Data modyfikacji:

Test routera Keenetic Runner 4G 

Keenetic Runner 4G to kompaktowy router, który wyróżnia się na tle konkurencji swoim autorskim systemem operacyjnym, a także kompaktowymi wymiarami. Sprawdzamy, jak urządzenie radzi sobie w codziennym użytkowaniu. Czy warto je kupić? Zobacz!
Keenetic Runner 4G

Pierwsze wrażenia 

Keenetic to marka specjalizująca się w budowie sieci bezprzewodowych dla domu oraz przedsiębiorstw. Unikalne rozwiązania oraz zaawansowane oprogramowanie sprawiają, że otrzymujemy funkcjonalny i niezawodny sprzęt. Na testy otrzymaliśmy router Keenetic Runner 4G przeznaczony głównie do użytku domowego. 
Urządzenie po wyjęciu z pudełka prezentuje się naprawdę dobrze. Obudowa jest solidnie wykonana i tutaj trudno doszukać się jakichkolwiek minusów. Wymiary 159 mm × 110 mm × 29 mm uznajemy za kompaktowe. Router w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Waga 236 gramów również jest świetnym wynikiem. Jeśli nie chcesz, aby router zajmował w domu dużo przestrzeni, to Keenetic Runner 4G spełnia to założenie. 
Obudowa została wyposażona w cztery porty Ethernet, a także slot na kartę SIM. To ogromna zaleta, ponieważ użytkownicy korzystający z mobilnego internetu od operatora sieci komórkowej mogą w łatwy sposób rozesłać sygnał Wi-Fi w pomieszczeniu. 
Przygotowanie urządzenia do działania jest dziecinnie proste. Wystarczy podłączyć router do zasilania, a następnie połączyć się z siecią Wi-Fi. Na spodzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje. Aby ułatwić ten proces, producent przygotował naklejkę z kodem QR. Wystarczy ją zeskanować, aby połączyć się z punktem dostępowym. 
Aby Keenetic Runner 4G był gotowy, trzeba przejść prosty proces konfiguracji. Wszystkie wskazówki są w języku polskim, a na dodatek mamy również obrazki, które ułatwiają całą procedurę. Wystarczy określić, w jakim trybie router ma pracować, a następnie przejść do wyboru strefy czasowej, nazwy punktu oraz ustawienia hasła. Nawet kompletny laik poradzi sobie z tym zadaniem bez najmniejszego problemu.
Warto dodać, że przy korzystaniu z internetu mobilnego cały proces wygląda równie prosto. Nie musimy wpisywać żadnych dodatkowych informacji, router zrobi wszystko za nas. Wystarczy włożyć kartę SIM do slotu, a po około dwóch minutach Keenetic Runner 4G zapewni dostęp do sieci. 

Keenetic Runner 4G ma ogromne możliwości konfiguracji 

Pod obudową znajdziemy procesor MediaTek MT7628N, 128 MB pamięci RAM oraz 32 MB pamięci flash. Router działa w standardzie Wi-Fi N300, a Wi-Fi działa na częstotliwości 2,4 GHz, osiągając maksymalnie 300 Mb/s.
Router ma także wbudowany modem LTE Qualcomm Snapdragon X5 i sieć komórkowa maksymalnie może osiągnąć szybkość 150 Mb/s. Jest to wystarczająca konfiguracja, aby zapewnić użytkownikowi stały i szybki dostęp do sieci. Przewagą tego modelu nad konkurencyjnymi jest przede wszystkim system operacyjny KeeneticOS. Dzięki niemu możemy wyciągnąć z routera znacznie więcej. 
Router może być obsługiwany z poziomu przeglądarki lub dedykowanej aplikacji na urządzenia z systemem iOS lub Android. KeeneticOS został podzielony na cztery segmenty. Pierwszy dotyczy internetu i możemy tutaj ustawić połączenia przewodowe, sprawdzić konfigurację modemu 3G/4G czy wprowadzić własne zmiany w sieci Wi-Fi.
W tej sekcji trzeba zwrócić szczególną uwagę na dwa elementy. Pierwszą jest opcja stworzenia wirtualnej sieci prywatnej, czyli popularnego VPN. Mamy tutaj do wyboru protokoły OpenVPN, IPsec oraz PPTP. Druga funkcja to ustawianie priorytetów połączeń dla poszczególnych urządzeń. W ten sposób możesz organizować połączenia i dostosować przepustowość do potrzeb każdego z domowników.
Urządzenie może automatycznie zarządzać ruchem. W momencie pobierania plików i oglądania filmów na telewizorze router rozdysponuje prędkością internetu, aby cała przepustowość nie była zarezerwowana wyłącznie dla jednego urządzenia. Dzięki temu można oglądać ulubione filmy bez obawy o jakiekolwiek opóźnienia. 
Zużycie i ograniczenie danych ma funkcję ustawienia ostrzeżenia o przekroczeniu limitu. Gdy licznik ruchu osiągnie ustalony limit, wówczas dioda LED zacznie migać. Istnieje także możliwość powiadomienia o przekroczeniu za pośrednictwem SMS-a. To szczególnie przydatne dla osób korzystających z mobilnego internetu, który ma ograniczony pakiet danych. 
W zakładce Moje Sieci i Wi-Fi znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące połączonych urządzeń. Sieć możemy również podzielić na segment Dom oraz Gość i ustawić dla nich inne reguły.
Keenetic Runner 4G ma możliwość pracy w systemie siatkowym Wi-Fi. Jeżeli masz w domu inne urządzenia od producenta, to możesz ustawić ten router w trybie wzmacniacza sieci. W dużych domach, gdzie sygnał nie jest wszędzie odpowiednio mocny, to rozwiązanie będzie wprost idealne. 

Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa 

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne, dlatego producent poświęcił dużo uwagi na ten element w routerze. Filtr treści zawiera kilkanaście gotowych ustawień, które m.in blokują reklamy, dostęp do stron phishingowych, spamu czy złośliwego oprogramowania.
Profile obejmują także blokadę treści dla dorosłych. Każdy z profili filtrowania treści może być przypisany do konkretnego urządzenia połączonego z routerem. To pozwoli na ustalenie reguł dla urządzeń, z których korzystają najmłodsi użytkownicy. Możliwości personalizacji są ogromne i to bez wątpienia jest jedna z najmocniejszych stron routera Keenetic Runner. 

Router 4G w codziennym użytkowaniu 

Keenetic Runner 4G w codziennym użytkowaniu spisywał się bez zarzutu. Deklarowane przez producenta prędkości były osiągalne, choć należy zaznaczyć, że router w połączeniu przewodowym jest ograniczony tylko do 100 Mb/s. Internet mobilny działa dobrze i deklarowane 150 Mb/s można osiągnąć, choć czasami zależne jest to od pory dnia. Dla użytkowników korzystających z tego typu połączenia jest to dobra wiadomość.
Pozytywne wrażenie zrobił system operacyjny, który rzeczywiście działa bardzo sprawnie i jest dostępny całkowicie w języku polskim. Wszystkie funkcje są pokazane w sposób bardzo przejrzysty, a dodatkowe wyjaśnienia ułatwiają konfigurację.
Pozytywnym zaskoczeniem są także regularne aktualizacje systemu. Producent cały czas ulepsza swój produkt i za to należy mu się pochwała. Aktualizacje są wykonywane automatycznie, a sam użytkownik może wskazać, jaka pora dnia jest najlepsza na przeprowadzenie instalacji. 
Czy ten model ma jakieś minusy? Z pewnością brak obsługi dwupasmowej 2,4 GHz i 5 GHz dla niektórych użytkowników może być pewną przeszkodą. Sam router przy dostępie do bardzo szybkiego internetu może okazać się niewystarczający. Router nie ma na wyposażeniu portów USB, co uniemożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń. Wymagający użytkownicy powinni zwrócić swoją uwagę w stronę modelu Keenetic Titan, który ma wszystkie funkcje, których zabrakło w routerze Runner. 

Czy warto kupić router Keenetic Runner 4G? 

Keenetic Runner 4G jest solidnym routerem. Dla rodziców będzie to świetne narzędzie do zarządzania urządzeniami, z których korzystają ich pociechy. Dostęp do mobilnego internetu jest bez dwóch zdań ogromnym plusem. Jeśli zamierzasz korzystać z tej formy dostępu do internetu, to Keenetic Runner 4G będzie dla ciebie idealny.
Dodatkowo mając w domu inne urządzenia tego producenta, będzie można stworzyć własną sieć. Wszystko działa bez zarzutu i może być skonfigurowane w mgnieniu oka. Na koniec warto wspomnieć, że Keenetic na swój produkt udziela 3 lat gwarancji, co także wyróżnia go na tle konkurentów. 
Keenetic Runner 4G – specyfikacja: 
  • Procesor: MediaTek MT7628N 575 MHz
  • Pamięć RAM: 128 MB 
  • Pamięć flash: 32 MB 
  • Standard Wi-Fi: N300
  • Anteny: 5 dBi 
  • Porty Ethernet: 4x 100 Mb/s
  • Modem 3G/4G LTE Qualcomm Snapdragon X5 
  • Szybkość sieci: 150 Mb/s 
  • Gniazdo na kartę micro-SIM 
  • Routing IPoE / PPPoE: do 95 Mb/s 
  • Trasowanie L2TP/PPTP: do 95 Mb/s 
  • Maksymalna prędkość sieci: do 150 Mb/s
  • Obsługiwane pasma: FDD-LTE B1 / B3 / B7 / B8 / B20 (2100/1800/2600/900/800 MHz) / TDD-LTE B38 / B39 / B40 / B41 (2600/1900/2300/2500 MHz) / DC-HSPA + / HSPA+ / HSPA / HSDPA / HSUPA / WCDMA B1 / B8 (2100/900 MHz)
Artykuł sponsorowany
Zdjęcia: Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.