Data publikacji:

USB 3.0 vs 3.1. Czym się różnią?

Dokonując zakupu nowego dysku zewnętrznego, pendrive’a lub innego osprzętu komputerowego w opisie produktów zetkniesz się z pojęciami, takimi jak USB 3.0 czy 3.1. O ile prawie wszyscy wiemy, czym są kable i złącza zbudowane w oparciu o technologią USB, dla większości z nas tajemnicą pozostaje jednak to, czym tak naprawdę różnią się różne wersje standardu. Dzięki naszemu artykułowi poznasz najważniejsze cechy USB w wersji 3.0 i 3.1.
usb 3.0

Co to jest USB?

Na samym początku warto wytłumaczyć sobie, czym tak naprawdę jest USB. Standard USB (ang. Universal Serial Bus) został opracowany przez konsorcjum firm technologicznych w połowie lat 90. Celem jego wprowadzania było ułatwienie życia konsumentom oraz wytwórcom elektroniki i stworzenie uniwersalnej metody podłączenia zewnętrznych urządzeń do komputerów PC.
Przed pojawieniem się USB, właściciele komputerów musieli zmagać się z niezliczonymi przejściówkami pomiędzy różnymi gniazdami i wtyczkami oraz problemem niekompatybilnego sprzętu. Standard USB określa więc metody zasilania i transmisji danych oraz komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami, za pomocą uniwersalnego kabla i wtyczek. Dis z powodzeniem wykorzystuje go nie tylko sprzęt PC, ale także wszelkiego rodzaju urządzenia mobilne, a nawet sprzęt AGD i RTV.

Standardy USB

Przez lata regularnie opracowywane są kolejne wersje technologii USB, które pozostają jednak całkowicie wstecznie kompatybilne, jeżeli fizycznie możemy je podpiąć do portu lub wykorzystać w tym celu przejściówkę. Dzięki temu do najnowszego laptopa bez problemu podłączymy nawet kilkunastoletni pendrive. Musimy podkreślić, że nie należy mylić standardów USB z rodzajami i kształtami portów USB, bowiem nawet identycznie wyglądające kable i wtyczki nie zawsze będą poprawnie współpracować ze sobą.

USB 3.0 vs 3.1 – najważniejsze różnice

Standard USB 3.0 został przedstawiony oficjalnie w 2008 roku, chociaż zanim stał się powszechnie wykorzystywany minęło kilka lat. Wspierające go urządzenia mogą transferować dane z prędkością do 5 Gbit na sekundę. Standardowe porty USB 3.0 odznaczają się też charakterystycznym niebieskim kolorem we wnętrzu, dzięki temu można je łatwo i szybko rozpoznać na już na pierwszy rzut oka. Standard USB 3.1 zaprezentowany został z kolei w 2013 roku, umożliwia on transfer danych z dwukrotnie wyższą przepustowością do 10 Gbit na sekundę.
Nowszy standard jest więc polecany, zwłaszcza w przypadku przenośnych nośników pamięci. Musimy jednak pamiętać, że podłączając nowe urządzenie do wolniejszego portu, prędkość przenoszenia danych spadanie.

USB 3.0 vs 3.1 – zmiana nazwy obu standardów

W 2017 roku, wraz z oficjalnym wprowadzeniem na rynek urządzeń wspierających USB 3.2, producenci sprzętu wspólnie zdecydowali się na modyfikację nazwy poprzednich wersji technologii.
USB 3.0 zostało przemianowane na USB 3.1 Gen 1. Specyfikacja techniczna, a także maksymalna szybkość transferu danych pozostała tutaj bez zmian i wynosi 5 Gbit/s.
USB 3.1 zostało przemianowane na USB 3.1 Gen 2. Specyfikacja techniczna, a także maksymalna szybkość transferu danych pozostała tutaj bez zmian i wynosi 10 Gbit/s.
Oznacza to, że oficjalnie USB 3.0 przestało funkcjonować na rynku pod swoją oryginalną nazwą. Jeżeli spotkamy się z tak opisanym sprzętem czy kablami, oznacza to, że zostały one wyprodukowane kilka lat temu. Teoretycznie w sklepach kupimy więc wyłącznie USB 3.1 oraz 3.2. Jeżeli zależy ci na lepszych transferach danych wybieramy urządzenia w standardzie 3.1 Gen 2 lub 3.2. Pamiętaj jednak, że po podłączeniu do portu Gen 1, prędkość przesyłu spadnie do 5 Gbit na sekundę.
Zdjęcie: Envato Elements