Data publikacji:

Jaki adapter Bluetooth do samochodu?

Nie potrzeba specjalnego systemu audio, by słuchać w samochodzie muzyki z telefonu. Dobrej jakości połączenie zapewni ci adapter Bluetooth, który gwarantuje lepszy dźwięk niż zwykły transmiter FM. Jaki adapter Bluetooth do samochodu wybrać i w jaki sposób go podłączyć?
jaki adapter bluetooth do samochodu

Czym jest adapter Bluetooth AUX?

Adapter Bluetooth to w dużym skrócie moduł, który rozbudowuje możliwości innego urządzenia o łączność Bluetooth. Adaptery Bluetooth w formie niewielkiej wtyczki USB pozwalają więc wzbogacić komputery PC lub starszego typu laptopy o łączność Bluetooth. W przypadku samochodu mówimy jednak raczej o adapterach Bluetooth AUX, które pozwalają na słuchanie muzyki z telefonu poprzez samochodowe głośniki (zobacz także, kiedy się przydaje adapter Bluetooth do słuchawek). To doskonała alternatywa dla płyt CD, kart pamięci czy pendrive’ów.

Jak działa adapter Bluetooth AUX?

Bluetooth AUX można wykorzystać w każdym aucie, które wyposażone jest w gniazdko audio (AUX). Gniazdo to może znajdować się również w samym radioodtwarzaczu samochodowym. Służy ono do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku, np. odtwarzacza lub smartfona. Oczywiście telefon można podłączyć wówczas zwykłym kablem AUX, ale to średnio wygodne rozwiązanie. Adapter Bluetooth AUX sprawia, że zrobisz to bezprzewodowo, niczym w aucie z Android Auto czy CarPlay.
Aby podłączyć telefon do systemu multimedialnego samochodu, wystarczy włożyć adapter do gniazda AUX, a następnie włączyć tryb AUX. Adapter Bluetooth do radia samochodowego pokaże się wśród dostępnych urządzeń, dlatego należy go sparować z telefonem. W późniejszym czasie będzie automatycznie łączył się ze smartfonem po wejściu do auta i uruchomieniu urządzenia. Przewagą adaptera Bluetooth AUX nad transmiterem FM wpinanym do gniazda zapalniczki jest lepsza jakość dźwięku. Adapter Bluetooth łączy się z autem poprzez gniazdo audio, a zatem nie generuje też dużo strat i szumów, jak komunikujący się falami radiowymi transmiter. Dodatkowo znika ryzyko, że prowadzoną w trybie głośnomówiącym rozmowę podsłucha osoba postronna.

Jaki adapter Bluetooth wybrać?

Adapter Bluetooth do samochodu może mieć zasilanie własne lub poprzez USB. Największą popularnością cieszą się urządzenia bez wbudowanej baterii, które na stałe umieszcza się w porcie USB znajdującym się na kokpicie lub podpina do ładowarki samochodowej. Jeżeli adapter nie ma kabla z wtyczką minijack wpinaną do portu AUX, należy dokupić osobny kabel audio. Adapter z wtyczką USB nie wymaga ładowania, a zatem jest niemal bezobsługowy. Sprawdzi się jednak najlepiej w przypadku, gdy gniazdo AUX znajduje się w okolicach USB lub gniazda zapalniczki.
Jeśli jednak nie chcesz, by po kokpicie plątały się kable, lepszym rozwiązaniem może być adapter Bluetooth AUX z wbudowanym akumulatorem, np. Baseus Qiyin. Urządzenie to nie posiada żadnych kabli i jest wyjątkowo małe, dlatego nie zaburzy wyglądu kokpitu. Mimo niewielkich rozmiarów zapewnia jednak połączenie przez kilkanaście godzin, więc sprawdzi się nawet w długiej podróży. Adapter z wbudowaną baterią można także doładowywać w czasie pracy ładowarką samochodową, portem USB lub powerbankiem.

Ile kosztuje adapter Bluetooth?

W odróżnieniu od transmiterów FM już najprostsze adaptery Bluetooth brzmią dobrze. O ile na dobry transmiter FM trzeba wydać około 70–100 zł, adapter dostaniesz już za około 15 zł. Te lepsze, stworzone specjalnie z myślą o użyciu w samochodzie, to wydatek rzędu 30–50 zł. Sprawdzone i popularne modele znajdziesz w asortymencie firm Baseus i Ugreen. Odbiornik dźwięku Bluetooth AUX możesz wykorzystać nie tylko w aucie, ale i w każdym innym urządzeniu wyposażonym w gniazdo AUX, np. wieży stereofonicznej, boomboxie czy słuchawkach, przekształcając je w urządzenia działające bezprzewodowo.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik