Data publikacji:

Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6. Czym się różnią?

Routery są od dłuższego czasu są jednym z najważniejszych urządzeń elektronicznych w domach, biurach i obiektach usługowych, takich jak hotele czy restauracje. Instaluje się je również na pokładach statków, samolotów oraz pociągów i autobusów. Dzięki routerom możemy korzystać do woli z bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Ich producenci cały czas starają się jednak wprowadzać innowacje do ich konstrukcji, poprawiające stabilność sygnału, przepustowość przesyłu danych, a także inne parametry wpływające na komfort korzystania z Wi-Fi. W artykule omawiamy różnice pomiędzy routerami zbudowanymi w oparciu o technologię Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6, a także czy są one na tyle istotne, aby wpływały na decyzje zakupowe.
wifi 5 vs wifi 6
Szybkość transferu danych w obrębie sieci Wi-Fi, przekładającą się między innymi na to, w jakim tempie ładować będą się strony internetowe lub wyślemy i pobierzemy pliki, nie zależy wyłącznie od dostawcy telekomunikacyjnego, z którym mamy podpisaną umowę. Na wygodę użytkowania sieci wpływa również nasz router, rozdzielający otrzymywany sygnał pomiędzy wszystkimi urządzeniami podłączonymi do Wi-Fi (warto więc zainwestować w dobry mocny router).
Wydajną pracę urządzenia ogranicza wiele różnych czynników, które ogólnie możemy podzielić na czysto fizyczne oraz software’owe. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy przeszkody stojące na drodze sygnału radiowego wysyłanego przez sprzęt. Zazwyczaj jego siłę ograniczają grube stropy i ściany lub meble. Wiele zależy tutaj od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane – niektóre z nich znacznie łatwiej pochłaniają lub rozpraszają fale radiowe. Największym ograniczeniem jest jednak maksymalny zasięg anteny/anten sprzętu, a także podatność sygnału na zakłócenia wywołane przez inne sieci Wi-Fi, o co nietrudno w domach wielorodzinnych lub blokach.
Ograniczenia software’owe uzależnione są od oprogramowania urządzenia oraz jego mocy obliczeniowej. Routery pracujące w starszych standardach technologicznych nie radzą sobie z obsługą dużych ilości danych, a także wielu urządzeń jednocześnie. Mimo bardzo szybkiego łącza internetowego zauważamy w takim przypadku drobne i częste spadki w transferach, które odczuwalne są zwłaszcza, gdy np. streamujemy wideo w wysokiej rozdzielczości (np. za pośrednictwem popularnych serwisów VoD) albo bawimy się z grami online. Nie można też zapomnieć o tym, że starsze routery nie gwarantują dużego bezpieczeństwa sieci, nie szyfrują bowiem odpowiednio sygnału ani nie oferują narzędzi do lepszej ochrony naszych danych.

Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6 – co należy wiedzieć?

Z opisanymi powyżej wyzwaniami ograniczającymi przesył danych oraz funkcjonalność routerów od samego początku walczą inżynierowie oraz programiści. Kolejne przełomy technologiczne w konstrukcji routerów odzwierciedla między innymi wprowadzenie nowych standardów sieci Wi-Fi, które zwyczajowo oznaczane są cyframi.
Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 to najnowsze standardy sieci Wi-Fi, które w specyfikacji technicznej urządzeń oznaczane są również w bardziej techniczny sposób lub z pomocą skrótu literowego :
  • 802.11ac lub ac – Wi-Fi 5;
  • 802.11ax lub ax – Wi-Fi 6.
  • Podstawowa różnica pomiędzy oboma standardami odzwierciedla maksymalna prędkość przesyłania danych w obrębie sieci, a także obsługiwane częstotliwości sygnału radiowego. Urządzenia zgodne ze standardem Wi-Fi 5 teoretycznie mogą oferować transfery na poziomie 2,6 Gb/s. Dla porównania, w nowszych routerach Wi-Fi 6 wartość ta sięga 10 Gb/s.
    Standard Wi-Fi 5 korzysta z sygnału o częstotliwości 5 GHz, jest ono stabilne, co przydaje się podczas oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości, ściągania dużych plików lub zabawy z grami. Jednak wadą tego rozwiązania jest ograniczony zasięg, co odczuwamy, gdy korzystamy z sieci w domu wielorodzinnym.
    Routery Wi-Fi 6 korzystają równocześnie z częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz, zapewniając większy zasięg sieci oraz poprawiając jakość połączenia urządzeń znajdujących się w jej obrębie. Sygnał 2,4 GHz, choć jest mniej stabilny, znacznie gorzej radzi sobie z przeszkodami fizycznymi i dociera na dużą odległość od urządzenia.
    Routery Wi-Fi 6 mają również kilka dodatkowych cech, dzięki którym górują nad sprzętem poprzedniej generacji. Po pierwsze, wyposażone są w specjalny system automatycznie niwelujący zakłócenia wywołane przez inne sieci Wi-Fi znajdujące się w pobliżu sprzętu, poprzez dynamiczne poszukiwanie wolnych pasm radiowych.
    Po drugie, dzięki zaawansowanemu procesorowi i oprogramowaniu, modele tego typu są w stanie obsłużyć równocześnie kilkakrotnie więcej urządzeń, począwszy od komputerów, a skończywszy na smartfonach, tabletach czy sprzęcie AGD i RTV. Ponadto mogą dodatkowo komunikować się z nimi (tylko w modelach obsługującym taką funkcję), negocjując czas ich wybudzania, w trakcie którego będą pobierać lub wysyłać dane (np. ściągać aktualizacje oprogramowania systemowego).
    wifi 6 vs wifi 5

    Czy warto zainwestować w router Wi-Fi 6?

    Routery Wi-Fi 6 wciąż należą do rzadkości, a ich cena jest znacznie wyższa od ich odpowiedników korzystających ze standardu Wi-Fi 5. Po urządzenia tego typu najbardziej opłaca się sięgać osobom, które są w stanie wykorzystać ich potencjał. Poza komercyjnymi konsumentami (biura, firmy, placówki badawcze i edukacyjne), mogą być atrakcyjnym wyborem dla najbardziej zagorzałych graczy, właścicieli rozbudowanych systemów inteligentnego domu, które obsługują dziesiątki elementów (kamery, sensory ruchu, światła itd.), a także dla tych, którzy narzekają na zakłócenia ich sieci Wi-Fi wywoływane przez sąsiadów.
    Zdjęcie: Envato Elements