Data publikacji:

Siding elewacyjny: co to jest? Jak wykonać?

Siding to technika wykańczania elewacji domów, która powstała w latach 50. XX wieku w USA. W Polsce była bardzo powszechna w latach 90. ubiegłego wieku. Siding elewacyjny – co to jest? Jak wykonać? Gdzie się go montuje i czy nie wyszedł z mody? Siding elewacyjny – wszystko, co musisz wiedzieć o sidingu zewnętrznym. Zapraszamy do lektury. 
siding elewacyjny

Siding elewacyjny – co to jest? Jak wykonać?

Siding elewacyjny to efektowna technika wykańczania elewacji nieruchomości, która do Polski przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tam często wykorzystuje się go zarówno w niewielkich domkach, jak i w pokaźnych rezydencjach. Siding niezbyt nadaje się do wykańczania elewacji domów o skomplikowanej bryle (jest to zadanie do wykonania, ale efekt nie będzie prezentował się zbyt piękne). Znacznie lepiej siding wygląda na obiektach o prostej linii wykończenia – zwłaszcza na niskich budynkach o spadzistych dachach. 
Czym jest siding elewacyjny? To okładzina z tworzywa sztucznego w formie poziomych listewek, które w doskonały sposób kryją wszelkie niedoskonałości muru. Z tego właśnie powodu siding stosuje się nie tylko podczas wykańczania nowych budynków, ale (a może przede wszystkim) do rewitalizacji domów, które wymagają odświeżenia, czyli starych budynków „wołających” o remont. 
Siding elewacyjny jest trwały, estetyczny i… stosunkowo tani. Chyba właśnie dlatego wraca na „polskie salony” po kilku latach przerwy i niestosowania go w polskim budownictwie mieszkaniowym. 

Czy siding tylko na fasadę domu?

Nie. Nie tylko fasada domu może być wykonana z sidingu, ale także okładzina ściany szczytowej czy też ochrona od strony nawietrznej. Nowoczesny siding elewacyjny śmiało wykorzystaj też jako element dekoracyjny pozwalający podkreślić akcenty budynku. 

Siding elewacyjny – rodzaje sidingu elewacyjnego

Po krótce omawiamy najbardziej popularne rodzaje sidingu elewacyjnego, by ułatwić ci wybór, jeśli interesujesz się, w jaki sposób tanio wykonać trwałą elewację domu. Wszystkie z nich dobrze sprawdzają się w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska. 
  1. Siding elewacyjny PCV – jest wykonany z tworzywa sztucznego i zawiera komponenty poprawiające jego parametry użytkowe. To rozwiązanie o wysokiej wytrzymałości, łatwe w montażu. Poszczególne elementy są lekkie, więc nie obciążają konstrukcji budynku. 
  2. Siding elewacyjny drewniany – obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wykonany z modrzewi syberyjskich, świerków i sosen. To materiał ekologiczny, przyjazny zdrowiu człowieka. Wymaga jednak regularnej konserwacji po to, by mógł zachwycać sobą, a nie szpecić budynek. 
  3. Siding elewacyjny drewnopodobny – przypomina wyglądem drewniane deski, ale jest wykonany z tworzywa sztucznego. Siding elewacyjny z imitacji drewna wygląda jak jego drewniany odpowiednik, a nie wymaga od użytkownika uwagi w postaci konserwacji. 
  4. Siding elewacyjny winylowy – wytrzymały, odporny na działanie deszczu, śniegu, wiatru oraz innych niesprzyjających czynników. 

Ogromne zalety sidingu to…

Każdy z wymienionych powyżej rodzajów sidingu nadaje się do montażu, gdy masz obawę, czy elewacja szybko nie uszkodzi się. Jak to? W przypadku powstania uszkodzeń i wgnieceń (albo też chęci odświeżenia wyglądu elewacji sidingowej) uprzednio zamocowane panele będziesz mógł z łatwością zastąpić nowymi.
Zaletą sidingu jest duża łatwość układania, szybki postęp prac, a także trwałość oraz wytrzymałość mechaniczna i stosunkowo niewielki koszt.

Siding elewacyjny nowoczesny – zastosowanie

Jakie jest zastosowanie sidingu nowoczesnego? Używa się go do wykańczania elewacji różnego typu budynków w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Służy także do pokrycia ścian obiektów gospodarczych i użytkowych. Dobrze zabezpiecza ściany przed wiatrem oraz przenikaniem wody opadowej. To pomysł na docieplenie domu, bo daje możliwość estetycznego zamaskowania warstwy docieplającej. 
Siding elewacyjny nowoczesny wykorzystywany jest do odnawiania elewacji starszych obiektów budowlanych, zwłaszcza nieotynkowanych domów mieszkalnych.

Dwie wersje sidingu

Pierwsza do wersja pojedynczo lub podwójnie łamana. Siding ma też wersję spienianą, która posiada zwiększoną odporność na temperaturę oraz wyższy poziom tłumienia hałas.
Zwykle panele mają długość 3 do 6 m, a szerokość 20 do 30 cm.

Siding elewacyjny – cena. Ile kosztuje siding elewacyjny?

Cena materiałów zaczyna się już od 20 zł za metr kwadratowy – dotyczy to produktów drewnopodobnych (siding elewacyjny drewnopodobny). Panele elewacyjne winylowe to półka cenowa około 35 zł za metr kwadratowy. Widać więc, że siding winylowy (a także siding drewniany) są znacznie droższe niż z PCV i drewnopodobny. Wynika to z kosztów materiałów oraz produkcji.

Siding elewacyjny – kolory

Jakie kolory ma siding elewacyjny? Czy siding elewacyjny biały oraz siding elewacyjny szary to jedyne, na co można sobie pozwolić? Nie! Na rynku jest dostępna dość szeroka paleta kolorów sidingu (np. 21 kolorów proponuje producent Prefa). Zaznaczamy jednak, że za biały siding teoretycznie zapłacisz mniej niż za okładziny w innych kolorach. Jeśli jednak szukasz sidingu w kolorach drewna, nie będziesz miał problemów ze znalezieniem go. Łatwe w pielęgnacji sidingi aluminiowe dostępne są u wielu producentów na przykład w tych bardzo popularnych kolorach orzech brązowy, dąb szary i dąb naturalny. 

Czy siding ma wady?

Ma wiele zalet, a czy posiada wady? Tak, ale jest ich mało. Mankamenty mogą co najwyżej wynikać ze specyfiki materiałów, z których wykonane są panele.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.