Data publikacji:

Styropian fundamentowy: jaki wybrać?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które wiąże się z wyborem i zakupem wielu materiałów budowlanych. W sprzedaży znajduje się wiele tego typu towarów, które różnią się właściwościami, parametrami, ceną i możliwym zastosowaniem. Kluczowy jest więc ich odpowiedni dobór w zależności od potrzeb danej budowy. Jednym z materiałów potrzebnych do przeprowadzenia prac budowlanych jest styropian fundamentowy. Na czym polega jego rola, jakie może mieć właściwości w zależności od poszczególnych rodzajów oraz który typ wybrać? Sprawdź, czym charakteryzuje się dany styropian i dokonaj słusznego wyboru.
styropian fundamentowy

Czym jest styropian fundamentowy i dlaczego jest tak ważny?

Styropian jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym, który powszechnie stosuje się do ocieplania ścian, dachów, jak i fundamentów. Ostatni typ wyróżnia się odpowiednią strukturą i dopasowaniem do warunków, jakie panują w gruncie. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie właściwego bilansu energetycznego oraz oszczędność energii. Ciepło nie ucieka przez zabezpieczony fundament, co wpływa na mniejsze potrzeby zużycia materiałów opałowych do ogrzania domu.
Inną kwestią, dla której styropian fundamentowy to ważny element konstrukcyjny, jest ryzyko zawilgocenia, pojawiania się grzyba czy pleśni. Najczęściej problem ten występuje wewnątrz domu i wynika z kondensacji powierzchniowej. Jest to skutek niewystarczającej izolacyjności fundamentu. Sytuacja tego typu wpływa też na sam mur, niszcząc jego strukturę, i jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.
Podczas wyboru styropianu należy szczególną uwagę zwrócić na jego parametry, a w szczególności wytrzymałość na zginanie, współczynnik przewodzenia czy grubość. Można kupić zarówno styropian fundamentowy 5 cm, jak i 15 cm.

Jakie właściwości ma styropian fundamentowy?

Chociaż na pierwszy rzut oka styropian fundamentowy 15 cm lub innej grubości niczym nie różni się od tradycyjnego, pod względem właściwości oba materiały znacznie odbiegają od siebie pod względem cech. Styropian fundamentowy jest hydrofobowy, a więc nie nasiąka. Dzięki temu wykazuje doskonałe cechy termoizolacyjne. Jest produkowany za pomocą metody agregatowej. Jego wymiary, frezy oraz krawędzie są więc bardzo dokładne.
Pod wpływem naprężeń, które występują przy fundamentach, styropian ten nie odkształca się i nie deformuje. Jest to również produkt odporny na korozję chemiczną oraz szkodliwe oddziaływanie biologiczne. Styropian fundamentowy nie jest też toksyczny, dlatego jego użycie do budowy domu nie będzie wpływało na zdrowie domowników oraz otoczenie w sposób negatywny.

Jaka grubość styropianu będzie odpowiednia na fundamenty? 

Na rynku dostępne są styropiany o różnej grubości. Styropian montowany przy fundamentach powinien być nieco cieńszy niż ten umieszczany na elewacji. Pozwala to zachować właściwą bryłę budynku, a także zapobiega zalewaniu najniższej, termoizolacyjnej warstwy np. podczas opadów deszczu. Najczęściej wybierany jest styropian fundamentowy 10 cm, choć powodzeniem cieszą się również grubości 8 cm i 12 cm. Zamiast tradycyjnego – białego, warto też wybrać styropian grafitowy (szary), który charakteryzuje się o wiele lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi i większą odpornością na porażenie mykologiczne.
Niekiedy, budując dom, wybierane są grubsze styropiany, dla zapewnienia jeszcze lepszych właściwości termoizolacyjnych i zabezpieczających budynek. Produkty elewacyjne mogą mieć grubość nawet 25 cm. Wówczas dobrym i zalecanym rozwiązaniem przy gruncie jest styropian fundamentowy 15 cm. Cena co prawda również będzie wyższa, jednak przy ogólnym rozrachunku i budżecie przeznaczonym na budowę domu są to kwoty stosunkowo niewielkie.

Jaki styropian wybrać?

Najpopularniejszy styropian biały używany jest głównie do izolacji ścian i elewacji. Jako styropian fundamentowy polecany jest znacznie bardziej produkt nazywany szarym lub grafitowym, o właściwościach termoizolacyjnych większych nawet do 30%. Jednak montaż tego typu materiału wymaga zastosowania specjalnego kleju poliuretanowego. Jest to specjalna substancja, która w ciągu kilkunastu minut od nałożenia tworzy bardzo stabilne i szczelne połączenie między ścianą fundamentu a styropianem.  
Do wyboru jest również styropian fundamentowy niebieski, który charakteryzuje się wyjątkowo korzystnymi parametrami. Polecany jest więc do zastosowań ekstremalnych, czyli podziemnych stref budynków, parkingów, wielopoziomowych piwnic i wszędzie tam, gdzie konstrukcja narażona jest na wysoką wilgotność, możliwą zmienność temperatur czy znaczne obciążenia oraz ryzyko wystąpienia bardzo dużych obciążeń mechanicznych.
Wybierając styropian fundamentowy, zawsze należy kierować się jego jakością, parametrami, posiadaniem stosownych certyfikatów i rekomendacją Instytutu Techniki Budowlanej. Tylko tego typu produkty gwarantują pewne zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła oraz wilgocią.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!