chociażby Gorilla Glass.

Samsung wyszedł nieco poza schemat. Cała tylna obudowa, oprócz osłony niewypukłego aparatu, jest plastikowa. Część ochraniająca aparat jest wykonana z metalu. Jednak bez obaw. Wysokiej klasy tworzywo sztuczne jest równie odporne na powstawanie zarysowań i upadki co dobrej jakości szkło. Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu, telefon jest lżejszy i o wiele bardziej poręczny. Jego waga wynosi niespełna 169 g, a wymiary wynoszą 151,7 x 71,2 x 7,9 mm.

Samsung Galaxy S20 Plus jest niewiele większy od wcześniej opisanego modelu. Wymiary wynoszą 161,9 x 73,7 x 7,8 mm. Waga to 188 g. Obudowa jest wykonana z wysokiej klasy szkła. Mimo że cechuje się ono wysoką odpornością na zarysowania i uszkodzenia, to, jak to w przypadku szkła, lepiej zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci eleganckiego etui. Samsung Galaxy S20, mimo że nieco większy od S21, to wciąż na tle konkurencji pozostaje lżejszy i zgrabniejszy. Dodatkowa aluminiowa ramka zastosowana w obudowie nadaje całości wykonania elegancki charakter i zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed kurzem oraz wilgocią.

samsung

Samsung Galaxy S21 czy Samsung Galaxy S20 Plus? Kilka słów o ekranie

Jak w większości smartfonów koreańskiego producenta z serii Galaxy i te dwa nie są wyjątkiem. Obydwa dostarczą niesamowitych doznań i radości wynikającej ze styczności z płynnym obrazem odświeżanym z częstotliwością 120 Hz. S20 plus ma nieco większą przekątną wyświetlacza, która wynosi 6,7 cala. W przypadku S21 wartość ta wynosi 6,2 cala. Matryca AMOLED, wykorzystująca 16 mln kolorów w obydwu omawianych modelach, zapewnia doznawanie niesamowitych wrażeń.

Bardzo wysoki poziom jasności umożliwia komfortowe użytkowanie urządzenia nawet w bardzo słoneczny dzień. Niemal nieskończona możliwość sterowania kontrastem, nasyceniem kolorów oraz kątami. Wszystko to sprawia, że za każdym razem, kiedy będziemy odblokowywać nasz telefon przy pomocy bardzo czułego czytnika linii papilarnych, nie przestanie nas zaskakiwać wysoka jakość doznań oferowanych przez obydwa telefony.

Porównanie S20 Plus vs S21 w kontekście ekranów jest raczej bezcelowe. Obydwa modele dostarczą swoim użytkownikom bardzo wysokiej jakości obrazu. Mamy bardzo dużą możliwość personalizacji urządzenia pod kątem jakości oferowanego obrazu. Należy się jednak liczyć z tym, że im wybierzemy wyższej klasy ustawienia, tym żywotność baterii w urządzeniach się zmniejszy.

Ostatecznie podsumowując kwestię wyświetlacza, można stwierdzić, że zarówno w przypadku Samsunga Galaxy S21, jak i Galaxy S20 Plus ekran dostarcza wrażeń najwyższej klasy i nawet ekspertowi w tej dziedzinie trudno będzie znaleźć jakiekolwiek poważniejsze mankamenty.

Bateria i żywotność urządzeń

W kwestii baterii w przypadku Samsunga Galaxy S21 oraz S20 Plus nie ma powodów do szczególnego zachwytu, ale również nie ma nad czym płakać. Rozwiązania można określić po prostu jako standardowe. Żywotność przy intensywnym użytkowaniu wynosi, jak w przypadku większości obecnie produkowanych smartfonów, około jednej doby, przy założeniu, że ekran będzie odblokowany przez około 4,5 do 5 godzin.

Bateria w S20 Plus jest nieco większej pojemności wynoszącej 4500 mAh. W przypadku S21 jest to tylko 4000 mAh. Z pewnością jest to obszar do poprawy. Również kwestia ładowania pozostawia sporo do życzenia. Biorąc pod uwagę, że coraz popularniejsze stają się rozwiązania typu Quick Charging oraz ładowanie bezprzewodowe, może zaskoczyć, że nie zastosowano ich w swego czasu flagowcu Galaxy S21, którego pełne naładowanie zajmuje około 70 minut.

Co ze zdjęciami? Samsung Galaxy S21 czy S20 Plus?

Aparat przedni 12 Mpx w Samsungu Galaxy S20 Plus oraz Galaxy S21 zapewnia możliwość robienia wysokiej jakości zdjęć. Mimo to okazuje się, że jakość rozwiązań nie różni się zbytnio od tych zastosowanych w modelach zaprezentowanych rok wcześniej.

Jeśli więc planowaliście wydać kilka tysięcy złotych na smartfon tylko ze względu na jakość zdjęć, jakie można nim robić, to w tej cenie znajdziecie inne, oferujące znacznie lepsze warunki. Niemniej aparat, zarówno w S20 Plus, jak i S21, pozwala na utrwalanie więcej niż zadowalających fotografii. Ich jakość jest szczególnie widoczna przy niezbyt intensywnym oświetleniu dostępnym w czasie wschodów i zachodów słońca.

samsung

Na który model się zdecydować?

Zarówno Samsung Galaxy S21, jak i Samsung Galaxy S20 Plus charakteryzują się bardzo dobrej jakości procesorami, w miarę wydajną baterią oraz bardzo dobrej jakości wyświetlaczem, który dostarczy nam niesamowitych wrażeń i najzwyczajniejszej w świecie frajdy. Aparat oferowany w obydwu modelach umożliwia tworzenie naprawdę wysokiej jakości fotografii, jednak rozwiązania nie odbiegają od tych zastosowanych we wcześniejszych modelach z serii Galaxy. Jeśli planowałeś zakup któregoś z wymienionych telefonów właśnie ze względu na aparat, to w tej cenie z pewnością znajdziesz inne modele z lepszym aparatem. Niemniej są to z pewnością pozycje godne uwagi wśród smartfonów z wyższej klasy średniej.
Autor: Marcin Krawczyk