Wolnowar elektryczny składa się z naczynia, czyli misy, którą wykonuje się najczęściej z kamionki albo metalu. Jest ona wyjmowana, a w niektórych modelach może być także używana w piekarniku. Drugim elementem jest elektryczna obudowa grzewcza, sterowana przy użyciu panelu elektronicznego albo pokrętła. Jej nieodłączną częścią jest wbudowany timer. Ostatnim elementem jest szklana pokrywa. Materiał nie jest przypadkowy – dzięki temu, że jest przezroczysty, możesz sprawdzać dania bez konieczności podnoszenia pokrywy.
Podczas gotowania w wolnowarze warto ograniczyć podnoszenie pokrywy do minimum. Dzięki temu utrzymasz optymalną temperaturę w środku i ograniczysz straty ciepła. To z kolei obniży rachunki za prąd, które w przypadku wolnowaru i tak są dość niskie w porównaniu do innych sprzętów kuchennych.
O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcesz gotować w wolnowarze? Postaraj się nie dodawać zbyt wielu płynów, a zamiast tego dorzuć do przygotowywanej potrawy dużo ziół i przypraw. Gwarantujemy, że gotowe dania będą aromatyczne i pełne smaku.
Co w takim razie wybrać – wolnowar czy szybkowar? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb. Jeśli nie zależy ci na szybkim przygotowywaniu potraw, a zamiast tego wolisz zdrowsze, pełne składników odżywczych dania, to wybierz pierwszy rodzaj urządzenia. Jeżeli jednak ważniejszy jest dla ciebie krótki czas gotowania – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie szybkowar.
Wbrew pozorom jest ona istotnym elementem wolnowaru. Opinie zadowolonych klientów potwierdzają, że powinna być wykonana ze szkła. Powód jest prosty i wspominaliśmy o nim już wcześniej – materiał ten pozwala podglądać proces gotowania bez konieczności podnoszenia pokrywy, co mogłoby doprowadzić do obniżenia temperatury w naczyniu. Na rynku znajdziesz też modele z żeliwną i kamienną osłonką, która sprawdzi się w sytuacji, gdy chcesz korzystać z misy nie tylko w wolnowarze, ale także w piekarniku.
Tak jak w przypadku pozostałych urządzeń, tak i kupując wolnowar, warto sprawdzić jego moc. Opinie ekspertów (podobnie jak i właścicieli slow cookerów) pokazują, że warto zainwestować w model o jak największej mocy, oczywiście w wyznaczonym budżecie. Dlaczego? Bo to od niej zależy szybkość nagrzewania się sprzętu kuchennego do wybranej temperatury oraz czas, przez który będzie utrzymywać ciepło po zakończeniu gotowania. W przypadku wolnowarów o pojemności 3,5 l optymalnym wyborem będzie moc na poziomie 200-300 W.
Zastanawiasz się, czy warto kupić wolnowar? Opinie jego właścicieli potwierdzają, że jest on praktycznym dodatkiem w kuchni. Szczególnie doceniają go osoby, które zdrowo się odżywiają – sprzęt pozwala zachować więcej składników odżywczych przygotowywanych potraw. Dzięki temu gotowe dania są nie tylko smaczne, ale także zdrowe.
Gotowanie w wolnowarze daje również spore możliwości kulinarne. Możesz używać go do przygotowania naprawdę wielu potraw – mięsa, zup, bulionów, dań jednogarnkowych, powideł czy przetworów. W internecie znajdziesz też przepisy na… ciasta z wolnowaru! Właśnie dlatego jest on świetnym wyborem dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni.
To jednak nie koniec! W trakcie gotowania w wolnowarze ryzyko przypalenia potraw jest minimalne, a samo korzystanie z urządzenia jest bezproblemowe i intuicyjne. Podczas pracy sprzęt działa naprawdę cicho, dzięki czemu możesz przygotowywać potrawy nawet w nocy, kiedy śpisz. Możesz też nastawić wolnowar przed wyjściem do pracy, aby mieć pewność, że obiad będzie gotowy po powrocie do domu.