Data publikacji:

Jaki telefon internetowy? Na czym polega?

Choć telefony stacjonarne powoli odchodzą do lamusa, dotyczy to przede wszystkim ich indywidualnych właścicieli. Z telefonii tego typu cały czas korzystają przedsiębiorstwa, instytucje publiczne oraz call center. W ich przypadku miesięczne koszty utrzymania tego typu usługi stają się coraz większym ciężarem dla budżetu. Rozwiązaniem przynoszącym spore oszczędności mogą być tutaj telefony korzystające z technologii VoIP, które przesyłają swój sygnał za pośrednictwem internetu. Tłumaczymy, czym charakteryzują się te urządzenia, a także jak je wybrać.
telefon internetowy

Telefonia internetowa VoIP – na czym polega?

Telefonia VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) pozwala na przesyłanie głosu za pośrednictwem połączenia internetowego, pozwalając prowadzić rozmowy z telefonem stacjonarnym bez potrzeby podłączania go do standardowej linii telefonicznej. Co więcej, działa ona również na urządzeniach mobilnych. Zaleta VoIP jest oczywista – nie musimy płacić już dodatkowo firmie telekomunikacyjnej za przywilej posiadania jednej lub wielu naziemnych linii telefonicznych albo częste wykonywanie rozmów zagranicznych.
Korzystając z telefonii VoIP, możemy wykonywać połączenia z numerami stacjonarnymi, a także komórkowymi. Ponieważ nie jesteśmy ograniczeni fizyczną przepustowością linii, na jednym numerze możemy odbierać lub wykonywać wiele rozmów jednocześnie. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku call center lub biur, możemy wówczas łatwo przekierowywać połączenia do wielu różnych operatorów.
Pamiętajmy jednak, że ostatecznie koszty VoIP będą zależeć od stawek proponowanych przez operatora telekomunikacyjnego. W wielu wypadkach sporo naszych rozmów będzie całkowicie darmowa, zwłaszcza jeżeli łączymy się z innymi numerami VoIP, wszystko zależy jednak od naszego abonamentu. Prawie zawsze najwięcej zyskają osoby i firmy przeprowadzające dużą liczbę rozmów zagranicznych, zwłaszcza z krajami spoza Europy.
Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni oferują hybrydowe rozwiązania. Aplikacja VoIP od firmy Orange pozwala na przykład na odbieranie i wykonywanie połączeń z naszego numeru stacjonarnego za pośrednictwem komórki.

Jaki telefon do telefonii internetowe VoIP?

Aby skorzystać z telefonii internetowej VoIP, musimy zaopatrzyć się w dedykowane urządzenie, jeżeli chcemy posiadać standardowy telefon stacjonarny lub bezprzewodowy. Większość produktów dostępnych na rynku skierowana jest przede wszystkim do klientów biznesowych, którzy w naturalny sposób będą najbardziej zainteresowani technologią. Wiele z nich to modele marek specjalizujących się w dostarczaniu urządzeń dla telefonii VoIP.

Jak podłączyć telefon internetowy VoIP?

Większość modeli telefonów VoIP na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od klasycznych urządzeń stacjonarnych, mają przy tym pełen komplet standardowych funkcji, takich jak książka kontaktowa. Zamiast standardowego wejścia na kabel telefoniczny mają klasyczny port Ethernet RJ-45. Za jego pomocą podłączamy je bezpośrednio do modemu lub routera. Część modeli pracować może też, opierając się na sieci Wi-Fi, a w razie potrzeby mogą pracować jak zwykłe urządzenia naziemne (po podłączeniu do gniazdka telefonicznego), dzięki czemu zyskujemy rozwiązanie 2 w 1.
Zdjęcie: Envato Elements