Data modyfikacji:

Termofor – jak używać i jaki wybrać?

Termofor to produkt służący do ogrzewania ciała, niwelowania bólu oraz wspomagania leczenia niektórych dolegliwości. Przynosi ulgę w bólu pleców, mięśni czy też bólach menstruacyjnych. Jak używać termoforu? Jaki wybrać? Sprawdź w artykule!

termofor jak używać

Termofor – co to jest i jak działa?

Termofor to wspaniały produkt służący do ogrzewania poszczególnych partii ciała. Jego nazwa pochodzi od greckich słów termo oraz phorós, co w luźnym tłumaczeniu oznacza niosący ciepło.

Klasyczny termofor ma postać gumowego worka, który napełnia się gorącą wodą. Istnieją jednak nowocześniejsze rodzaje tego produktu, takie jak termofor elektryczny, żelowy, suchy lub też pluszak. W artykule opisujemy, na co pomaga termofor oraz jak działają poszczególne jego typy.

Sprawdź również polecane domowe sposoby na przeziębienie.

Termofor – wskazania i przeciwwskazania

Termofor to nie tylko produkt służący do ogrzewania zmarzniętego ciała, np. w chłodne dni lub po zimowym spacerze. Wspomaga również leczenie wielu dolegliwości i przynosi ulgę w bólu. Bardzo często stosują go kobiety na bóle menstruacyjne. Ciepło niweluje dyskomfort związany ze skurczami, co jest bardzo pomocne podczas pierwszych dni okresu.

Termofor wspomaga również leczenie chorób układu moczowego, np. zapalenia nerek. Niweluje także bóle pleców, mięśni oraz szyi. Ponadto produkt poprawia krążenie, co na pewno docenią osoby borykające się z problemem zimnych dłoni i stóp.

Termofor doskonale sprawdza się również podczas przeziębienia czy grypy. Włóż go na noc do łóżka, a na pewno łatwiej ci będzie zasnąć i szybciej pokonasz infekcję. Przyniesie ulgę również w bólu ucha czy zębów. Termofor na zatoki złagodzi ból wywołany zapaleniem, a na brzuch – pomoże radzić sobie z zatruciem czy niestrawnością.

Kuracja ciepłem nie nadaje się jednak dla wszystkich. Termoforu nie powinny używać kobiety w ciąży, osoby mające problem z nadciśnieniem, cierpiące na choroby układu krążenia, miażdżycę oraz niektóre nowotwory. Jeśli zmagasz się z jakąś chorobą przewlekłą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz używać termoforu na własną rękę.

Termofor – jak używać?

Jak używać termoforu? Zależy to od jego rodzaju. W przypadku najprostszego termofora gumowego, należy wlać do środka gorącą wodę do 2/3 jego pojemności, a następnie szczelnie zakręcić. Pamiętaj, aby nie używać wrzątku, gdyż mogłoby to spowodować poparzenia skóry. Następnie zawiń produkt w ręczniczek lub czystą ściereczkę i przyłóż do wybranego miejsca.

Rodzaje termoforów

Wyróżniamy następujące rodzaje termoforów:

  • termofor gumowy,
  • termofor pluszak,
  • termofor żelowy,
  • termofor elektryczny,
  • termofor suchy,
  • termofor z blaszką.

Poniżej opisujemy je pokrótce.

Termofor gumowy

Termofor gumowy ma postać dużego worka wykonanego z gumy, do którego wlewa się gorącą wodę, a następnie przykłada do obolałego lub zziębniętego miejsca.

Termofor pluszak

Termofor pluszowy to prawdziwa gratka dla dzieci. Gumowy worek włożony jest w materiałowy pokrowiec przedstawiający zwierzaka, poduszkę czy też sweterek. Prezentuje się naprawdę uroczo!

Termofor żelowy

Termofory żelowe są nieco droższe od tych gumowych. W środku zawierają żelowy wkład, który podgrzewa się w piekarniku czy też garnku. Utrzymuje ciepło dość długo i jest bezpieczny w użytkowaniu. Ponadto można go wsadzić do zamrażarki i traktować jak chłodny kompres!

Termofor elektryczny

Termofor elektryczny jest produktem z górnej półki. Utrzymuje ciepło bardzo długo, a temperaturę można regulować. Jego wadą jest dość wysoka cena.

Termofor suchy

Szukasz bezpiecznego termoforu w klimacie eko? Wybierz termofor suchy, który wypełniony jest pestkami wiśni lub innych owoców, ziarnami pszenicy, orkiszu czy też grochem. Podgrzewa się go w piekarniku lub mikrofali. Choć trzyma ciepło dość krótko, jest bardzo bezpieczny w stosowaniu – nadaje się nawet dla niemowląt.

Termofor z blaszką

Ostatnim produktem w zestawieniu jest tzw. termofor z blaszką, którego działanie dla niektórych może być dość zagadkowe. Wypełniony jest płynem, w którym zanurzona jest metalowa blaszka. Gdy przełamie się ją palcami, zostaje zapoczątkowana reakcja chemiczna. Płyn w termoforze twardnieje i się ogrzewa. Ciepło wydziela się przez kilka godzin. Następnie wystarczy zagotować termofor, aby jego wypełnienie przyjęło formę ciekłą i powtórzyć cały proces.

Termofor – gdzie kupić?

Najlepsze termofory znajdziesz na Ceneo.pl. Przejrzyj oferty różnych sklepów i znajdź idealny produkt dla siebie!

Autorka: Olga Wacholc