Data modyfikacji:

Touchpad nie działa? Zobacz, co zrobić

Sprawny touchpad to podstawa obsługi laptopów, dzięki której możliwe jest wskazywanie poszczególnych pozycji w systemie operacyjnym. To właśnie ten panel dotykowy pełni funkcje popularnej myszki i najczęściej używany jest zamiast niej. Niestety niekiedy się zdarza, że touchpad nie działa. Często oznacza to, że system po prostu się zawiesił. Wówczas pomaga restart komputera. Bywa również tak, że nawigowanie za pomocą podpiętej myszki lub klawiatury jest możliwe, a niesprawny jest tylko touchpad. Jakie mogą być wówczas przyczyny tego stanu oraz co zrobić, by przywrócić sprawność tej funkcji?
touchpad nie działa

W jaki sposób działa touchpad?

Touchpad znajduje się poniżej klawiatury w zasięgu dłoni i ma powierzchnię zazwyczaj 30–50 cm2. Składa się z przycisków oraz płytki dotykowej. W nowych modelach laptopów zazwyczaj występują touchpady jednoelementowe, gdzie przyciski wbudowane są w ich powierzchnię. Wyjątek stanowią touchpady w produktach marki Apple, które wyposażone są w jeden przycisk.
Płytka dotykowa pokryta jest specjalnymi czujnikami, które rejestrują położenie palca oraz kierunki i odległości jego przesunięcia, co odpowiada ruchowi kursora na monitorze. System ten połączony jest z płytą główną taśmą sygnałową. Cały element jest bardzo wrażliwy zarówno na wilgoć, jak i wszelkie urazy mechaniczne.
Przeczytaj także, co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie

Dlaczego touchpad nie działa?

Jedną z przyczyn niedziałającego touchpada mogą być nieaktualne sterowniki lub spowodowanie ich przypadkowego usunięcia. Wówczas kursor bywa zupełnie niewidoczny, zacina się lub czasowo znika. Zanim jednak przydatne będzie sprawdzenie i zaktualizowanie oprogramowania, warto dokładnie sprawdzić, czy na touchpadzie nie znalazła się kropla wody lub nie doszło do wywarcia na nim zbyt dużego nacisku. Jeżeli został zamoczony, wówczas touchpad po dokładnym osuszeniu powinien wrócić do pracy samoistnie. W przeciwnym wypadku niezbędna może okazać się wizyta w serwisie. 

Jak naprawić touchpad?

Kiedy nie działa touchpad w laptopie, w pierwszej kolejności warto wykonać jedną z trzech poniższych czynności. Najpierw należy wejść w menu Start i odnaleźć Menadżera urządzeń oraz wybrać z dostępnej listy Touchpad lub Płytę dotykową. Następnie w menu Sterownik zaznaczyć pole Aktualizuj sterownik. Jeżeli system nie da rady wykonać zadania, należy znaleźć i pobrać go ze strony producenta.
Inną opcją jest odinstalowanie sterownika w Menadżerze urządzeń i ponowne uruchomienie komputera. Prawdopodobnie system sam zasugeruje wtedy instalację właściwych plików i rozpocznie ten proces. Trzecią opcją jest ręczna aktualizacja sterownika i zaznaczenie opcji Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na komputerze oraz wybranie pola Mysz zgodna z HID. W kolejnych krokach należy postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami.
Jeżeli powyższe metody zawiodą, warto wyłączyć i ponownie włączyć touchpad za pomocą wciśnięcia jednocześnie klawiszy FN + F6 (niekiedy F7 lub F8). Można to zrobić również w inny sposób, czyli wchodząc w Urządzenia, następnie Mysz i płyta dotykowa, Dodatkowe opcje myszy oraz pole Wyłącz.
Można również zastosować bardziej skomplikowane, ale często skuteczne rozwiązanie, polegające na zresetowaniu BIOS-u. W tym celu należy przejść do systemu BIOS, następnie wybrać Main, Touchpad, Zapisz ustawienia oraz Restart. Zdarza się również, że kiedy touchpad nie działa, wystarczy wykonać reset komputera, czyli uruchomić go ponownie, wchodząc w menu Start.
Zdjęcie: Farknot/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!