Data modyfikacji:

Jaki tablet 8 cali kupić? Ranking polecanych modeli

Mimo rozpowszechnienia się smartfonów o dużej przekątnej ekranu, tablety nadal są chętnie wybieranym sprzętem elektronicznym. Współczesne tablety 8 cali to lekkie i wydajne urządzenia, które stanowią świetną bazę do podstawowych zadań mobilnych w pracy, a także zabawy. Jaki tablet 8 cali warto kupić, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdź nasze propozycje na tablet 8 cali - ranking aktualnie najlepszych modeli. Dowiedz się również, jak optymalnie dopasować sprzęt do potrzeb.

Dlaczego warto kupić tablet 8 cali?

Stanąłeś przed wyborem, jaki tablet? Wybór tabletu 8-calowego jako uzupełnienie posiadanych sprzętów elektronicznych jest optymalnym rozwiązaniem. Tablety 8 cali mają wygodny w użyciu, czytelny wyświetlacz większy niż smartfon, ale nadal są poręczne i mieszczą się w nawet niewielkich torbach czy kieszeniach.

Sprawdzając niejeden tablet 8 cali, ranking wskazuje, że może być to urządzenie tanie, a zarazem wydajne, oferujące długi czas pracy na baterii. Może posiadać podobne możliwości komunikacji co smartfon dzięki odpowiednim systemom operacyjnym i aplikacjom, które niejednokrotnie zapewniają także integrację rozwiązań z PC oraz smartfonem. Tablet, nawet w dedykowanym etui, jest lekki i przyjemny w obsłudze.

Kluczowe parametry dobrych tabletów

Rozważając zakup tabletu 8 cali, ranking urządzeń może pomóc w wyborze. Co uwzględnia się przy jego tworzeniu? Najlepsze tablety 8 cali cechują przede wszystkim:

  • wydajność - na którą składa się procesor z określonym taktowaniem i ilością rdzeni, pamięć operacyjna,
  • pamięć masowa wbudowana, a także możliwość obsługi kart pamięci czy nawet pendrive’ów,
  • czytelny ekran o wysokiej rozdzielczości, jasności, kontraście, parametrach wyświetlania obrazu,
  • komunikacja - Wi-Fi, LTE, NFC, Bluetooth; obsługiwane standardy,
  • rodzaje dostępnych złącz, ich standardy,
  • dostępne oprogramowanie - system operacyjny i jego wersja, kompatybilność z aplikacjami, peryferiami,
  • czas pracy na baterii w zależności od scenariuszy użytkowania,
  • rodzaj obudowy, odporność na uszkodzenia, zalania, upadki, trwałość;
  • wymiary i waga urządzenia, pasujące akcesoria.

To, jaki tablet 8 cali będzie dobry w określonym przypadku - pracy biurowej, rozrywki dla dziecka czy komunikacji z bliskimi, zależy od indywidualnych wymagań użytkowników.

Przeczytaj także: Jaki tablet 10 cali: ranking najpopularniejszych urządzeń

Jaki tablet 8 cali jest najczęściej polecany?

Dobry tablet 8 cali nie musi być drogi, często polecane modele należą do jednych z tańszych na rynku. Wszystko zależy od kryteriów, jakie przyjmie się za najważniejsze przy wyborze urządzenia. Wiele osób chętnie sięga po proste tablety 8 cali sprawdzonych marek, takich jak Huawei czy Samsung. Wybór modelu dostępnego na rynku od dłuższej chwili pozwala najczęściej na zakup w dobrej cenie sprawdzonego sprzętu, do którego dodatkowo można dopasować wiele przydatnych akcesoriów ułatwiających pracę, naukę i zabawę.

Ranking tabletów 8 cali - wybierz model idealny dla ciebie

Biorąc pod uwagę wydajny i trwały tablet 8 cali, ranking produktów, po które sięgają zarówno profesjonaliści szukający narzędzia do pracy, jak i osoby chcące mieć poręczny sprzęt pozwalający na rozrywkę, może być dość dynamiczny. Obecnie wśród chętnie wybieranych sprzętów można znaleźć: 

Samsung Galaxy Tab Active3 8" 4/64GB LTE Czarny (SM-T575NZKAEEE)

Cena około 2100-2350 zł, profesjonalny sprzęt z ośmiordzeniowym procesorem 1,7-2,7 (Boost) GHz, 4 GB RAM, 64 GB pamięci wbudowanej, Wi-Fi 6, LTE, NFC; solidna odporna obudowa, rysik S Pen, czytnik linii papilarnych, system Android.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite SM-T225 8,7" LTE 3/32GB Srebrny (SM-T225NZSAEUE),

Cena około 900 zł, przystępny cenowo wydajny i solidny tablet, procesor 8 rdzeni Quad 2.3 GHz + Quad 1.8 GHz, 3 GB RAM, 32 GB pamięci wbudowanej, Wi-Fi, LTE; niska waga i długi czas pracy na baterii, system Android. To dobry wybór na tablet do 1000.

Huawei MatePad T8 8" 2/16GB LTE Niebieski (53011AKT)

Cena około 499 - 560 zł, podstawowy tablet z obsługą LTE, procesor 8 rdzeni Mediatek 1,5-2 GHz, 2 GB RAM, 16 GB pamięci wbudowanej, Wi-Fi, LTE; doskonały wyświetlacz IPS, ekran multitouch, Android 10.

Lenovo ThinkSmart View 8" 8GB Czarny (ZA690008SE)

Cena około 1350-1500 zł, tablet przeznaczony do efektywnej pracy w biurze i kooperacji z komputerem, procesor Snapdragon 8 rdzeni 1,8 GHz, 2 GB RAM, 8 GB wbudowanej pamięci, Wi-Fi 5, Android, ThinkSmart View zbudowane na platformie Microsoft Teams.

Samsung Galaxy Tab A 8,0'' 32GB WiFi Czarny (SM-T290NZKAXEO) (od 499 zł) i Samsung Galaxy Tab A 8,0'' 32GB LTE Czarny (SM-T295NZKAXEO) (od 599 zł),

Podstawowe modele tabletów Samsung z modułem Wi-Fi lub z dodatkowym modemem LTE, 4-rdzeniowy procesor 2,00 GHz, 2 GB RAM, pojemna pamięć wbudowana 32 GB, Wi-Fi, Android, dopracowana konstrukcja i dobry czas pracy na baterii.

Warto, rozważając zakup tabletu, stworzyć własny, subiektywny ranking tabletów 8 cali, uwzględniający te cechy, które mają dla ciebie największe znaczenie. Nie bez znaczenia powinno być także zapoznanie się z opiniami o urządzeniach jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej, gdyż zdarza się, że tablety 8-calowe ze świetnymi parametrami nie do końca sprawdzają się do określonych zadań. Jeżeli na przykład tablet ma wspomóc cię w pracy w domu lub biurze, warto wyposażyć się w stację dokującą, która musi być z nim kompatybilna.

Dla kogo jest dobry tablet 8 cali?

Nawet najlepszy tablet 8 cali przodujący w rankingach może nie spełnić wymagań, jeżeli nie jest dopasowany do wymagań użytkownika. Tablety, które są narzędziem pracy, muszą wspierać aplikacje i urządzenia peryferyjne, z którymi będą współpracować.

Tablety 8 cali do pracy najczęściej mają specyficzne wymogi, które powinny być ściśle spełnione. Z kolei tablet do gier czy filmów to nie tylko wydajny procesor, ale również czytelny wyświetlacz o dobrej rozdzielczości. Tablety o tej przekątnej ekranu często wybierane są również dla dzieci czy jako alternatywa dla telefonów do wygodnego czytania artykułów lub e-booków. W tej ostatniej roli może okazać się, że lepiej sprawdzą się dedykowane czytniki.

Jaki tablet 8-calowy kupić? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze jest spełnienie jak największej części oczekiwań użytkownika i zmieszczenie się w założonym budżecie. Na szczęście, ilość dostępnych rozwiązań na rynku pozwala zwykle na wybór optymalnego sprzętu.

Autorka: Aleksandra Ginalska