Data publikacji:

Sprężone powietrze do laptopa – jakie wybrać?

Sprężone powietrze do laptopa pozwoli ci na łatwe utrzymanie sprzętu w czystości. Usunięcie kurzu z komputera tą metodą jest szybkie i proste. Zobacz, jakie sprężone powietrze w sprayu wybrać.

Jakie sprężone powietrze do laptopa kupić?

Na pierwszy rzut oka z wyborem sprężonego powietrza do czyszczenia komputera nie ma żadnej filozofii – ma dobrze dmuchać, być w miarę wydajne i tanie. Okazuje się jednak, że tak naprawdę jest to bardziej skomplikowane, a zakup sprayu niewłaściwego rodzaju lub jego złe zastosowanie może źle się skończyć. Sprawdź, jakie sprężone powietrze w sprayu wybrać.

Sprężone powietrze – co to jest?

Sprężone powietrze to nic innego jak gaz umieszczony w pojemniku pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. Jego uwalnianie powoduje powstanie silnego strumienia, który ma wydmuchać wszelkie zanieczyszczenia np. z laptopa. Kurz bowiem łatwo zbiera się w trudno dostępnych zakamarkach komputera i z czasem może doprowadzić nawet do jego awarii np. na skutek przegrzania.

Właśnie w takich przypadkach idealnie spisuje się sprężone powietrze w sprayu, które dociera dosłownie wszędzie. Można je kupić za kilka złotych. Ale uwaga: widełki cenowe zaczynają się od nieco ponad 5 zł, lecz mogą sięgać nawet do 100 zł za średniej wielkości opakowanie (zwykle ok. 400 ml).

Jak stosować sprężone powietrze w sprayu?

Użycie sprężonego powietrza w sprayu jest również bardzo proste. Kierujemy dyszę lub rurkę w stronę zabrudzonego miejsca, zachowując odległość ok. 20 cm, i naciskamy głowicę. Najlepsze efekty osiągniemy, robiąc to impulsowo, czyli naciskamy głowicę, chwilę trzymamy, puszczamy i znowu przyciskamy.

Jakie sprężone powietrze w sprayu kupić?

Wybór odpowiedniego rodzaju tego środka jest niezwykle ważny, ale też trudny. Sprzężone powietrze w sprayu do czyszczenia komputera tak naprawdę ma mało wspólnego z powietrzem atmosferycznym, jakim oddychamy. Bardziej adekwatną nazwą byłoby raczej określenie „sprężony gaz”, gdyż faktycznie najczęściej jest to mieszanina różnych gazów takich jak butan, propan czy izobutan. Jak łatwo się domyślić, są one skrajnie łatwopalne, stąd należy używać ich ze szczególną ostrożnością.

W sprzedaży znajdziesz spraye niepalne, o innym składzie, które kosztują około kilkadziesiąt złotych. Ale również takiego składającego się z gazów palnych możesz spokojnie użyć do czyszczenia laptopa pod warunkiem, że zrobisz to we właściwy sposób.

Podstawową zasadą w przypadku używania sprężonego powietrza do laptopa jest stosowanie produktu w odpowiednio przewiewnym pomieszczeniu (czy nawet na dworze, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Pod żadnym pozorem nie można sprężonego powietrza w sprayu stosować do czyszczenia urządzeń pod napięciem (podłączonych do sieci elektrycznej).

Sprężone powietrze w sprayu – jakie wybrać?

O pierwszej zasadniczej różnicy już powiedzieliśmy – można kupić tańsze sprężone powietrze, ale łatwopalne, lub droższe – niepalne. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Gaz – powinien być bezwonny (bez zapachu) oraz bezbarwny.
  • Ciśnienie – musi być odpowiednio silne, żeby usunąć zabrudzenia.
  • Sposób aplikacji – ważne jest, żeby spray był wyposażony w specjalną rurkę, która łączy się z głowicą. Dzięki niej będziemy mogli skierować strumień powietrza w odpowiednie miejsce. Niby sprawa prosta i oczywista, ale najtańsze pojemniki sprzedawane są bez tego udogodniania, a czasem rurka nie pasuje do głowicy i po prostu z niej wypada. Bardzo ciekawym i dobrym pomysłem jest druga rurka dołączana do pojemnika i przymocowana do jego głowicy na stałe. Rurki mają to do siebie, że łatwo się gubią, a w tym wypadku szansa, że tak się stanie, jest zdecydowanie mniejsza. Poza tym zamocowanie na stałe powoduje, że na pewno nam ona nie wypadnie podczas używania.
Autor: Tomasz Bodył