Data modyfikacji:

Waterpik WP-490/492 czy Waterpik WP-160 Ultra Plus - który irygator do zębów wybrać? 

Waterpik WP-492, Waterpik WP-490 i Waterpik WP-160 Ultra Plus to doskonałe irygatory do zębów występujące w wersji bezprzewodowej oraz przewodowej. W naszym teście porównujemy oba modele i odpowiadamy na pytanie, który z nich będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Dlaczego warto stosować irygator do zębów?

Irygator do zębów to doskonałe narzędzie, które uzupełnia codzienną higienę jamy ustnej. Urządzenie generuje strumień wody pod ciśnieniem, które dociera do najdrobniejszych zakamarków. Dzięki temu usuwasz pozostałości płytki nazębnej oraz resztki pokarmów.
Do naszej redakcji trafiły trzy irygatory od firmy Waterpik. Modele o oznaczeniu WP-492 (kolor czarny) i WP-490 (kolor biały) to konstrukcje bezprzewodowe, które mają zapewnić komfort podczas podróży. Po drugiej stronie mamy model WP-160 Ultra Plus, który jest irygatorem stacjonarnym, idealnym do domowego użytku. Przyjrzyjmy się urządzeniom trochę bliżej.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne

Już na pierwszy rzut oka widać, że Waterpik WP-492 czy WP-490 jest urządzeniem zdecydowanie mniejszym. Urządzenie ma wymiary 29,46 x 10,16 x 7,62 cm, a jego zbiornik ma pojemność 207 ml. Irygator ma dwustopniową regulację ciśnienia i może osiągnąć od 3,103 bara do maksymalnie 5.171 barów. W zestawie otrzymujemy 4 końcówki i przewód zasilający na USB typu A. Jako zasilacz można wykorzystać kostkę służącą do ładowania telefonu. Plusem tego rozwiązania jest także możliwość ładowania za pomocą powerbanka, laptopa czy komputera stacjonarnego. Waterpik WP-490/492 jest na tyle niewielki, że bez problemu można go schować do większej kosmetyczki czy po prostu przegrody w torbie. 
Waterpik WP-160 Ultra Plus
Waterpik WP-160 Ultra Plus
Irygator Waterpik WP-160 Ultra Plus jest zdecydowanie większy i bardziej zaawansowany. Jego wymiary wynoszą 14,22 x 13,46 x 23,09 cm. Pod względem specyfikacji urządzenie prezentuje się bardzo ciekawie. Zbiornik ma pojemność aż 651 ml, dlatego nie trzeba będzie co chwilę uzupełniać brakującej wody. Dodatkowo mamy zaawansowany, 10-stopniowy system kontroli ciśnienia w zakresie od 0.689 do 6,895 bara. 
Waterpik WP-492
Waterpik WP-492
W zestawie znajduje się aż 7 końcówek takich jak ortodontyczna, do koron, mostów, implantów, retainerów, periodontyczna, szczoteczka oraz końcówka do języka. W komplecie otrzymujemy pojemniczek na dodatkowe końcówki. Ponadto można je przechowywać w specjalnym schowku w obudowie. Urządzenie standardowo podłączamy przewodem do gniazdka elektrycznego.

Dostępne funkcje i komfort użytkowania

Waterpik WP-492 czy Waterpik WP-490 jest rzeczywiście bardzo komfortowy i bajecznie prosty w obsłudze. Tak naprawdę można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, bo zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Wprawdzie mamy tylko 2-stopniowe regulowanie ciśnienia, jednak w codziennym użytkowaniu nie stanowiło to większego problemu. Mały zbiornik idealnie sprawdzi się w podróży.
Wbudowana bateria wystarcza na kilka cykli mycia, jednak tutaj warto pamiętać o regularnym ładowaniu. Gdy poziom energii jest niski, przekłada się to na niższą wydajność. To normalne, ponieważ urządzenie nie ma pełnego zasilania i działa na podobnej zasadzie co w szczoteczkach elektrycznych. Na pewno ogromnym plusem tego irygatora jest niesamowicie cicha praca. 
Waterpik WP-492
Waterpik WP-492
Drugi irygator Waterpik WP-160 to propozycja dla wymagających użytkowników. Urządzenie ma spore rozmiary, dlatego w łazience musisz przygotować trochę więcej miejsca. Ponadto musimy zadbać o to, aby urządzenie miało dostęp do gniazdka, aby podłączyć zasilanie. Producent ciekawie rozwiązał przechowywanie końcówek, które można pomieścić w górnej części przez podniesienie pokrywy. Najlepiej schować tam najczęściej używane końcówki, a pozostałe zmieścimy do dodatkowego pudełka.
Waterpik WP-160
Waterpik WP-160
Największą zaletą tego modelu jest 10-stopniowa regulacja. W ten sposób można bardzo precyzyjnie dobrać ciśnienie. To szczególnie ważne, ponieważ nie każdy użytkownik chce korzystać z pełnego ciśnienia. Nawet przy minimalnym poziomie ciśnienia urządzenia będziesz w stanie wyczyścić zęby. Z racji tego, że mamy stały dostęp do zasilania, to irygator zachowuje wysoką wydajność przez cały czas.
Czy ten model ma jakieś minusy? Jak w każdym irygatorze stacjonarnym mamy trochę ograniczone ruchy przez dodatkowy przewód. Nie jest on na szczęście za krótki, tak że można spokojnie korzystać z irygatora. W małych łazienkach przy słabym dostępie do gniazdka problem może być już większy i wtedy warto się zastanowić, czy wersja bezprzewodowa nie będzie lepsza.
Brak mobilności i nieco większy hałas na wysokich obrotach to tak naprawdę jedyne zarzuty. Irygator Waterpik WP-160 Ultra Plus działa świetnie, a dzięki większej liczbie końcówek mamy możliwość czyszczenia na wiele różnych sposobów. 
Waterpik WP-160
Waterpik WP-160
Jakość wykonania jednego, jak i drugiego modelu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Obudowy wykonane z tworzywa są solidne, a końcówki można wymieniać w dosłownie kilka sekund po naciśnięciu jednego przycisku. Oba modele mają obracane głowice w 360 stopniach, co ułatwia czyszczenie.

Ile kosztują nowe irygatory Waterpik?

Waterpik WP-492 i Waterpik WP-490 jest wyceniony na kwotę 339 złotych, natomiast za model WP-160 Ultra Plus musimy zapłacić około 389 złotych. Różnice w cenie są niewielkie i tak naprawdę wybór powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób Ty będziesz korzystać z takiego irygatora.

Waterpik WP-492, Waterpik WP-490 czy Waterpik WP-160 Ultra Plus - który irygator będzie dla Ciebie lepszy?

Do testów otrzymaliśmy naprawdę solidne irygatory, które na co dzień sprawdzają się świetnie. Który z nich w takim razie powinieneś wybrać? Jeżeli dużo podróżujesz i chcesz mieć irygator pod ręką, to model WP-492 i WP-490 jest oczywistym i absolutnie najlepszym wyborem. Warto wziąć go pod uwagę w momencie, gdy Twoja łazienka pęka w szwach i umieszczenie dużego irygatora mogłoby być problematyczne. Taki kompromis na pewno zapewni Ci większy komfort.
Jednak należy pamiętać o tym, że irygator stacjonarny będzie miał lepsze parametry, i Waterpik WP-160 Ultra Plus jest tego doskonałym przykładem. Regulacja 10-stopniowa i duży zbiornik na wodę to argumenty, z którymi trudno dyskutować. Dzięki temu urządzeniu będziesz mógł dopasować pracę do własnych potrzeb. Osoby, które mają nadwrażliwość dziąseł lub po prostu nie preferują mocnego strumienia wody z tego modelu będą bardziej zadowolone.
Do zakupu przekonuje także bogate wyposażenie i ciekawie rozwiązane schowki. Nie można zapominać o prostej obsłudze, a także bezstopniowej regulacji. Cieszy fakt, że producent zastosował trochę dłuższe przewody, przez co łatwiej sięgnąć po irygator, nie obawiając się o to, że spadnie cała stacja dokująca. Na pewno wybierając ten model, nie będziesz rozczarowany. To urządzenie dedykowane dla wymagających użytkowników. 
Waterpik WP-492
Waterpik WP-492
Waterpik WP-492 i WP-490 specyfikacja: 
  • 4 wymienne końcówki 
  • 2 stopniowe ustawienie ciśnienia 
  • zbiornik 207 ml 
  • ergonomiczny uchwyt 
  • cicha praca 
  • obrotowa końcówka 
  • Waterpik WP-160 Ultra Plus specyfikacja: 
  • zamykany zbiornik ze schowkiem na końcówki 
  • 7 końcówek 
  • 10 stopni regulacji ciśnienia 
  • zbiornik 651 ml 
  • włącznik/wyłącznik na uchwycie 
  • obrotowa końcówka 360 
  • Zdjęcia: Bartłomiej Mazurek
    Artykuł sponsorowany
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.