Data publikacji:

Suszarka czy pralkosuszarka: co wybrać?

Pierzesz często i chcesz, aby twoje pranie schło błyskawicznie? Jeśli tak, doskonałym rozwiązaniem dla ciebie jest suszarka lub pralko-suszarka. Podpowiadamy, która opcja – pralka czy pralkosuszarka – będzie dla ciebie bardziej odpowiednia.

suszarka czy pralkosuszarka

Suszarka czy pralkosuszarka: jak suszyć jeszcze szybciej?

Suszenie ubrań to prawdziwa zmora, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy prania nie można wystawić na balkon do samoczynnego wyschnięcia. Tymczasem mokra odzież rozwieszona w salonie lub łazience nie tylko nie prezentuje się dobrze, ale też schnie o wiele gorzej i może przyczyniać się do wszechobecnej wilgoci.

Wyjściem z kłopotliwej sytuacji będzie pralka lub pralkosuszarka. Te urządzenia coraz częściej goszczą w polskich domach – cenią je przede wszystkim osoby piorące dużo i często, w tym rodzice małych dzieci.

Urządzenia z funkcją suszenia to również udogodnienie dla osób leniwych – niektóre suszarki czy pralkosuszarki mają nawet funkcję prasowania zagnieceń. Pytanie tylko – co lepsze: suszarka czy pralkosuszarka?

Suszarka a pralkosuszarka: na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na suszarkę czy pralkosuszarkę, zwróć uwagę na kwestie takie, jak:

  • pojemność bębna
  • klasa energetyczna
  • dostępne programy prania lub/i suszenia
  • zakres temperatury suszenia
  • funkcje dodatkowe

Co lepsze: suszarka czy pralkosuszarka?

Suszarka do ubrań czy pralkosuszarka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie urządzenia z funkcją suszenia, musisz przeanalizować, które z nich sprawdzi się lepiej w twojej sytuacji.

Pralkosuszarka: zalety i wady

Pralkosuszarka to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca. Jeśli w twojej kuchni lub łazience do tej pory mieściła się tylko pralka i trudno o dodatkową przestrzeń, urządzenie 2w1 będzie doskonałym wyborem. Pralkosuszarkę warto wybrać tym bardziej wtedy, gdy nie masz balkonu lub tarasu, na którym latem można by rozwiesić pranie.

Przeczytaj także: Czyszczenie pralki - 6 sprawdzonych sposobów

Czy pralkosuszarki mają wady? Urządzenie może nie sprawdzić się w przypadku dużych rodzin – wówczas pranie i suszenie kilku partii ubrań potrwa dłuższy czas.

Pralka i suszarka czy pralkosuszarka?

Pierwszym warunkiem do posiadania osobnej suszarki jest dostateczna ilość miejsca. Jeśli masz dom z pomieszczeniem gospodarczym, garażem lub po prostu dużą łazienkę, bez obaw możesz pozwolić sobie na to rozwiązanie.

Zestawienie suszarki i pralki osobno sprawdzi się w przypadku dużych rodzin, w których pralka chodzi niemal cały czas. Wówczas na bieżąco możesz prać i suszyć ubranka dzieci, nawet w większej ilości.

Jak widać, trudno o wytyczenie jednoznacznego zwycięzcy w pojedynku suszarka czy pralkosuszarka. To dwa zupełnie inne urządzenia, które mimo podobieństw sprawdzą się w odmiennych okolicznościach.

I tak, pralkosuszarkę można z czystym sumieniem polecić małżeństwom, singlom lub rodzicom z jednym dzieckiem, którzy nie robią prania bardzo często i chcą zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Suszarkę do ubrań powinny wybrać rodziny z kilkorgiem dzieci. Wtedy pranie i suszenie to codzienność, niezależnie od pory roku.