Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza ładowarka samochodowa?

Smartfony są obecnie nierozłącznymi elementami podróży samochodem. Służą za odtwarzacz muzyki, oglądanie filmów, zestaw głośnomówiący czy nawigację. Ich żywotność jest ograniczona, dlatego podczas dalekich wyjazdów niezbędne jest ich ładowanie. Jest to możliwe dzięki ładowarkom samochodowym. Są to niewielkie wtyczki zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej, które pozwalają podłączyć odpowiednie przewody ładujące i podładować baterię w naszym telefonie. Jaka jest najlepsza ładowarka samochodowa i jak wybrać odpowiednią dla siebie?
Man driving car on road trip with two phones charging

Najlepsza ładowarka samochodowa

Zanim zdecydujemy, jaka ładowarka samochodowa jest najlepsza, zapoznajmy się z ich rodzajami. Najpopularniejszym modelem jest ładowarka samochodowa przewodowa. Jest to wtyczka do gniazda zapalniczki pojazdu, którą łączymy z telefonem za pomocą przewodu przeznaczonego do ładowania. Jest prosta w budowie i w obsłudze, a ponad to pasują do każdego telefonu. Wszystko zależy od przewodu ładowarki, jednak wyjścia z ładowarki samochodowej są uniwersalne i dopasowane do standardowych ładowarek przewodowych.
Ładowarki przewodowe mogą być pojedyncze lub kilkuprzewodowe. Pojedyncza oznacza, że możemy do niej podłączyć jeden przewód ładujący. Najlepsze są wieloprzewodowe ładowarki samochodowe, które pozwalają na ładowanie jednocześnie kilku urządzeń. Może to być przydatne, aby naładować telefony wszystkich podróżujących w tym samym czasie lub, poza telefonem, podtrzymać baterię powerbanku czy tabletu.
Innym rodzajem są ładowarki indukcyjne. Ładowanie przy pomocy tego urządzenia odbywa się poprzez specjalną płytkę indukcyjną. Nie pasuje ono jednak do wszystkich telefonów. Aby ładowarka indukcyjna działała prawidłowo, nasz smartfon musi posiadać możliwość ładowania indukcyjnego i specjalny moduł umożliwiający taki proces. Ładowarki indukcyjne, jeżeli telefon na to pozwala, są bardzo wygodne i komfortowe. Ładowanie indukcyjne nie wymaga użycia przewodów ładujących, co znacznie zwiększa komfort użytkowania i nie generuje problemów spowodowanych zbyt krótkim kablem do ładowania . Jej wadą jest to, że telefon musi stale przylegać do płytki, aby się ładował. Jego użytkowanie jest możliwe po przerwaniu procesu ładowania baterii, co nie jest konieczne, w przypadku podłączenia przewodowego.
Inne rodzaje ładowarek samochodowych bazują na powyższych systemach ładowania, jednak mają dodatkowe funkcje. Spotyka się ładowarki samochodowe w zestawie z transmiterem FM, który pozwala radiowo podłączyć telefon z urządzeniem multimedialnym w samochodzie. Jest to zdecydowanie polecane połączenie dla osób, które nie mogą połączyć swojego smartfona z komputerem w samochodzie, a dodatkowo chcą mieć go naładowanego. Inne funkcje ładowarek samochodowych to możliwość przesyłania danych i łączenia telefonu z multimediami w pojeździe. Pozwala to nie tylko na ładowanie smartfona, ale również sterowanie z jego pozycji radiem samochodowym, rozmowy przez samochodowy zestaw głośnomówiący, nawigację czy odtwarzanie muzyki.

Jak wybrać najlepszą ładowarkę?

Aby wybrać najlepszą dla siebie ładowarkę, musimy odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, czego od niej oczekujemy. Czy ma służyć nam tylko do ładowania telefonu, czy może również do łączenia go z samochodem? Poza własnymi potrzebami warto zwrócić również uwagę na parametry ładowarek samochodowych. Są to przede wszystkim parametry elektryczne oraz bezpieczeństwa, czyli przeciwprzeciążeniowe.
Najlepsze są ładowarki z funkcją szybkiego ładowania, czyli te o wysokim natężeniu prądu. Dobra ładowarka, poza ochroną przeciwprzeciążeniową, powinna być odporna termicznie, przeciwpożarowo oraz przeciwzwarciowo. Łącząc ze sobą wszystkie te elementy oraz własne potrzeby, wybierzmy możliwie najlepszą dla nas ładowarkę samochodową, która bez wątpienia spełni wszystkie oczekiwania i sprawi, że podróż będzie bardziej komfortowa, a przede wszystkim z naładowaną baterią.
Zdjęcie: Envato Elements