Data publikacji:

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: na czym polega? Jak wykonać?

Wentylacja mechaniczna jest obecnie najbardziej wydajnym systemem, który umożliwia wymianę zużytego powietrza w domu na świeże. Wentylacje grawitacyjne, tak popularne do zeszłego wieku, bazowały na nieszczelnościach budynku, które w nowym budownictwie nie występują już w na tyle dużej skali, by umożliwić skuteczną wentylację przy pomocy starszej metody. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jak się ją montuje oraz jakie są koszty takiego przedsięwzięcia.
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Czym jest i jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jedyny słuszny wybór w przypadku domów energooszczędnych, które są doskonale uszczelnione i ocieplone. Uniemożliwia niekontrolowaną wymianę powietrza i pozwala rozpocząć oszczędzanie na ogrzewaniu. Działa dzięki wentylatorom oraz kanałom wentylacyjnym, które podłączone są do centrali. Wentylatory wtłaczają do systemu powietrze nawiewane i wywiewane. Powietrze wpuszczane do budynku musi przejść przez filtr, a następnie zostaje ogrzane w wymienniku ciepła. W późniejszym czasie jest ono dostarczane do pomieszczeń. To, które zostało już zużyte, zostaje wymieniane przez pomieszczenia generujące najwięcej zanieczyszczeń, takie jak kuchnia czy łazienka – jest kierowane do ogrzania powietrza nawiewanego, a następnie do wyrzutni, która usuwa je z budynku.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – cena

Dla domów nowych przeciętny koszt zamontowania takiej wentylacji to około 15 tysięcy złotych. Może jednak oscylować w przedziale od 12 tysięcy do około 20 tysięcy złotych. Ile może kosztować wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu? Cena tego rozwiązania jest zależna przede wszystkim od firmy, która podejmuje się realizacji zlecenia. Zazwyczaj w starym budownictwie konieczne jest zainwestowanie również w termomodernizację budynku, która sprawi, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli na generowanie oszczędności na ogrzewaniu. Wówczas do kosztów montażu wentylacji trzeba doliczyć wydatki na remont z dociepleniem, który może wynosić do 80 złotych za metr kwadratowy.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – koszty eksploatacji

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie zużywa rocznie więcej niż około 200 złotych, które trzeba przeznaczyć na koszt energii elektrycznej. Sprawia to, że jest to prawdopodobnie najbardziej opłacalne rozwiązanie w zakresie wentylacji. W finalne koszty eksploatacji tego rodzaju wentylacji wlicza się też przeglądy instalacji i okresową wymianę filtrów, jednak są to niewielkie ilości środków. W jakich sytuacjach inwestycja w nią nie ma sensu? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu, który nie jest odpowiednio zaizolowany, prawdopodobnie nie będzie działać zbyt dobrze. Jeśli podejmujemy się generalnego remontu, powinna być zwieńczeniem wszystkich pozostałych prac.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła a klimatyzacja

Klimatyzacja i wentylacja mają właściwie dwie całkowicie różne funkcje, zatem z powodzeniem można je ze sobą łączyć. Podczas gdy klimatyzator zapewnia nam chłodne i przyjemne powietrze w lecie, wentylacja dba o jego świeżość i wymianę na odpowiednim poziomie. Pod warunkiem zamontowania technologii w sposób przemyślany można liczyć na prawdopodobnie największą wydajność tych dwóch instalacji, które będą działać na zasadzie synergii. Obecnie dostępne są klimatyzatory, które w lecie chłodzą powietrze, natomiast w zimie grzeją, zatem łączenie rekuperacji z klimatyzacją jest świetnym rozwiązaniem, które zapewnia wysoki komfort przebywania w budynku.

Na co zwracać uwagę, wybierając wentylację mechaniczną?

Jak wiadomo, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to świetna inwestycja, jednak decydując się na konkretny system, warto zwrócić uwagę na kilka prostych czynników, takich jak:
  • głośność i zużycie energii – które, chociaż przeważnie nie są wysokie, powinny być możliwie jak najniższe;
  • rodzaj wymiennika ciepła – przeciwprądowy czy krzyżowy;
  • duże opory może pokonać rekuperator, czyli na jego spręż;
  • sterownik, który umożliwia wygodne ustawianie parametrów panujących w pomieszczeniu.
Oprócz tego warto zwracać uwagę na finalne koszty inwestycji, porównując oferty różnych firm. Nie wolno jednak przesadnie na tym oszczędzać – materiały muszą być dobrej jakości, ponieważ wydatek w późniejszym czasie się zwróci. Niektóre z dostępnych na rynku modeli wyposażone są w czujniki wilgotności, które samodzielnie będą uruchamiać mocniejszą wentylację w sytuacji, gdy jej poziom okaże się zbyt wysoki. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące częstotliwości wymiany lub czyszczenia filtrów.

Jak wykonuje się wentylację mechaniczną w domu?

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła rozpoczyna się od wykonania projektu. Zajmują się tym firmy, które przeprowadzają też ich wykonawstwo. Następnie dokonuje się wyboru rodzaju przewodów i systemu wentylacji mechanicznej, który odpowiada jego przyszłym użytkownikom. Szuka się miejsca na rekuperator oraz planuje prace. Do założenia wentylacji wykonuje się przewierty przez strop i typuje miejsca, w których zamontowana zostanie czerpnia i wyrzutnia. W późniejszym czasie, rozkładając kanały wentylacyjne i montując poszczególne urządzenia, trzeba jedynie trzymać się projektu, który został wykonany indywidualnie dla konkretnego domu. Warto pamiętać, że nie zaleca się montowania rekuperacji samemu, ponieważ wówczas system nie będzie objęty gwarancją oraz może zostać zamontowany w sposób, który drastycznie obniży jego wydajność.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!