Data publikacji:

Wymiana baterii w laptopie – jak ją wykonać? 

Wymiana baterii w laptopie jest konieczna, aby znowu cieszyć się długim czasem pracy bez konieczności sięgania po ładowarkę. W artykule podpowiadamy, kiedy jest najlepszy moment na wymianę, a także jak samodzielnie wymienić baterię w laptopie. 
wymiana baterii w laptopie

Kiedy należy wymienić baterię w laptopie? 

Warto wiedzieć, jak dbać o baterię w laptopie. Z czasem jednak nawet przy odpowiednich praktykach konieczna może się okazać wymiana. Akumulatory stosowane w laptopach mają określoną żywotność, podobnie jak baterie w telefonach czy tabletach. O tym, czy konieczna jest wymiana baterii w laptopie, świadczy kilka czynników.
Zwykle gdy laptop osiągnie 1000 cykli ładowania, jego wydajność spada, przez co trzeba sięgać częściej po ładowarkę. Jeden cykl ładowania oznacza dostarczenie energii od 0 do 100%. Taką liczbę przeciętny użytkownik osiąga po 3–4 latach od zakupu urządzenia. Objawem świadczącym o konieczności wymiany baterii może być przypadkowe wyłączanie się laptopa nawet przy 30% naładowania. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest wymiana baterii na nową. W większości modeli proces ten nie jest skomplikowany i można wykonać go na własną rękę. 

Samodzielna wymiana baterii w laptopie – co trzeba wiedzieć 

W starszych laptopach bateria może być wymieniona od ręki. Wystarczy nacisnąć przycisk, wyjąć stary akumulator i włożyć nowy. W nowych urządzeniach sprawa nie jest już tak prosta, ponieważ konieczne jest odkręcenie obudowy i odłączenie kilku elementów.
Aby cały proces przebiegł bez problemów, musisz mieć odpowiednie narzędzia. Ważne są także precyzja i opanowanie. Uszkodzenie któregoś z podzespołów może mieć bardzo poważne skutki. Jeśli nie czujesz się na siłach, to zleć taką usługę profesjonalnemu serwisowi. 

Jak wymienić baterię w laptopie krok po kroku 

Nie ma uniwersalnego poradnika na wymianę baterii w laptopie, ponieważ każde urządzenie jest trochę inaczej zbudowane. W pierwszej kolejności trzeba zdjąć dolną pokrywę obudowy. Do tego będzie potrzebny śrubokręt.
Zanim przystąpisz do odkręcania, sprawdź, jaki rodzaj śrub zastosował producent. W wielu urządzeniach wystarczą śrubokręty Pentalobe. Po zdjęciu pokrywy zobaczysz wszystkie podzespoły komputera. Tutaj z pomocą przychodzi serwis iFixit, który ma gotowe instrukcje wymiany baterii dla wielu popularnych modeli laptopów. 
W niektórych konieczne będzie odłączenie touchpada, a w innych odłączenie wentylatorów. Warto krok po kroku przestudiować elementy, które będzie trzeba wyciągnąć, aby dostać się do akumulatora. Samo wyjęcie baterii również może być problematyczne, ponieważ niektórzy z producentów przyklejają ją do obudowy. Pomaga w tym specjalny preparat, który po zaaplikowaniu ułatwia wyjęcie baterii.
Przed założeniem nowego ogniwa upewnij się, że usunąłeś pozostałości starego kleju. Po przyklejeniu nowej baterii skręć i podłącz wszystkie komponenty oraz skręć obudowę. Laptop powinien teraz działać zdecydowanie lepiej! 

Wymiana baterii w serwisie – czy warto? 

Jak widać, proces wymiany baterii w nowych laptopach jest żmudny i skomplikowany. Taka czynność może zająć nawet 2–3 godzinny. Niedoświadczony użytkownik sporo ryzykuje, dlatego lepszym pomysłem jest udanie się do serwisu. Koszt wymiany baterii waha się od 500 złotych do nawet 2000 złotych. Wszystko zależy od konkretnego modelu. Takiego problemu nie mają posiadacze laptopów, których baterię można wyjąć bez rozkręcania obudowy. Wówczas zamawiamy nowy akumulator i zakładamy go w dosłownie kilka chwil. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.