Data publikacji:

Windows 11 – czy warto? Który lepszy – Windows 10 czy 11?

Tuż przed premierą Windowsa 10 Microsoft zapewniał, że będzie to jego „ostatni system operacyjnym”. Popularne okienka miał być od tej chwili rozwijana pod postacią kolejnych aktualizacji, a nie numerowanych wersji, do jakich przyzwyczailiśmy się w przeciągu ostatnich 30 lat. Programiści giganta z wieku przyczyn technicznych i ekonomicznych zmienili jednak zdanie i zaoferowali użytkownikom kolejną edycję OS-a. Dowiedz się więc, czy warto instalować Windows 11.
windows 11 czy warto
Windows 11 oficjalnie zadebiutował w czerwcu 2021 roku. Wówczas to pierwsze kopie systemu zaczęły być sprzedane producentem nowych komputerów. Klienci indywidualni mogli zacząć kupować system kilka miesięcy później, w tym samym czasie wybrani posiadacze Windows 10 otrzymali możliwość darmowej aktualizacji OS-a do nowszej edycji. Pierwszą grupą konsumentów, która mogła pobrać okienka w tej formie, byli właściciele komputerów z linii Surface od firmy Microsoft.

Windows 11 a Windows 10 – najważniejsze różnice

Nowy interfejs użytkownika

Największą zmianą rzucającą się w oczy jest nowy interfejs systemu, wykorzystujący półprzezroczyste panele z zaokrąglonymi brzegami oraz pastelowe kolory. Deweloperzy ujednolicili wygląd wszystkich narzędzi i okien systemowych. Nowością jest również nowy pasek zadań z przyciskiem Start oraz ikonami znajdującymi się w jego centrum, podobnie jak ma to miejsce w konkurencyjnym MacOS. Tradycjonaliści mogą jednak przywrócić klasyczny design paska.

Możliwości korzystania z aplikacji z Androida

Windows 11 pozwala na uruchamiania aplikacji z Androida bezpośrednio w środowisku systemu, bez potrzeby korzystania z emulatorów i wirtualnych maszyn. Warto jednak podkreślić, że funkcja ta jest wciąż bardzo ograniczona i będzie rozwijana w przyszłości.

Opcja korzystania z wirtualnych pulpitów

Windows 11 pozwala na przełączanie się pomiędzy wieloma pulpitami, co ułatwia wykonywanie wielu zadań równocześnie i organizację pracy. Funkcja ta została znacznie ułatwiona i poprawiona w stosunku do tej z Windowsa 10.

Lepsze wsparcie dla komputerów z dotykowym ekranem oraz stylusów

Windows 11 był projektowany w dużej mierze z myślą o hybrydowych komputerach Microsoftu, które wyposażone są w ekrany dotykowe oraz stylu. OS poprawia komfort pracy z tego typu urządzeniami.

Windows 11 – czy warto aktualizować?

Większość specjalistów wciąż odradza aktualizację systemu Windows 10 do 11. Zmiany wprowadzone przez OS w większości nie będą miały większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika komputera. Ze względu na brak wsparcia, Windows 11 jest też wciąż złym rozwiązaniem dla pecetów przeznaczonych do gier. Testy wskazują na to, że może negatywnie odbijać się na wydajności wielu tytułów, a także wywoływać konflikty i problemy sprzętowe. W przyszłości może się to jednak zmienić na lepsze, tym bardziej że Windows 11 ma pod tym względem spory potencjał.
Windows 10 będzie wspierany przez wiele kolejnych lat. Jeżeli nie kupujemy nowego komputera z jedenastką, w tej chwili wciąż nie ma potrzeby korzystania z nowej wersji okienek, poza nielicznymi wyjątkami.
Zdjęcie: Envato Elements