Data publikacji:

Toster a opiekacz. Czym się różnią? Który wybrać?

Kanapki na ciepło to niezawodny pomysł na szybkie śniadanie. Tylko w czym je przygotować? Zarówno opiekacz, jak i toster mają swoich zwolenników, a rozstrzygnięcie sporu byłoby trudne. Wyjaśnimy więc, jakie są różnice pomiędzy tosterem a opiekaczem, a także jak działają oba urządzenia. Sprawdź, który sposób na przygotowywanie grzanek lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
toster a opiekacz

Toster a opiekacz – czym się różnią?

Mimo że terminy toster i opiekacz używane są często zamiennie, w rzeczywistości opisują dwa zupełnie różne urządzenia, których nie sposób ze sobą pomylić. Nie dość, że różnią się budową i zasadą działania, to w gruncie rzeczy służą też do przygotowywanie innego rodzaju chrupkich kanapek.
Toster to urządzenie służące do opiekania pojedynczych kromek chleba, które wsuwa się do szczelin urządzenia. Zazwyczaj tostery mają miejsce na dwie kromki, ale dostępne są również tostery na cztery kawałki chleba oraz tostery przelotowe, stosowane w gastronomii. W każdym przypadku toster opieka kromkę z dwóch stron, nadając jej chrupkość oraz rumianą barwę.
Ruszt, w którym przygotowuje się pieczywo, jest stosunkowo wąski, dlatego zmieszczą się jedynie cienkie kromki. Po upłynięciu wybranego czasu samoczynnie wyskakują one do góry, a toster wyłącza się automatycznie. Niektóre modele tosterów mają także dodatkowy ruszt nakładany na górę, który pozwala podgrzać bułkę, croissanta lub kawałek ciasta.
Opiekacz do grzanek wygląda natomiast zupełniej inaczej i przypomina raczej elektryczny grill z klapką. Można w nim przygotować zarówno pojedyncze kromki chleba, jak i zapiec całe kanapki ze składnikami w środku. Grzanki z serem opiekane są jednocześnie z dwóch stron za pomocą płyt pokrytych nieprzywierającym materiałem, najczęściej teflonem.
Większość opiekaczy ma formę mieszczącą dwie kanapki i dzielącą je na dwa trójkąty. Sandwich toster, bo tak czasem nazywany jest opiekacz, może mieć także dodatkowe funkcje.

Co wybrać – toster czy opiekacz do grzanek?

Które z tych urządzeń wybrać? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju kanapki zamierzasz przygotować. Toster podpieka samo pieczywo, zatem nakładane na kromkę składniki nie są podgrzewane. Dzięki temu można przyrządzić m.in. pyszne kanapki z masłem orzechowym, dżemem, sałatą lub innymi składnikami, które po podgrzaniu mogłyby stracić swój smak lub konsystencję.
Opiekacz do kanapek jest zaś lepszym wyborem, jeśli chcesz przygotować zapiekane kanapki z mozzarellą, żółtym serem lub serem pleśniowym. Gorące składniki wzbogacają aromat, czego najlepszym przykładem jest podpieczona wędlina. Pamiętaj też, że w opiekaczu można również opiec grubsze kawałki pieczywa, np. bułki, a dodatkowo świetnie nadaje się on do uratowania wczorajszego pieczywa. W tosterze najlepiej sprawdza się natomiast pieczywo tostowe lub cienko krojony chleb.

Opiekacz 3 w 1 – jakie ma funkcje i kiedy warto go wybrać?

Jaki opiekacz do grzanek kupić? Oprócz tych najprostszych, jednofunkcyjnych, dużą popularnością cieszą się urządzenia 3 w 1. Opiekacz z wymiennymi wkładami ma dodatkowe płyty: grillową oraz do gofrów. Pierwsza z nich pozwoli Ci przyrządzić również innego rodzaju zapiekane potrawy, np. panini, quesadillę, tortillę czy burrito. Dodatkowo na grillu możesz przygotować mięso, ryby czy warzywa.
Opiekacze 3 w 1 nie mają niestety regulacji wysokości pokrywy, jak klasyczne grille elektryczne, przez co opiekanie grubszych składników jest niemożliwe, jednak i tak mają sporo zalet. Plusem są płytki do przygotowania domowych gofrów, które mogą być podstawą licznych deserów oraz słodkich śniadań. Funkcja gofrownicy wymaga jednak nieco większej mocy urządzenia. Minimum to 900 W, ale najlepszy opiekacz 3w1 będzie miał moc 1200 W lub większą.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik