Rower to nie tylko sprzęt służący do uprawiania sportu. Dla wielu użytkowników jednośladów jest to jedyny lub najczęściej wybierany środek transportu. Nie do każdego miejsca da się wnieść rower, dlatego podróżujący na dwóch kołach często muszą zostawić swój pojazd bez nadzoru na dłuższą chwilę. Taki rower, pozostawiony w niestrzeżonym miejscu, to idealna okazja dla złodziei gustujących w tego typu sprzęcie. Zważywszy na to, że dobry rower to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, warto zadbać o jego dobrą ochronę. Solidne zabezpieczenie to gwarancja, że rower pozostanie w miejscu, w którym zostawił go jego właściciel. Takie rozwiązanie przynosi spokój i dużą ulgę miłośnikom jednośladów.
Przeczytaj również: Jaki rower szosowy wybrać do 2000 zł?
Chcąc zminimalizować ryzyko kradzieży roweru, należy zdecydować się na wykorzystanie sprawdzonych i solidnych zabezpieczeń. Kradzieże rowerów to duży problem, który stał się powszechny szczególnie w dużych miastach, gdzie panuje spore natężenie ruchu. Chociaż kradzieże jednośladów to popularne wykroczenie, wciąż znaleźć można osoby, które nie zabezpieczają swoich rowerów pozostawianych w miejscach publicznych lub robią to w prowizoryczny sposób.
W sklepach z rowerami i akcesoriami znaleźć można wiele różnych zabezpieczeń, które charakteryzują się odmiennym sposobem działania oraz różną metodą zapięcia. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy głównie od preferencji właściciela roweru, dlatego warto wybrać taki system, który najlepiej sprawdzi się podczas użytkowania jednośladu.
Wybierając odpowiednie zabezpieczenie, należy zwrócić uwagę na jakość, solidność wykonania, system zapięcia lub mocowania oraz sposób zdejmowania blokady. Zakup tego typu sprzętu powinien być przemyślany, ponieważ przez nieuwagę można stać się właścicielem zabezpieczenia, które ze względu na swoją słabą jakość, w żaden sposób nie uchroni roweru przed kradzieżą.
Nie jest tajemnicą, że dobre zabezpieczenie rowerowe, które faktycznie uchroni jednoślad przed kradzieżą, musi być wykonane solidnie oraz z materiałów najlepszej jakości.
Zapięcia typu U-lock to jedne z najchętniej wybieranych metod ochrony roweru. Konstrukcja takiej blokady składa się z wygiętego pręta, który w większości modeli zabezpieczony jest otuliną z gumy lub innego tworzywa. W takich blokadach występują dwa typy zapięcia: tradycyjne na klucz lub na kod. To, jaki rodzaj zapięcia wybrać, zależy głównie od preferencji użytkownika, ponieważ obie metody zapewniają wysoką gwarancję ochrony przed kradzieżą.
Nazwa tego rodzaju zapięcia pochodzi od jego kształtu – pręt złożony jest na kształt przypominający literę U. Zaletą takiej blokady jest jej solidność i toporność, ponieważ nawet wprawiony złodziej będzie miał problem z przecięciem metalowego pręta. Mocowanie takiego zabezpieczenia jest banalnie proste – wystarczy przełożyć pręt przez ramę roweru oraz przez stały przedmiot, do którego można bezpiecznie przypiąć rower.
Zapięcie rowerowe, które można złożyć, to również chętnie wybierany model służący do ochrony roweru przed ewentualną kradzieżą. Takie rozwiązanie to jedna z najskuteczniejszych metod, a dzięki możliwości składania, także jedna z wygodniejszych. Każde składane zapięcie rowerowe cechuje się różną klasą bezpieczeństwa, która określa, w jakich warunkach rower będzie posiadał odpowiednią ochronę. Wśród modeli składanych zapięć rowerowych znaleźć można egzemplarze, które różnią się od siebie sposobem zapięcia.
Najpopularniejsza metoda to ta wykorzystująca zapięcie tradycyjnym kluczykiem. Równie popularne jest rozwiązanie polegające na wykorzystaniu zaszyfrowanego kodu, który zdejmuje blokadę. Wybór odpowiedniego systemu zależy od preferencji właściciela jednośladu. Niezaprzeczalną zaletą składanych zabezpieczeń, która wyróżnia je na tle innych, jest wszechstronność. Takie blokady można wykorzystać niemal w każdym miejscu. Nie trzeba szukać specjalnych miejsc, które pozwalają na założenie blokady tak jak w przypadku równie popularnej metody U-lock.
Składane zabezpieczenie można przymocować w wielu różnych miejscach. Takie zapięcie po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dlatego można je komfortowo przewozić nawet w małym plecaku lub torebce.
Niezaprzeczalnie najpopularniejsze metody zabezpieczeń roweru to te wykorzystujące linki i kable. Linka rowerowa najczęściej wykonana jest ze stali lub ze splotu cienkich, metalowych drucików. Takie zabezpieczenie najczęściej zapinane jest na tradycyjny zamek z kluczykiem lub wykorzystuje system zaszyfrowanego kodu. Wśród akcesoriów rowerowych znaleźć można także linki tulejowe, które posiadają wzmocnioną konstrukcję – składają się ze stalowej linki wzbogaconej o metalowe tulejki, które uniemożliwiają przecięcie.
Zaletą takiego zabezpieczenia jest jego wyjątkowo solidna konstrukcja. Łańcuchy służące jako zabezpieczenia przed kradzieżą najczęściej są grube i ciężkie. Większość egzemplarzy zabezpieczona jest otuliną z gumy, materiału lub innego tworzywa, aby nie uszkodzić części roweru oraz nie zarysować ramy. Wykorzystanie łańcucha zapewni wyjątkową ochronę roweru przed kradzieżą. Łańcuch służący jako zabezpieczenie dla roweru składa się z wielu ogniw z utwardzanej stali, które przyjmują różne kształty. Wadą takiej metody jest jej waga. Dobry łańcuch, który skutecznie zapobiega kradzieży, jest gruby i solidny, dlatego może osiągać wagę dochodzącą nawet do 6 kg.