Data publikacji:

Matryca WVA czy IPS? Która matryca w laptopie lepsza?

Podczas zakupów laptopów zwracamy uwagę nie tylko na ich podzespoły i moc, ale także ekrany. O jakości, jasności oraz głębi kolorów wyświetlacza decyduje jego matryca, która obecnie dostępna jest w technologii TN lub IPS. Czasami jednak możesz zetknąć się także z matrycami podpisanymi jako WVA. Opowiadamy na pytania, czym są i czy różnią się czymś od popularniejszych rozwiązań.

matryca
Świadome zakupy nowego sprzętu komputerowego mogą być sporym wyzwaniem dla laika nie orientującego się w rynkowych nowinkach oraz powszechnie używanych terminach czy skrótach. Wielokrotnie więc na decyzję o nabyciu konkretnego urządzenia wpływa w dużej mierze cena. Nie inaczej sytuacja wygląda podczas wyboru odpowiedniego ekranu lub wyświetlacza, o których jakości decyduje jeden z kilku powszechnie stosowanych typów matryc LCD. Matryca WVA vs IPS, która z nich jest lepsza, to jedno z pytań zadawanych przez osoby wybierające nowego laptopa. Postarajmy się na nie odpowiedzieć.

Czym są matryce WVA?

Z matrycami opisanymi skrótem WVA (skrót ang. wide viewing angle) spotkamy się wyłącznie w laptopach firmy Dell. Producent wprowadził w tym wypadku spore zamieszanie, które wprowadza w błąd nawet speców komputerowych. Wbrew pierwszemu odruchowi, ekranów typu WVA nie należy mylić z popularnymi matrycami VA. Tak naprawdę bowiem wszystkie wyświetlacze opisane jako WVA korzystają ze standardowych matryc IPS. Producent zdecydował się na użycie własnego nazewnictwa, tłumacząc się tym, że montowane w jego komputerach ekrany pochodziły od wielu różnych dostawców. Firma z czasem zrezygnowała jednak z tej nomenklatury i w dokumentacji technicznej jej najnowszych modeli laptopów nie spotkamy się już z terminem WVA, dzięki temu oddech ulgi poczuli sprzedawcy oraz pracownicy pomocy technicznej, którzy często tłumaczyli zdezorientowanym klientom „różnice” pomiędzy technologiami WVA a IPS.

Czym są matryce IPS?

Skoro wytłumaczyliśmy już nieporozumienie związane z terminem WVA, przedstawmy zatem najważniejsze cechy i zalety matryc IPS. Prototypowe ekrany IPS (skrót ang. in-plane-switching) pojawiły się już na przełomie lat 80. i 90. Powstały jako odpowiedź na technologiczne ograniczenia powszechnie używanej wówczas technologii LCD o nazwie TFT. Nowoczesne wyświetlacze IPS, stosowane w laptopach i monitorach, upowszechniły się dopiero w ostatnich kilkunastu latach. Korzystają one z zaawansowanych rozwiązań technicznych, które oparte są o inne ułożenie kryształów oraz pikseli w matrycy, znacznie lepszych od tych montowanych w popularnych ekranach TN (skrót ang. twisted nematic) oraz VA (skrót ang. vertical alignment).

Cechy matryc IPS

Największym atutem wyświetlaczy IPS jest świetne i realistyczne odwzorowanie przez nie wyświetlanych kolorów. Z tego powodu nadają się one idealnie do obróbki grafiki 2D i 3D, zdjęć oraz materiałów wideo. Pod tym względem dorównują im jedynie ekrany OLED, które rzadko kiedy spotkamy jednak w monitorach lub laptopach. Matryce IPS gwarantują także bardzo duże kąty widzenia ekranu. Oznacza to, że obraz możemy oglądać bez zniekształceń z wielu rożnych pozycji. Właściwość tą doceniają posiadacze laptopów.

Największą wadą matryc IPS jest gorsze odwzorowanie głębokich czerni, a tym samym mniejszy kontrast pomiędzy najciemniejszymi oraz najjaśniejszymi punktami obrazu. W tej kategorii bezdyskusyjnie zwyciężają panele VA. Duża część wyświetlaczy IPS charakteryzuje się też gorszym czasem reakcji oraz niższą częstotliwością odświeżania ekranu niż nowoczesne ekrany TN i VA. Z tego też powodu rzadko znajdują się one w sprzęcie przeznaczonym dla zapalonych graczy, choć w ostatnim czasie coraz częściej się to zmienia.

Autor: Michał Kułakowski