Data publikacji:

Jakie są typy ładowarek do telefonów?

Obecnie smartfon towarzyszy nam nieprzerwanie przez cały dzień. Wykorzystujemy go do pracy, ale także podczas wypoczynku. Aby jednak być pewnym, że telefon będzie zawsze gotowy do pracy należy pamiętać o jego regularnym ładowaniu. Jeśli interesują cię typy ładowarek oraz nowinki technologicznie w tym zakresie, zapraszamy do lektury.
typy ładowarek

Typy ładowarek do telefonów

Technologia bez wątpienia gna do przodu, także w zakresie sposobów na ładowanie naszych smartfonów. Sprawdź, jakie rodzaje ładowarek do telefonu są obecnie dostępne.

Ładowarka sieciowa

Jest to najczęściej spotykany typ ładowarek, z którym z pewnością miałeś już styczność. Tego typu urządzenia podłącza się do gniazdka sieciowego. Aby naładować urządzenie, używa się kabla USB, który łączy ładowarkę sieciową z urządzeniem mobilnym.

Ładowarka bezprzewodowa

Inaczej tego typu sprzęt nazwać można ładowarką indukcyjną, gdyż wykorzystuje ona zjawisko indukcji magnetycznej. W tego typu urządzeniu umieszczona jest cewka elektromagnetyczna przez którą przepływa prąd generujący pole magnetyczne. Taką samą cewkę posiada telefon z ładowaniem indukcyjnym, który dzięki niej przekierowuje prąd z ładowarki bezprzewodowej do baterii. 

Ładowarka samochodowa

Powyższy typ urządzenia pozwala na naładowanie telefonu przy wykorzystaniu gniazda zapalniczki w samochodzie. Najlepsza ładowarka samochodowa to doskonała opcja dla osób, które spędzają długie godziny w samochodzie bądź nie chcą, aby w czasie działania nawigacji nagle padł im telefon.

Ładowarka słoneczna

Inaczej zwana solarną. W celu naładowania sprzętu wykorzystuje ona panele słoneczne. Zdecydowanie nie jest to popularny sposób ładowania smartfonów, jednak jest bardzo przydatny na campingach bądź w sytuacji odcięcia podstawowego źródła zasilania.

Typy wejść ładowarek do telefonu

Bez względu na typ ładowarki, kabel USB posiada z reguły dwie wtyczki. Pierwsza z nich służy do tego, aby kabel podłączyć do źródła zasilania (USB-A), natomiast druga jest podpinana do smartfona. Z reguły właśnie z tą drugą możemy mieć problem, szczególnie jeśli mamy niestandardowe wejście i zapomnieliśmy wziąć ze sobą ładowarkę, a nikt z naszych znajomych nie posiada takiego samego wejścia do telefonu.
Na szczęście ten problem zniknie już w 2024 roku, gdyż Unia Europejska zdecydował, że to właśnie od tego roku obowiązkowym portem wejścia do telefonu będzie port USB-C. Jednak do tego czasu na rynku znajduje się kilka portów do telefonów, a mianowicie:
 • Lightning – jest to typ wejścia ładowarek do urządzeń Apple’a, czyli m.in. do iPhone'ów czy iPadów. Owa wtyczka jest dwustronna, dość mała oraz płaska;
 • USB-C – jest to najpopularniejszy port, używany w najnowszych modelach smartfonów, choćby przez takie firmy jak Nokia, Motorola, LG, Samsung czy Xiaomi. To właśnie ten port będzie uniwersalnym wejściem od 2024 roku. Posiada on płaski kształt z zaokrąglonymi brzegami, może być podłączony każdą ze stron;
 • micro-USB – standard spotykany już coraz rzadziej w urządzeniach takich jak smartfony, tablety czy czytniki. Jego kształt jest trapezoidalny i może być podpięty do telefonu tylko jedną stroną.
 • Co zrobić, gdy nie mamy przy sobie ładowarki?

  Bez względu na to, jaki typ ładowarki posiadasz, na nic się ona zda, gdy nasz smartfon ma wyczerpaną baterię, a my nie mamy przy sobie ładowarki. Co możemy wtedy zrobić? 
  Obecnie w wielu centrach handlowych oraz miejscach użyteczności publicznej są dostępne automaty ładujące bądź ławki, do których można podpiąć ładowarkę. Są to najczęściej opcje darmowe, które nieraz mogą uratować nas z trudnej sytuacji. Alternatywą jest także powerbank, a więc mobilna ładowarka baterii, którą można naładować wszelki sprzęt elektroniczny typu smartfon czy tablet. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Honorata Pitura