Data modyfikacji:

Jaki wolnowar wybrać? Najlepsze wolnowary

Chcesz zacząć gotować smacznie i zdrowo? W takim razie świetnym pomocnikiem w kuchni okaże się wolnowar. To praktyczny sprzęt AGD, którego nazwa nie jest przypadkowa – urządzenie przygotowuje potrawy wolno, nawet przez 8–10 godzin. Dzięki zastosowaniu niskiej temperatury i dłuższego czasu gotowania potrawy są miękkie i soczyste oraz pełne smaku i cennych składników odżywczych. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jaki wolnowar wybrać.
jaki wolnowar wybrać

Wolnowar – co to jest?

Zacznijmy od odrobiny teorii na temat wolnowaru. Co to jest? To kompaktowe i niezwykle praktyczne urządzenie kuchenne, które zdobyło popularność razem z ruchem społecznym slow food. Sprzęt AGD robi tak naprawdę wszystko za ciebie – nie musisz pilnować gotowanej potrawy i stać przez wiele godzin przy kuchence. Zamiast tego wystarczy przygotować składniki, wrzucić je do wolnowaru, włączyć i poczekać, aż danie będzie gotowe.
Wolnowar jest zasilany elektrycznie, czyli wymaga podłączenia do prądu. W trakcie gotowania urządzenie chroni danie przed wrzeniem – maksymalna temperatura w środku sprzętu wynosi 97 stopni. Dzięki temu nie musisz się martwić o rozgotowanie ulubionych potraw i utratę przez nie smaku. Dodatkowo wolnowar pozwala zachować maksymalnie dużo cennych składników odżywczych, co z pewnością przypadnie do gustu fanom zdrowego odżywiania.
Wolnowar składa się z misy wykonanej z metalu, kamionki albo ceramiki, wyposażonej w praktyczne uchwyty i pokrywę. Niezbędnym elementem urządzenia jest także grzałka, która odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury, oraz intuicyjny panel sterowania.

Wolnowar elektryczny – poznaj jego wady i zalety

Czy warto kupić wolnowar? Opinie na temat urządzenia dotyczą zarówno jego plusów, jak i minusów. Jakie wady ma wolnowar elektryczny? Do minusów tego urządzenia zaliczamy długi czas gotowania, który może wynosić nawet kilkanaście godzin. Jeśli zatem szukasz sprzętu, który pomoże ci szybko przygotować ulubione dania – zainwestuj nie w wolnowar, a w szybkowar.
Za wadę można uznać także konieczność mycia od razu po zakończeniu gotowania. Powód jest prosty – urządzenie nie nadaje się do mycia w zmywarce. Niektórzy użytkownicy wolnowarów zwracają również uwagę na konieczność mocniejszego doprawiania potraw.
A jakie zalety ma wolnowar? Jak się okazuje, jest ich o wiele więcej niż wad. Do plusów urządzenia możemy zaliczyć:
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • szerokie zastosowanie – można przygotowywać w nim ryż, rosół czy mięso,
  • możliwość zachowania smaku i składników odżywczych gotowanych potraw,
  • oszczędność czasu i wygoda,
  • funkcjonalność,
  • dość atrakcyjną cenę.

Jak wybrać najlepszy wolnowar? Praktyczne wskazówki

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy wolnowar elektryczny? Przede wszystkim na jego pojemność. Wielkość misy warto dopasować do liczby domowników – im jest ich więcej, tym lepszym wyborem jest większy garnek. Na rynku znajdziesz wolnowary o pojemności wynoszącej nawet ponad 6 l.
Kolejnym istotnym parametrem jest moc wolnowaru. Tu warto wybrać najwyższą wartość w wyznaczonym budżecie. Dzięki temu urządzenie o wiele lepiej i szybciej poradzi sobie z twardymi składnikami. Zwróć też uwagę na rodzaj sterowania. Najlepszym rozwiązaniem jest model ze sterowaniem elektronicznym, które gwarantuje precyzję w trakcie ustawiania mocy i temperatury wolnowaru.
Szukając wolnowaru, sprawdź również:
  • materiał wykonania misy (warto wybrać wolnowar ceramiczny),
  • dodatek wbudowanego timera,
  • dostępność różnych trybów (high, low i warm, czyli funkcja podtrzymywania ciepła),
  • pokrywę misy (najlepiej sprawdza się ta ze szkła, ponieważ umożliwia podglądanie potrawy w trakcie gotowania bez konieczności podnoszenia pokrywy).

Wolnowar – cena. Ile kosztuje praktyczny sprzęt AGD do kuchni?

Chcesz kupić wolnowar i zastanawiasz się, jaka jest jego cena? Najtańsze sprzęty AGD kosztują już około 100 zł. Oczywiście, możesz upolować je taniej, jeśli zdecydujesz się na zakup w trakcie promocji lub sezonowej wyprzedaży.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kupisz interesujący cię wolnowar w najlepszej cenie w danym momencie, to zachęcamy cię do sprawdzenia ofert najpopularniejszych sklepów internetowym na Ceneo.pl. W jednym miejscu nie tylko otrzymujesz dostęp do aktualnych cen wolnowarów, ale także możesz porównywać ze sobą różne modele.

Wybierz najlepszy wolnowar – zestawienie polecanych produktów

Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najlepszych urządzeń, które sprawdzą się w każdej kuchni. Jeśli chcesz zafundować sobie wolnowar, to polecamy wybranie jednego z opisanych poniżej modeli.

Russell Hobbs ChalkBoard 24180-56

Dobry wolnowar ceramiczny z 3 ustawieniami temperatury i misą, po której można pisać kredą. Urządzenie ma pojemność 3,5 l, szklaną pokrywę oraz funkcję podtrzymywania ciepła.

Yoer CLEVER-COOK SC6502S

Ceramiczny wolnowar elektryczny wyposażony w praktyczny programator czasowy. Urządzenie ma obudowę ze stali nierdzewnej i pokrywę ze szkła hartowanego. Do jego zalet możemy zaliczyć dotykowy panel sterowania, wyświetlacz LCD, antypoślizgową podstawę, pojemność 6,5 l oraz 3 stopnie regulacji mocy.

Crockpot Duraceramic Saute CSC027X

Wolnowar ceramiczny o pojemności 6 l. Polecany model ma wbudowany timer, misę pokrytą powłoką DuraCeramic oraz funkcję podtrzymywania temperatury. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić nawet do 75% energii elektrycznej. 

Crockpot SCCPBPP605-050

Ostatni polecany wolnowar w naszym zestawieniu. Urządzenie z kamionkową misą o pojemności 5,7 l może pochwalić się dodatkiem cyfrowego panelu sterowania, 2 poziomami mocy, funkcją podtrzymywania temperatury oraz wbudowanym timerem. Jest także łatwe w sterowaniu i energooszczędne.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.