Data modyfikacji:

Telewizor 4K – czy warto kupić?

Decydując się na kupno Smart TV, musicie zdecydować, co jest dla was bardziej opłacalne – rozdzielczość Full HD czy Ultra HD. Z tego tekstu dowiecie się, dlaczego warto postawić na telewizor 4K.
telewizor 4k czy warto

Czym jest rozdzielczość 4K Ultra HD?

Bardzo często ranking telewizorów uwzględnia, czy wybrane modele są w technologii 4K. Na czym ona polega? 4K to współczesny kinowy standard utworzony przez Digital Cinema Initiatives, oznaczający metodę kodowania cyfrowego obrazu. Charakteryzuje się wysoką rozdzielczością o parametrach 4096 x 1080 pikseli.
Ultra HD to z kolei termin przygotowany na potrzeby sprzętów elektronicznych odpowiadających za wyświetlanie obrazu - jego rozdzielczość wynosi 3840 x 2160 pikseli. Określa się ją również jako 4K, ponieważ wartość rozdzielczości UHD jest czterokrotnie większa od Full HD (1980 x 1080).

Czy warto kupić telewizor 4K?

Odpowiedź wydaje się być oczywista – pewnie, że warto. W tym momencie jedyną zaletą kupna TV z Full HD jest cena, która bywa odpowiednio niższa. Mimo to granica pomiędzy telewizorami UHD a FHD zatarła się już na tyle mocno, że warto dołożyć trochę więcej pieniędzy, żeby zainwestować w bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt.

Wybór telewizora 4K jest naturalny z prostego powodu – to technologia przyszłościowa, która będzie wspierana przez najbliższe lata. Dawniej królowały telewizory CRT i naturalną koleją rzeczy było to, że zostały wyparte przez sprzęt oferujący więcej możliwości.

Do czego przydaje się telewizor 4K?

Na ten moment niewiele stacji telewizyjnych oferuje 4K. Można by więc założyć, że nie warto przepłacać za technologię, z jakiej i tak nie skorzystacie. Trzeba jednak wybiec trochę do przodu i założyć, że z biegiem czasu coraz więcej kanałów będzie oferować rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli.

Już teraz wielu usługodawców zapewnia dostęp do bibliotek VOD, gdzie dostępne są materiały w standardzie Ultra HD.
Telewizor 4K jest przede wszystkim doskonałym wyborem dla osób, które dużo czasu spędzają przed konsolą. Co prawda PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X nie wykorzystują w pełni potencjału tak wysokiej rozdzielczości, ale w następnej generacji konsol 4K będzie standardem. Aczkolwiek trzeba zauważyć, że już teraz rozdzielczość 4K w grach prezentuje się naprawdę okazale. Kiedy połączymy to z HDR, w efekcie otrzymujemy piękne wizualnie produkcje.

W czasach powszechnego dostępu do Internetu, znacząco wzrosła popularność serwisów streamingowych. Część z nich już teraz daje dostęp do filmów i seriali w rozdzielczości 4K. Jakość Ultra HD dostępna jest m.in. w wielu materiałach na Netfliksie oraz Amazon Prime.
HBO GO na ten moment obsługuje wyłącznie Full HD, ale wraz ze startem usługi HBO Max z pewnością zostaną dodane materiały w UHD. To samo można powiedzieć o nadchodzącym serwisie Disney +, który ma stawiać na wysoką jakość materiałów – zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym.

Zapomnijcie o Full HD, teraz jest czas na 4K UHD

Oferta telewizorów 4K Ultra HD jest na tyle zróżnicowana, że z pewnością znajdziecie model spełniający wasze oczekiwania. Ceny tego typu urządzeń zmalały do tego stopnia, że nie powinny szczególnie zaburzyć domowego budżetu.
Nawet, jeśli na telewizor 4K wydacie więcej pieniędzy niż na Smart TV Full HD, to i tak wyjdzie wam to na dobre. Stare modele telewizorów mogą za jakiś czas być takim samym przeżytkiem, jak przytoczone wcześniej CRT. Lepiej iść z duchem czasu i w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w nowej technologii.