Data modyfikacji:

Jak wybrać pochłaniacz wilgoci?

Duża wilgotność, a także brak odpowiedniego zabezpieczenia ścian budynków sprzyja powstawaniu różnego rodzaju grzybów, co może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Z tego powodu pochłaniacze wilgoci stają się coraz bardziej popularne. Jak wybrać najlepszy z nich i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Poznaj nasze wskazówki.

pochłaniacz wilgoci

Zadajesz sobie pytanie: jak wybrać pochłaniacz wilgoci? Opinie innych, którzy zmierzyli się z problemem wilgoci wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Przed zakupem należy dokładnie poznać możliwości każdego ze sprzętów, określić swoje potrzeby, a także budżet, w którym chcesz się zmieścić.

Pochłaniacz wilgoci – kiedy jest potrzebny?

Jeśli wilgoć w domu zdarza ci się tylko sporadycznie, wystarczą proste czynności, aby sobie z tym poradzić. Problemem może być zła wentylacja, dlatego warto sprawdzić wszystkie kratki wentylacyjne. Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym w walce z wilgocią pomoże regularne wietrzenie mieszkania.

Jeśli te domowe sposoby nie zadziałają, wtedy można zacząć myśleć o zakupie pochłaniacza. Ważne jednak, aby to urządzenie było używane w celach profilaktycznych, tzn. kiedy w domu panuje wilgoć, ale na ścianach nie rozwinęła się pleśń.

W przypadku, kiedy grzyb zdążył już opanować ścianę, sam pochłaniacz nie wystarczy i należy go jak najszybciej usunąć. Toksyny, które produkuje taka spleśniała ściana mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i przyczynić się do rozwoju poważnych chorób. 

Odpowiedni poziom wilgoci, czyli jaki?

Jeśli w twoim domu nie pojawiły się takie sytuacje, jak parowanie okien, luster czy odchodzenie tapety od ściany to zapewne trudno ci stwierdzić, czy poziom wilgotności jest prawidłowy. W tym celu należy użyć urządzenia do pomiaru wilgoci, zwane higrometrem.

Taką funkcję najczęściej posiadają również pochłaniacze wilgoci lub oczyszczacze powietrza. Jeśli wilgotność w mieszkaniu przekracza 55% to znak, że pochłaniacz wilgotności z pewnością ci się przyda.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci

Obecnie na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju pochłaniaczy wilgoci dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci

Elektryczne pochłaniacze wilgoci to nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie zwalczają wilgoć w mieszkaniu, ale także kontrolują jej właściwy poziom, nie dopuszczając do przesuszenia powietrza.

Niektóre z tego typu urządzeń są kompatybilne ze smartfonem i pozwalają na zdalne uruchamianie i wyłączanie pochłaniacza, a także posiadają dodatkowe funkcje, takie jak termometr czy filtry zapachowe.

Co warto wiedzieć o elektrycznym pochłaniaczu wilgoci?

Przede wszystkim, przed zakupem elektrycznego pochłaniacza wilgoci, warto zastanowić się, jakie funkcje będą ci potrzebne. Obecnie bardzo popularne są także osuszacze powietrza, które walczą z wilgocią, a dodatkowo filtrują powietrze.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup pochłaniacza, to sprawdź, jaki maksymalny czas pracy oferuje dane urządzenie. Kolejnym czynnikiem, który jest bardzo istotny podczas podejmowania decyzji o zakupie, to zakres przestrzenny jego pracy.

Jeśli potrzebujesz pochłaniacza do małej piwnicy, nie musisz przepłacać i kupować sprzętu oferującego walkę z wilgocią na obszarze 60 metrów kwadratowych. W każdym pochłaniaczu ważne jest również zabezpieczenie, które uchroni twój dom przed wylaniem zgromadzonej wody w przypadku spięcia czy awarii prądu.

Ostatnim, mniej istotnym, ale interesującym parametrem, który możesz uwzględnić przed zakupem jest opcja wyboru zapachu. Niektóre z pochłaniaczy wilgoci działają bezzapachowo, ale są też takie, które oferują odświeżanie powietrza przy użyciu różnych zapachów.

Pochłaniacz wilgoci w tabletkach

Pochłaniacz wilgoci w tabletkach to tańsza, ale skuteczna alternatywa dla elektrycznego pochłaniacza wilgoci. Dzięki wygodnemu opakowaniu i dużej wydajności tabletki, taki pochłaniacz bardzo szybko może rozwiązać problem nadmiernej wilgotności.

Pochłaniacz wilgoci w granulkach

Do osuszenia powietrza w domu można także używać pochłaniacza w granulkach. Jest to tani, ale też najmniej skuteczny sposób walki z wilgocią.

Pochłaniacz wilgoci – gdzie go stosować?

Chociaż wiele osób używa pochłaniaczy wilgoci ze względu na wilgoć, to jednak urządzenia tego typu są bardzo przydatne również w innych przestrzeniach. Pochłaniacz wilgoci idealni sprawdzi się w piwnicach, a także we wszystkich miejscach, gdzie wilgotność powietrza może być podwyższona, np. gabinetach spa.

Ponadto pochłaniacz wilgoci może być bardzo przydatny użytkownikom samochodów, którzy walczą z zaparowanymi szybami. Najczęściej występującą formą samochodowych pochłaniaczy wilgoci są takie, które przykleja się do szyby.

Wydajność pochłaniacza wilgoci

Jeśli chodzi o wydajność pochłaniacza wilgoci, nie ma tutaj uniwersalnej zasady, ponieważ wiele zależy od przestrzeni, w której będzie używany. W małych pomieszczeniach jedna tabletka pochłaniacza może starczyć na kilka miesięcy.

W przypadku pochłaniaczy elektrycznych, polecamy kupić takie urządzenie, które dostosowuje tryb pracy do poziomu wilgoci w mieszkaniu i uruchamia się tylko wtedy, kiedy osuszenie powietrza jest konieczne.

Autorka: Oliwia Stradowska