Data modyfikacji:

Jakie są różnice między zegarkami Samsung Galaxy Watch 5 a 4?

Samsung Galaxy Watch 5 czy Samsung Galaxy Watch 4 to flagowe zegarki, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie rzeczywiście są pomiędzy nimi różnice, a także który z nich będzie lepszym wyborem. Zobacz nasze porównanie i ostateczny werdykt. 
samsung galaxy watch 4 vs 5

Obudowa i ekran

Porównywane przez nas zegarki są do siebie niezwykle podobne. W obu przypadkach zastosowano aluminiową kopertę, jednak pierwszą różnicą jest szkło, które chroni ekran. W Samsungu Galaxy Watch 4 jest to materiał Gorilla Glass DX+, natomiast w nowszym modelu zastosowano szkło szafirowe, które jest niezwykle odporne na zarysowania. Według nieoficjalnych informacji wytrzymałość została zwiększona o 60%. Potwierdza to dodatkowy certyfikat MIL-STD-810H – zegarek poradzi sobie doskonale w trudnych warunkach. Czwarta generacja Samsunga Galaxy Watch ma tylko certyfikat IP68.  
Poza tym zegarki mają identyczne wymiary i występują w wersjach 40 i 44 mm. Pod względem wizualnym tak jak pisaliśmy na początku są one niemal identyczne. Wytrzymalsze materiały są argumentem opowiadającym się za modelem Galaxy Watch 5.  

Funkcje sportowe i zdrowotne  

Zegarki Samsung galaxy Watch 4 czy Watch 5 są w stanie sprawdzić poziom nasycenia krwi tlenem, wykrywać upadki, a także wykonać kontrolę rytmu serca. Dodatkowo jest możliwe monitorowanie ciśnienia krwi. Optyczny czujnik tętna BioActive w Galaxy Watch 5 został delikatnie przeprojektowany i teraz lepiej przylega do skóry, co ma wpłynąć na bardziej wiarygodne dane.  
Funkcja śledzenia temperatury także została ulepszona, ale trudno ocenić, o ile dokładniejsze są teraz pomiary. Małą nowością w Samsungu Galaxy Watch 5 jest zaawansowany coaching snu polegający na analizowaniu wzorców snu i przekazywanie wskazówek dotyczących tego co należy zrobić, aby poprawić jakość snu. Pozostałe funkcje w obu zegarkach są niemal identyczne.  
Samsung Galaxy Watch 5

Podzespoły i czas pracy na baterii  

Oba zegarki łączy ten sam procesor Exynos W920, który współpracuje z 1,5 GB pamięcią RAM. Na niezbędne pliki przygotowano 16 GB pamięci wewnętrznej. W modeli Galaxy Watch 5 ulepszono moduł Bluetooth do wersji 5.2. Smartwatche pracują w oparciu o system operacyjny WearOS i oferują użytkownikowi dostęp do tych samych aplikacji. Pod względem wydajności nie zauważysz żadnych zmian, dlatego tutaj możemy ogłosić wyraźny remis.  
Zdecydowanie więcej dzieje się, jeśli chodzi o zastosowaną baterię. Samsung Galaxy Watch 5 w wersji 40 mm ma baterię o pojemności 284 mAh, natomiast w wersji 44 mAh dysponuje ogniwem 410 mAh. Dla porównania Samsung Galaxy Watch 4 ma baterię o pojemności 247 mAh dla wersji 40 mm i 361 mAh dla wersji 44 mm. Te wyniki mają bezpośrednie przełożenie na czas pracy zegarków.  
Nowy model bez większego problemu wytrzymuje 2-3 dni, natomiast poprzednik po około dwóch dniach potrzebował ładowarki. Co ciekawe w zestawie z nowym modelem znajduje się ładowarka USB-C, która ma dostarczyć energię od 0 do 45% w około 30 minut. W tej części porównania Samsung Galaxy Watch 5 wychodzi na prowadzenie.  

Cena  

Samsung Galaxy Watch 4 w wersji 40 mm kosztuje około 700 złotych, natomiast za wersję 44 mm musimy zapłacić około 760 złotych. Nowy Samsung Galaxy Watch 5 w wersji z kopertą 40 mm kosztuje około 850 złotych. Samsung Galaxy Watch 5 z kopertą w rozmiarze 44 mm aktualnie jest wyceniony na kwotę 1050 złotych. Różnica pomiędzy modelami wynosi około 200 złotych w zależności od wersji.  

Samsung Galaxy Watch 5 czy Samsung Galaxy Watch 4. Werdykt  

Trzeba przyznać, że Samsung stworzył dwa naprawdę udane smartwatche. Piąta generacja nie jest rewolucją. To raczej przemyślana ewolucja i propozycja dla osób, które oczekują od zegarka absolutnie najwyższej jakości. Samsung Galaxy Watch 4 będzie dobrym wyborem dla użytkowników, którzy chcą mieć dobry zegarek z WearOS, ale są w stanie przymknąć oko na krótszy czas pracy baterii czy niższy poziom zabezpieczeń przed uszkodzeniami. W codziennym użytkowaniu wrażenia z korzystania będą bardzo podobne.  
Samsung Galaxy Watch 5 to z kolei najlepszy wybór dla osób ceniących sobie również funkcje zdrowotne. Ulepszony czujnik tętna i zaawansowane monitorowanie snu na pewno okażą się bardzo przydatne. No i nie zapominajmy o świetnej baterii, która rzeczywiście działa dłużej. W tym porównaniu odrobinę lepszy okazał się Galaxy Watch 5, ale zaznaczamy, że Samsung Galaxy Watch 4 nadal jest znakomitą propozycją dla wielu osób.  
Samsung Galaxy Watch 5 specyfikacja 
 • rozmiar: 40 i 44 mm  
 • ekran: 1,19 cala (40 mm), 1,4 cala (44 mm)  
 • rozdzielczość: 396x396 px (40 mm), 450x450 px (44 mm)  
 • procesor: Exynos W920 Dual-Core  
 • pamięć RAM: 1,5 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 16 GB  
 • bateria: 284 mAh (40 mm), 410 mAh (44 mm)  
 • komunikacja: Bluetooth 5.2, WiFi, GPS, NFC, LTE  
 • certyfikaty: IP68, MIL-STD-810H  
 • Samsung Galaxy Watch 4 specyfikacja 
 • rozmiar: 40 i 44 mm  
 • ekran: 1,19 cala (40 mm), 1,4 cala (44 mm)  
 • rozdzielczość: 396x396 px (40 mm), 450x450 px (44 mm)  
 • procesor: Exynos W920 Dual-Core  
 • pamięć RAM: 1,5 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 16 GB  
 • bateria: 247 mAh (40 mm), 361 mAh (44 mm)  
 • komunikacja: Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC, LTE  
 • certyfikaty: IP68  
 • Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.