Data publikacji:

Telewizor jako monitor? Wady i zalety rozwiązania

Wielu użytkowników komputerów zastanawia się, jak poprawić wrażenia płynące z gier bądź filmów czy też po prostu zwiększyć komfort użytkowania. Jednym ze sposobów jest zastosowanie telewizora zamiast monitora. Takie połączenie jest jak najbardziej możliwe i zapewnia nie tylko większy ekran oraz lepszą grafikę, ale często również mocniejsze głośniki z wyższą jakością dźwięku. Ma jednak także swoje słabe strony. Jak podłączyć telewizor jako monitor, a także jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie – podpowiadamy.
telewizor jako monitor

Telewizor zamiast monitora – jak podłączyć?

Jeszcze kilka lat temu taka kombinacja mogła okazać się trudna do zrealizowania lub nawet niemożliwa. Obecnie niemal każdy komputer czy też laptop ma wejście na kabel HDMI, który umożliwia połączenie sprzętów i ich bezproblemowe działanie w takiej konfiguracji. Przewód oraz odpowiednie gniazda są jedynymi elementami, poza telewizorem i komputerem, których obecność jest konieczna.
Podłączając telewizor zamiast monitora, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej długości kabla HDMI. Zbyt długi przewód może plątać się i nieestetycznie zwijać, z kolei zbyt krótki utrudni właściwe ustawienie urządzeń. Warto pamiętać, że odpowiednie położenie sprzętów ma ogromne znaczenie. Telewizor jako monitor oznacza większy ekran, a więc konieczne jest zachowanie dostatecznej odległości pomiędzy nim a użytkownikiem. Inaczej długie korzystanie może wpłynąć negatywnie na wzrok i ogólny stan oczu.
W przypadku braku gniazda HDMI w komputerze podłączenie go do telewizora również może okazać się wykonalne. Konieczne jednak będzie zakupienie i wykorzystanie odpowiednich przejściówek. Alternatywą jest również połączenie bezprzewodowe, jeżeli ekran ma wbudowaną funkcję Wi-Fi.

Kiedy warto wykorzystać telewizor HDMI jako monitor?

Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które wykorzystują urządzenia głównie do celów rozrywkowych. Granie w gry, a także oglądanie seriali czy filmów będzie znacznie lepszym doświadczeniem niż w przypadku klasycznych monitorów. Technologie LED, OLED i QLED zapewniają dobry obraz nawet przy dużym nasłonecznieniu. Telewizor HDMI jako monitor ma również szeroki kąt widzenia, dzięki czemu można bez problemu oglądać wybrane treści, nie tylko siedząc naprzeciwko niego.
Telewizor zamiast monitora jest świetną opcją dla osób, które szukają sposobów, by uzyskać lepsze wrażenia wizualne, a jednocześnie chcą nieco zaoszczędzić. Wysokiej jakości monitor o dużej przekątnej potrafi kosztować naprawdę dużo. Telewizor jest rozwiązaniem tańszym, a przy tym bardziej uniwersalnym. Z powodzeniem można z niego korzystać jak z ekranu komputera, a także jak z samodzielnego urządzenia, które obsługuje stacje telewizyjne i aplikacje streamingowe. Sprawdzi się dobrze również jako drugi wyświetlacz dla osób, które do pracy lub rozrywki potrzebują więcej niż jednego ekranu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor z funkcją monitora?

Aby korzystanie z telewizora w ten sposób było wygodne, należy odpowiednio dobrać jego model. Standardowo wyświetlacze komputerów mają 20–30 cali i telewizor nie powinien znacząco przekraczać tej wartości. Wyjątkiem są sytuacje, gdy znajduje się on w dużym oddaleniu od użytkownika. Przekątne przekraczające 40 cali mogą okazać się nie tylko niekomfortowe, ale również niepraktyczne, jeżeli nie da się zachować właściwej odległości. Nawet przy rozdzielczości Full HD mogą być widoczne pojedyncze piksele.
W przypadku graczy telewizor zamiast monitora musi mieć także odpowiednie parametry związane z opóźnieniami (tzw. input lag) oraz odświeżaniem matrycy. Aby granie było możliwe, obraz powinien działać możliwie najbardziej płynnie, a urządzenie powinno szybko reagować na polecenia klawiatury, myszki bądź kontrolera. Zaleca się, by input lag pozostawał poniżej 40 ms, a odświeżanie następowało z częstotliwością 100–120 Hz. Jest to szczególnie ważne w przypadku tytułów wymagających zręczności i refleksu, a także w rozgrywkach typu multiplayer.

Jakie wady ma takie rozwiązanie?

Choć niewątpliwie telewizor jako monitor ma swoje zalety i w wielu przypadkach może okazać się nieoceniony, nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest niedostosowanie do warunków biurkowych i stosunkowo niewielkiej odległości. Tego rodzaju sprzęty projektowane są do oglądania treści z pewnego oddalenia. Z tego względu obraz oglądany z bliska może okazać się niewystarczająco ostry i wyraźny, co ma ogromne znaczenie w przypadku pracy z grafiką czy dużą ilością tekstu. Widoczne piksele mogą irytować, a także szybko męczyć oczy. W takich sytuacjach telewizor HDMI jako monitor sprawdzi się lepiej jako urządzenie dodatkowe niż jedyny ekran.
Obsługa profesjonalnych programów graficznych może być utrudniona, podobnie jak utrudnione będzie wykonywanie zadań, które wymagają dużej precyzji. Nie oznacza to jednak, że telewizor zamiast monitora nigdy nie sprawdzi się jako narzędzie pracy. Wiele osób doceni większy ekran, a także coraz częściej spotykaną opcję Multi View, która dzieli ekran i umożliwia oglądanie więcej niż jednego obrazu w danym momencie. Z jej pomocą można także jednocześnie odtwarzać materiały wizualne z różnych źródeł – na przykład z komputera i telefonu bądź konsoli.
Producenci elektroniki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i coraz więcej modeli telewizorów umożliwia prowadzenie rozmów wideo, a także komfortową obsługę programów biurowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!