Data modyfikacji:

Opiekacz 3 w 1: ranking polecanych produktów

Gorące tosty, grillowane mięsa i gofry jak znad morza – to wszystko możesz przygotować przy pomocy jednego urządzenia. Jak jednak wybrać dobry opiekacz 3 w 1? Wyjaśniamy, jakie parametry opiekacza do kanapek mają znaczenie. Sprawdź też nasz ranking najpopularniejszych opiekaczy 3 w 1.
opiekacz

Opiekacz, gofrownica, grill – 3 w 1

Połączenie tych trzech funkcji ma sens. W każdym urządzeniu chodzi przecież o to, by grzałka równomiernie podgrzała pożywienie z dwóch stron. Różnią się one jedynie kształtem wkładki. Opiekacz 3 w 1 ma wymienne wkładki, więc nadaje się nie tylko do przyrządzania gorących kanapek, ale i wielu innych potraw. Aby jednak zastąpił gofrownicę czy osobny grill elektryczny, musi mieć jednak odpowiednią moc oraz budowę. W internecie znajdziesz wiele urządzeń 3 w 1, które jedynie imitują prawdziwe wersje. Przyrządzenie w nich pysznych gofrów lub idealne wysmażenie mięsa jest wręcz niemożliwe.

Jaka moc opiekacza do kanapek 3 w 1?

Wysoka moc opiekacza nie tylko przyspiesza przygotowywanie potraw, ale w niektórych przypadkach jest wręcz konieczna. Wiele składników należy obrabiać na bardzo gorącej powierzchni grzewczej – w innym przypadku staną się gumowate i niesmaczne. Najtańsze opiekacze mają zaledwie 500 W, która ledwo starczy do przyrumienienia chleba.

Do przygotowania słodkich i słonych przekąsek oraz dań warto użyć opiekacza o większej mocy, przynajmniej 800 W. Im wyższa moc, tym większe możliwości urządzenia. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na nagrzewaniu się płyt grzewczych oraz przygotowywaniu posiłków. Bez obaw, rachunki za prąd wcale nie będą wyższe. Oczywiście nie zawsze konieczne jest ustawienie maksymalnej mocy, ale dobre opiekacze 3 w 1 mają stosowną regulację.

Opiekacz 3 w 1 z regulacją temperatury

Najmocniejsze modele opiekaczy 3w1 osiągają szczytową moc rzędu 4,5 kW. To tyle, ile zużywa dobry piekarnik. W domowych warunkach taka moc jest zdecydowanie zbyt duża i może być obciążeniem dla instalacji, ale opiekacz o mocy 1000-2000 W sprawdzi się bardzo dobrze. Ważne jest jednak to, by urządzenie miało wbudowany termostat oraz regulację temperatury. Dzięki temu przygotujesz również potrawy delikatne, które należy przyrządzać w niższej temperaturze.

Ważne parametry opiekacza 3 w 1 z rankingu – na to warto zwrócić uwagę

Rodzaj powłoki

Dostępne są powłoki teflonowe oraz ceramiczne. Ceramika cechuje się większą odpornością na zarysowania i uszkodzenie. Teflon lepiej zapobiega przywieraniu potraw, ale po zdrapaniu powłoki płyty opiekacza nie mogą być dalej używane.

Regulacja wysokości

Funkcja ta umożliwia opiekanie również wyższych kanapek lub mięs. Regulacja wysokości pokrywy przydaje się m.in. podczas zapiekania panini lub grillowania wysokich steków.

Wielkość urządzenia

Dostępne są zarówno niewielkie opiekacze na dwa tosty, jak i duże urządzenia multifunkcyjne. Jeśli zamierzasz korzystać często z funkcji grilla, wybierz większy model.

Rodzaj wymiennych wkładek

W zestawie z opiekaczem 3 w 1 z znajdziesz trzy rodzaje wkładek: do kanapek, gofrów oraz grillową.

Łatwość czyszczenia

Aby czyszczenie opiekacza nie przysparzało problemu, sprawdź, czy można czyścić jego wkładki w zmywarce. Zwróć uwagę też na to, czy urządzenie nie ma zakamarków, w których mogłyby gnieździć się okruszki.

Włącznik czasowy

Najtańsze urządzenia włącza się poprzez włożenie wtyczki do gniazdka. To mało wygodne rozwiązanie. Upewnij się, że opiekacz wyposażony jest we włącznik. Największe bezpieczeństwo użytkowania zapewni włącznik czasowy.

Zawiasy 180 stopni

Nie wszystkie potrawy trzeba grillować jednocześnie z dwóch stron. Dzięki rozkładanej pokrywie zyskasz dodatkową powierzchnię grzewczą.

Pojemnik na przewód

Jeśli zamierzasz odłączać urządzenie od prądu, dużym ułatwieniem będzie pojemnik na przewód.

Ociekacz na olej

Niektóre opiekacze mają konstrukcję odprowadzającą olej w trybie grillowania. Do zestawu dołączony jest pojemnik na wytopiony olej. Dzięki takiemu rozwiązaniu potrawy są zdrowsze i mniej kaloryczne.

Pionowe przechowywanie

Przestrzeń na blacie roboczym w niewielkich kuchniach jest na wagę złota. Aby jej nie zajmować, wybierz opiekacz z funkcją pionowego przechowywania. Dzięki temu będzie cały czas gotowy do pracy.

Nienagrzewający się uchwyt

Zarówno uchwyt, jak i obudowa opiekacza nie powinny się nagrzewać. W najtańszych modelach obie części nie tylko są gorące, ale potrafią się stopić podczas przygotowywania posiłków.

Opiekacz 3 w 1 – jaki wybrać? Funkcja automatycznego smażenia

W klasycznych opiekaczach kontrola nad czasem i temperaturą grillowania spoczywa na użytkowniku. Co powiesz jednak na automatyczny dobór ustawień? Najlepsze opiekacze z funkcją grillowania mają wbudowane programy służące do przygotowywania ryb, steków, burgerów, panini, kiełbasy, wieprzowiny czy owoców morza. Urządzenie automatycznie wykryje liczbę produktów, a wskaźnik poziomu wysmażenia pozwoli ci przygotować potrawę tak, jak najbardziej lubisz. Ceny inteligentnych opiekaczy 3 w 1 rozpoczynają się od ok. 500 zł.

Opiekacz do kanapek 3 w 1 – ranking TOP 10

Autor: Szymon Sonik