Data publikacji:

Co oznacza wilgoć w lodówce i jak się jej pozbyć?

Czy w lodówce jest wilgoć? Tak. I jest ona czymś naturalnym. Powstaje w lodówce, gdy wkładasz do niej żywność. Pod wpływem temperatury woda się skrapla i osiada wewnątrz lodówki. Ot, fizyka. Czy zatem potrzebny jest pochłaniacz wilgoci do lodówki? Dowiedz się, co oznacza wilgoć w lodówce i jak się jej pozbyć.
wilgoć w lodówce

Wilgoć w lodówce – co to jest?

Czy lodówka sama z siebie produkuje wilgoć, którą widzisz w swojej lodówce? Nie! Samo urządzenie chłodzące nie może tworzyć wilgoci. 
Jak się dzieje to, że w lodówce pojawia się wilgoć? Kropelki wody? Skropliny? Wilgoć dostaje się do urządzenia poprzez żywność (słoiki, butelki, opakowania, które wkładasz do jej wnętrza) lub za przyczyną warunków otoczenia. Co dalej? Pod wpływem niskiej temperatury para wodna skrapla się elementach wyposażenia chłodziarki. Tak powstaje wilgoć w chłodziarce.

Co oznacza wilgoć w lodówce i jak się jej pozbyć?

Nie ma tu większych powodów do obaw. Skropliny lub para wodna na szklanych półkach lub ściankach komory lodówki to normalne zjawisko. Nie możesz temu zapobiec całkowicie. Jest to niemożliwe – zwłaszcza gdy w pomieszczeniu, w którym „urzęduje” chłodziarka, panuje wysoka wilgotność (kuchnia, piwnica). 

Jak minimalizować wilgoć w lodówce?

  • Nie wkładaj do lodówki ciepłych posiłków (słoik z jeszcze ciepłą zupą, garnek z gorącymi pulpetami). 
  • Rozpakowane produkty spożywcze (ser żółty, śmietana, wędlina) szczelnie zamykaj w opakowaniach szklanych, plastikowych pojemnikach do przechowywania żywności, słoikach albo chociaż szczelnie okrywaj je folią spożywczą.
  • Zawsze otwieraj drzwi tylko na tak krótko, jak to konieczne. Nie wpuszczasz wtedy wilgoci z zewnątrz do środka urządzenia. 
  • Wilgoć w lodówce a szczelność drzwi

    Co robić, gdy nadal obserwujesz dużą wilgoć w swojej chłodziarce, mimo że sumiennie wykonujesz trzy punkty, o których piszemy w poprzednim podrozdziale? Sprawdź, czy uszczelka „działa”, czy nie staje, czy nie jest przytrzaśnięta na jakimś odcinku drzwiczek od lodówki. Co robić, jeśli stwierdzisz, że za nieszczelność lodówki odpowiedzialna jest uszczelka? Nadaj jej pożądany kształt, delikatnie podgrzewając ją suszarką do włosów.
    Co więcej? Regularnie przeczyszczaj otwór skroplin (z reguły znajduje się on za szufladą z warzywami) za pomocą dołączonego do twojego urządzenia patyczka. Jak to zrobić? W internecie albo na stronach internetowych producentów sprzętu AGD znajdziesz liczne filmiki z instrukcjami, jak krok po kroku wyczyścić lodówkę. 

    Jak pozbyć się wilgoci z lodówki? Pochłaniacz wilgoci do lodówki

    Nie zdziw się, ale pochłaniacz wilgoci do lodówki pełni też funkcję pochłaniacza zapachów. Przydatne to. Czego potrzebujesz do wykonania domowego pochłaniacza do lodówki (pochłaniacz wilgoci do lodówki – jak zrobić)? Przygotuj:
  • sodę oczyszczoną,
  • lawendę suszoną lub olejek eteryczny lawendowy,
  • pojemnik z sitkiem średniej wielkości.
  • Wymieszaj sodę z lawendą. Przesyp do pojemnika. Zakręcony pojemnik umieść na półce w lodówce. Da on delikatny zapach świeżości i będzie zabezpieczał twoją lodówkę przed nadmierną wilgocią. 

    Czym jest naturalny pochłaniacz wilgoci do lodówki?

    To niektóre produkty spożywcze, które naturalnie wykazują właściwości absorbujące wilgoć. Sprawdzają się również jako pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów. Są nimi:
  • zmielone ziarna kawy – wsyp je do małej miseczki i umieść ją na półce lodówki.
  • pomarańcze i cytryny – połóż na półce połówkę obranego cytrusa albo tylko jego skórkę. 
  • Pamiętaj o regularnej wymianie owoców lub zmielonej kawy na nowe, by nie uzyskać rezultatu odmiennego od tego, do którego dążysz.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.