Data modyfikacji:

Szyfrowany pendrive. Jaki wybrać? Jak to działa?

Przechowujesz ważne dla ciebie dane? A może nie chcesz, aby ktoś niepożądany miał dostęp do twoich plików? Szyfrowane pendrive’y wykorzystują najnowsze standardy, dlatego oferują gwarancję bezpieczeństwa. Sprawdź, jak działa to niewielkie urządzenie i jak wybrać najlepsze. 

Po co komu szyfrowany pendrive?

Dysk zewnętrzny czy pendrive? Wiele osób zastanawia się, jak bezpiecznie przechowywać swoje dane. Pendrive, czyli niewielka pamięć przenośna przede wszystkim oferuje kompaktowe rozmiary. Dzięki temu z łatwością schowasz go do kieszeni spodni czy przegrody plecaka. Tak małe akcesorium do komputera łatwo jest zgubić. Zdarza się, że na pendrive’ach przechowujemy ważne dokumenty, które zawierają poufne dane i informacje. Dostęp niepowołanych osób do twoich plików to poważny problem. Na szczęście, producenci wpadli na pomysł, jak rozwiązać ten problem. 

Szyfrowane pendrive’y są wykorzystywane w instytucjach państwowych, opiece zdrowotnej, czy bankach. Ceny tego typu akcesoriów nie są wygórowane, dlatego przeciętny użytkownik również może zdecydować się na taki rozwiązanie.  

Szyfrowanie sprzętowe czy programowe? 

Szyfrowanie sprzętowe

W pendrive’ach stosuje się także inne systemy szyfrowania. Zabezpieczenie sprzętowe polega na zastosowaniu w urządzeniu specjalnego procesora. Zawiera on generator liczb losowych, który pozwala na stworzenie klucza szyfrowania. Wpisując odpowiednie hasło, uzyskasz dostęp do urządzenia. Uwierzytelnianie na poziomie sprzętowym jest zawsze włączone i nie wymaga instalowania żadnych sterowników czy aktualizacji. Niezależnie od tego, do jakiego komputera podłączysz takiego pendrive’a, złamanie go będzie niemożliwe. Producenci przenośnych pamięci do zabezpieczenia wrażliwych danych rekomendują takie rozwiązanie. 

Szyfrowanie programowe

Rozwiązaniem nieco bardziej budżetowym jest szyfrowanie programowe. Pendrive ma wgrane oprogramowanie, które uaktywnia się po podłączeniu do komputera. Działanie tego systemu jest bardzo proste. Wystarczy ściągnąć dedykowany program na komputer i po jego instalacji wpisać wybrane przez siebie hasło. Oprogramowanie rozszyfruje dane i pozwoli na uzyskanie dostępu do plików. Taki sposób niesie za sobą jednak pewne ryzyko. Podatność na ataki hakerów jest dużo większa. Dodatkowo oprogramowanie pendrive’a może wymagać aktualizacji. Sposoby łamania zabezpieczeń ciągle się zmieniają, dlatego pamięć przenośna bez odpowiednio zaktualizowanego oprogramowania będzie jeszcze bardziej podatna na ewentualne ataki. 

Kiedy warto kupić szyfrowanego pendrive’a?

Zakup szyfrowanego pendrive’a opłaca się zawsze. Ceny najtańszych modeli z podstawową ochroną programową zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że ktoś będzie miał dostęp do twoich plików. Jeśli wykorzystujesz pendrive’a w firmie i przenosisz na nim ważne dokumenty, ale również inne dane, to warto zainwestować w pendrive z szyfrowaniem 256 bitowym i wbudowanym procesorem.

Najlepsze szyfrowane pendrive’y 

Poniżej znajdziesz najlepsze modele szyfrowanych pendrive’ów w kilku wariantach cenowych.

Sandisk Cruzer Force - tani pendrive z szyfrowaniem programowym 

Pendrive firmy Sandisk znakomicie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Metalowa solidna konstrukcja gwarantuje odporność na uszkodzenia. Ten model korzysta z szyfrowania programowego Secure Access 1. Szyfrowanie 128-bitowe to skuteczny sposób na zabezpieczenie wszystkich najważniejszych plików. Korzystanie z zabezpieczeń jest intuicyjne, dlatego nie będziesz miał z ustaleniem odpowiedniego hasła większych problemów. Sandisk Cruzer Force występuje w kilku wersjach pojemnościowych. Skuteczne zabezpieczenia i atrakcyjna cena, to główne zalety tego pendrive’a. 

Najważniejsze cechy: 

  • dostępne pojemności: 16 GB/ 32 GB/ 64 GB
  • interfejs: USB 2.0 

Kingston Data Traveler DT2000 - bezpieczeństwo na najwyższym poziomie 

Kingston Data Traveler to jeden z najbezpieczniejszych pendrive’ów w bardzo rozsądnej cenie. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie gwarantuje specjalny procesor. Szyfrowanie 256-bitowe AES w trybie XTS odbywa się bezpośrednio w pamięci pendrive’a. Dodatkowo ten model ma wbudowaną niewielką klawiaturę do wpisywania kodu PIN. Po 10 nieudanych próbach klucz szyfrowania zostaje wymazany. Pendrive współpracuje z portem USB 3.1, co gwarantuje bardzo szybki transfer danych. Jeśli zależy ci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, to warto zdecydować się na ten model. 

Najważniejsze cechy: 

  • dostępne pojemności: 16 GB/32 GB/64 GB
  • interfejs: USB 2.0, USB 3.1 

Corsair Padlock 3 - solidnie wykonany pendrive 

Kolejny kompaktowy pendrive szyfrowany programowo za pomocą 256-bitowego klucza AES. Producent chwali się, że poziom bezpieczeństwa spełnia standardy rządowe FIPS (Federal Information Processing Standard). Wbudowana klawiatura została stworzona do szybkiego wpisywania kodu. Corsair Padlock nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników i współpracuje zarówno z systemem operacyjnym macOS, jak i Windows. 

Najważniejsze cechy: 

  • dostępne pojemności: 16 GB/32 GB/64 GB 
  • interfejs: USB 3.0 

Kingston IronKey D300 - najwyższy poziom zabezpieczeń 

Szukasz pendrive’a, którego nie da się w żaden sposób złamać? Seria IronKey została stworzona dla najbardziej wymagających użytkowników szukających najbezpieczniejszych rozwiązań. Pendrive spełnia standard FIPS i korzysta z szyfrowania 256-bitowego w trybie XTS. Dodatkowym zabezpieczeniem pamięci jest cyfrowo podpisane oprogramowanie sprzętowe. W ten sposób próby odczytania danych metodą BadUSB są niemożliwe do wykonania.

Pamięć dodatkowo jest blokowana i po 10 nieudanych próbach wpisania hasła pendrive zostaje sformatowany. Ten model polecamy szczególnie do wykorzystywania w bankach, firmach IT, a także dla osób, które chcą zachować poufność danych zgodnie z RODO. 

Najważniejsze cechy: 

  • dostępne pojemności: 4 GB/ 8 GB/ 16 GB/ 32 GB/ 64 GB/ 128 GB 
  • interfejs: USB 3.0