Data modyfikacji:

Czy warto kupić wolnowar? Opinie i cena

Domowe posiłki są często pierwszą ofiarą napiętego harmonogramu. Nie masz czasu na wielogodzinne pilnowanie gotujących się potraw? Wolnowary, idealne do zup, gulaszów i twardych kawałków mięsa, przeznaczone są do gotowania potraw na wolnym ogniu przez dłuższy czas w niskiej temperaturze. Zastanawiasz się, co to jest wolnowar i czy warto go kupić? Przeczytaj, jak działa wolnowar i jakie modele sprawdzą się najlepiej w twojej kuchni.
wolnowar opinie

Wolnowar: co to jest?

Slow cooker, czyli wolnowar, to niewielkie urządzenie AGD umożliwiające wielogodzinne gotowanie potraw w niskiej temperaturze. Garnek elektryczny powoli podgrzewa wszystkie składniki włożone do miski w temperaturze nieprzekraczającej 100 stopni Celsjusza.

Wolnowar elektryczny składa się z naczynia, czyli misy, którą wykonuje się najczęściej z kamionki albo metalu. Jest ona wyjmowana, a w niektórych modelach może być także używana w piekarniku. Drugim elementem jest elektryczna obudowa grzewcza, sterowana przy użyciu panelu elektronicznego albo pokrętła. Jej nieodłączną częścią jest wbudowany timer. Ostatnim elementem jest szklana pokrywa. Materiał nie jest przypadkowy – dzięki temu, że jest przezroczysty, możesz sprawdzać dania bez konieczności podnoszenia pokrywy.

Gotowanie może trwać nawet do 10 godzin, a niska temperatura sprawi, że dania nie przypalą się ani nie wykipią. Wolnowary zazwyczaj posiadają dwa tryby pracy: low i high, które różnią się osiąganą maksymalnie temperaturą. Po zakończeniu gotowania posiłku urządzenie przechodzi w tryb podtrzymywania temperatury posiłku. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy nie możesz poświęcić dużo czasu na gotowanie.
Marzy ci się ciepły, domowy obiad tuż po przyjściu z pracy? Wszystkie składniki możesz dodać do garnka już rano i ustawić tak, aby posiłek był gotowy w czasie pory obiadowej. Wielogodzinne, powolne gotowanie sprawia także, że potrawa wchłania większość smaków i wypełnia naczynie aromatem.

Wolnowar: jaka cena?

Wolnowary są tanie w zakupie, ekonomiczne w użyciu i świetnie nadają się do maksymalnego wykorzystania niedrogich składników. Możemy znaleźć dobrze sprawdzające się urządzenia nawet poniżej 200 zł. Misa lub garnek często są wyjmowane i możemy je wykorzystać jako naczynie do gotowania na kuchence lub w piekarniku.
Wolnowary oferują zdrowszą, niskotłuszczową metodę gotowania i wymagają minimalnego wysiłku. Dania gotowane w niskiej temperaturze zachowują więcej witamin i wartości odżywczych niż posiłki przygotowywane w wysokiej temperaturze. 

Jak gotować w wolnowarze i co możesz w nim przygotować?

To urządzenie idealnie sprawdza się do potraw, takich jak rosół, bigos, gulasz mięsny, leczo lub inne potrawy jednogarnkowe. Wystarczy wrzucić wszystkie składniki do misy urządzenia i ustawić tryb pracy oraz timer. Możesz w nim przygotować nawet przetwory, takie jak dżemy lub powidła z owoców.
Potraw nie trzeba mieszać lub dolewać do nich wody. Przygotowanie prostych dań warzywnych zajmuje od 2 do 3 godzin, a potraw zawierających mięso od 7 do 8 godzin.

Podczas gotowania w wolnowarze warto ograniczyć podnoszenie pokrywy do minimum. Dzięki temu utrzymasz optymalną temperaturę w środku i ograniczysz straty ciepła. To z kolei obniży rachunki za prąd, które w przypadku wolnowaru i tak są dość niskie w porównaniu do innych sprzętów kuchennych.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcesz gotować w wolnowarze? Postaraj się nie dodawać zbyt wielu płynów, a zamiast tego dorzuć do przygotowywanej potrawy dużo ziół i przypraw. Gwarantujemy, że gotowe dania będą aromatyczne i pełne smaku.

Szybkowar czy wolnowar: co wybrać?

Przy tak wielu typach urządzeń do gotowania często trudno jest określić, które rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej odpowiednie. Co wybrać: najlepszy szybkowar czy wolnowar? Te urządzenia są swoimi całkowitymi przeciwieństwami.
Szybkowar tuż po zamknięciu wieka garnka wytwarza wysokie ciśnienie, które pozwala na szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury. Temperatura wewnątrz garnka dochodzi do nawet 120°C, dzięki czemu przygotujesz w nim posiłek nawet 70% szybciej niż w normalnym garnku. Niektóre posiłki ugotujesz w niecałe 10 minut!
W przeciwieństwie do wolnowaru, gotując w szybkowarze, istnieje ryzyko przypalenia potrawy lub jej wykipienia (gotując np. mleko), dlatego wymaga on nadzoru podczas pracy.

Co w takim razie wybrać – wolnowar czy szybkowar? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb. Jeśli nie zależy ci na szybkim przygotowywaniu potraw, a zamiast tego wolisz zdrowsze, pełne składników odżywczych dania, to wybierz pierwszy rodzaj urządzenia. Jeżeli jednak ważniejszy jest dla ciebie krótki czas gotowania – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie szybkowar.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wolnowaru?

Wielkość i kształt misy

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie wolnowaru, jest wielkość garnka i jego kształt. Niektóre urządzenia mają garnki tak małe, jak 1,5 litra, które sprawdzą się, jeśli planujesz gotować dla jednej osoby. Misy o pojemności do 8 litrów to rozwiązanie dla dużych rodzin, w których przygotowywane są duże posiłki.
Producenci oferują wolnowary z misami okrągłymi i owalnymi, co ma znaczenie w trakcie gotowania dań. Misy okrągłe dobrze sprawią się przy przygotowywaniu na przykład większych kawałków mięsa.

Rodzaj misy

Większość wolnowarów wyposażonych jest w misy ceramiczne i kamionkowe, które dobrze rozprowadzają i utrzymują ciepło, a także są odporne na zadrapania i uszkodzenia. Producenci oferują również wolnowary, których misy możemy wykorzystać na kuchence jako zwykły garnek lub w piekarniku.

Uchwyty i podstawa urządzenia

Garnki ceramiczne i kamionkowe są ciężkie, dlatego aby używanie wolnowaru było wygodne, uchwyty powinny być dobrze wyprofilowane. Ważne jest także, aby zarówno uchwyty garnka, jak i przykrywki były nienagrzewające się. Urządzenie powinno stać stabilnie i nie ślizgać się po blacie, dlatego przed zakupem upewnij się, czy podstawa grzewcza wolnowaru posiada antypoślizgowe nóżki lub elementy.

Pokrywa

Wbrew pozorom jest ona istotnym elementem wolnowaru. Opinie zadowolonych klientów potwierdzają, że powinna być wykonana ze szkła. Powód jest prosty i wspominaliśmy o nim już wcześniej – materiał ten pozwala podglądać proces gotowania bez konieczności podnoszenia pokrywy, co mogłoby doprowadzić do obniżenia temperatury w naczyniu. Na rynku znajdziesz też modele z żeliwną i kamienną osłonką, która sprawdzi się w sytuacji, gdy chcesz korzystać z misy nie tylko w wolnowarze, ale także w piekarniku.

Funkcjonalność

Standardowy wolnowar posiada zazwyczaj trzy tryby pracy: low, high oraz warm, które różnią się osiąganą temperaturą maksymalną. Klasyczne wolnowary sterowane są manualnie za pomocą pokrętła lub wyświetlacza cyfrowego i panelu sterującego, a ich programowanie jest bardzo intuicyjne. Nowszymi modelami można również sterować za pomocą aplikacji mobilnej, dzięki czemu obsługa urządzenia staje się jeszcze łatwiejsza.

Programator czasowy

To dzięki niemu wolnowar automatycznie włączy się lub wyłączy o zaplanowanej godzinie. Producenci oferują urządzenia, których pracę możesz zaplanować nawet na 16 godzin. Przydatna jest także funkcja opóźnionego startu, dzięki której możesz zaprogramować rozpoczęcie przygotowywania posiłku, gdy ciebie nie będzie już w domu. Programator czasowy zatrzymuje gotowanie po ustalonym czasie i przełącza urządzenie w tryb podtrzymywania temperatury.

Moc

Tak jak w przypadku pozostałych urządzeń, tak i kupując wolnowar, warto sprawdzić jego moc. Opinie ekspertów (podobnie jak i właścicieli slow cookerów) pokazują, że warto zainwestować w model o jak największej mocy, oczywiście w wyznaczonym budżecie. Dlaczego? Bo to od niej zależy szybkość nagrzewania się sprzętu kuchennego do wybranej temperatury oraz czas, przez który będzie utrzymywać ciepło po zakończeniu gotowania. W przypadku wolnowarów o pojemności 3,5 l optymalnym wyborem będzie moc na poziomie 200-300 W.

Wolnowar – opinie, które przekonają cię do zakupu urządzenia kuchennego

Zastanawiasz się, czy warto kupić wolnowar? Opinie jego właścicieli potwierdzają, że jest on praktycznym dodatkiem w kuchni. Szczególnie doceniają go osoby, które zdrowo się odżywiają – sprzęt pozwala zachować więcej składników odżywczych przygotowywanych potraw. Dzięki temu gotowe dania są nie tylko smaczne, ale także zdrowe.

Gotowanie w wolnowarze daje również spore możliwości kulinarne. Możesz używać go do przygotowania naprawdę wielu potraw – mięsa, zup, bulionów, dań jednogarnkowych, powideł czy przetworów. W internecie znajdziesz też przepisy na… ciasta z wolnowaru! Właśnie dlatego jest on świetnym wyborem dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni.

To jednak nie koniec! W trakcie gotowania w wolnowarze ryzyko przypalenia potraw jest minimalne, a samo korzystanie z urządzenia jest bezproblemowe i intuicyjne. Podczas pracy sprzęt działa naprawdę cicho, dzięki czemu możesz przygotowywać potrawy nawet w nocy, kiedy śpisz. Możesz też nastawić wolnowar przed wyjściem do pracy, aby mieć pewność, że obiad będzie gotowy po powrocie do domu.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.